0

براي دايي‌ها، پروين‌ها و جباري‌ها زحمت كشيدم،‌ اما به حقم نرسيدم

hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 42154

نسخه چاپي ارسال به دوستان
لحظاتي با زرافشان، قديمي‌ترين عكاس ورزشي ايران:

خبرگزاري فارس: قديمي‌ترين عكاس ايران گفت: براي علي دايي‌ها، علي پروين‌ها و جباري‌ها زحمت كشيدم، اما خودم به حقم نرسيدم.

به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، اسماعيل زرافشان قديمي‌ترين عكاس ايران اين روزها در بستر بيماري است و روي تخت بيمارستان خوابيده است. وي با كوله‌باري از تجربه و خاطرات و البته با دلي پر 4 روز پيش به بيمارستان قلب تهران منتقل شد و در بخش CCU بستري شد.

حاج اسماعيل عكاسي را از 7 سالگي آغاز كرده و هم‌اكنون كه 83 سال سن دارد به اين هنر ادامه مي‌دهد. البته به گفته خودش 2 روايت براي سنش عنوان مي‌شود، يكي 83 سال كه در شناسنامه‌اش آمده و ديگري 85 سال است. عكاسي كه در تمامي دربي‌هاي سرخ‌آبي‌ها حضور داشته و اميدواريم بتوانيم در دربي 71 نيز از عكس‌هاي او لذت ببريم.

وي با روحيه بالا و چهره‌اي خندان روي تخت خوابيده بود و زماني كه وارد اتاق شديم با چشماني اشك‌آلود از ما پذيرايي كرد و به گرمي دستمان را فشرد. خبرنگار فارس لحظات كوتاهي در كنار قديمي ترين عكاس ايران نشست و به صحبت‌هاي وي گوش داد. در زير درد و دل‌هاي عكاس ايران را مي‌خوانيد:

* حقم را از ورزش نگرفتم

براي ورزش بسيار تلاش كردم و زندگي خود را در اين عرصه گذاشتم، اما هيچ‌گاه حق خود را نگرفتم و چيزي به من نداد. براي علي دايي‌ها، علي پروين‌ها و جباري‌ها زحمت كشيدم، اما خودم به حقم نرسيدم. شايد بزرگترين تقدير و تشكري كه از ما مي‌شد گرفتن يك ربع سكه و يا يك قاب چوبي بود.

* اولين عكسم را از پدرم گرفتم

دوربين جعبه‌اي داشتم و اولين عكس خود را از پدرم در ميدان سرچشمه گرفتم. از 7 سالگي كار عكاسي را آغاز كردم. زماني كه پدر و مادرم اجبارم مي‌كردند همراه برادم به بنايي بپردازم، اما من اين كار را دوست نداشتم و همين امر باعث شد تا از خانه بيرون بروم. كار خود را آغاز كردم و تا هفته گذشته نيز همچنان با همان عشق و علاقه به هنر عكاسي‌ ادامه مي‌دهم.

* شاگردان زيادي به اين عرصه معرفي كردم

من نتواستم درس بخوانم، اما حداقل خوشحالم كه توانستم در عرصه هنر عكاسي شاگردان زيادي به جامعه معرفي كنم و خدمتي در اين زمينه انجام دهم. به هر حال زندگي شروعي دارد و يك روز نيز بايد به پايان برسد. از ما كه گذشت و بايد ديد با خانواده ما چه خواهند كرد.

* هنر عكاسي مرده است

عكاسي را با دوربين كوچكي شروع كردم. در آن زمان هيچ كس جرات نداشت دوربين دستش بگيرد، اما هم‌اكنون ه شخصي يك دوربين در دستش دارد و با فشار دادن انگشتش عكس مي‌گيرد. هنر عكاسي مرده است و پس از پيشرفت تكنولوژي ديگر كسي به اين هنر توجهي ندارد. دوربيني دستش مي‌گيرد و چند عكس مي‌گيرد.

اسماعيل زرافشان در ابتداي بيماري به بيمارستان مهر برده مي‌شود و پس از معاينات اوليه با تشخيص پزشكان به مركز قلب تهران منتقل مي‌يابد. يكي از سايت‌هاي خبري اين انتقال را به علت عدم پرداخت پول توسط خانواده اين هنرمند دانسته و اعلام كرده بود كه مسئولان حمايت كنند. خانواده زرافشان با گلايه از اين سايت عنوان كردند: ما با آبرو زندگي كرده‌ايم و خدا را شكر هيچ نيازي در زمينه مالي نداريم. پس از معاينات اوليه در بيمارستان مهر دكترها ترجيح دادند با توجه به اينكه امكانات مركز قلب تهران كامل‌تر است به اين مركز منتقل شويم و با هماهنگي‌ها اين كار صورت گرفت.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

شنبه 22 مرداد 1390  5:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها