0

برداشت‌هاي غيرقانوني از آب زاينده‌رود

 
alizare1
alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد

برداشت‌هاي غيرقانوني از آب زاينده‌رود

عضو شوراي شهر اصفهان مطرح كرد:
برداشت‌هاي غيرقانوني از آب زاينده‌رود

خبرگزاري فارس: عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان گفت: متاسفانه برداشت‌هاي غيرقانوني زيادي از آب زاينده‌رود ميشود.

به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان، مصطفي بهبهاني صبح امروز در جلسه علني شوراي اسلامي شهر اصفهان ضمن ارائه پاورپوينتي از وضعيت مديريت آب و خشكسالي اظهار داشت: متوسط بارندگي در 40 سال اخير حدود يك‌هزار و 430 ميلي‌متر در كوهرنگ در نظر گرفته شده و اين در حاليست كه در سال‌هاي 77 تا 80 و از 86 تاكنون خشكسالي قابل توجه بوده است.


وي افزود: جريان اصلي رودخانه زاينده‌رود 850 ميليون مترمكعب، تونل اول كوهرنگ 330 ميليون مترمكعب، تونل دوم كوهرنگ 270 ميليون مترمكعب، چشمه لنگان 120 ميليون مترمكعب، فاز اول تونل سوم كوهرنگ 100 ميليون مترمكعب آب را به حوزه زاينده‌رود اضافه مي‌كند.


عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان اضافه كرد: افتتاح تونل دوم در سال 63 و تونل چشمه لنگان در سال 76 متوسط 307 ميليون مترمكعب آب را به سد زاينده‌رود اضافه كرده است.


وي گفت: بر اساس آماري كه حد فاصل سد زاينده‌رود تا پل كله داشته‌ايم از سال 65 تاكنون برداشت از سد زاينده‌رود سير صعودي داشته و در مقاطع خشكسالي و غير خشكسالي ملاحظه‌اي در برداشت آب نشده است.


بهبهاني تصريح كرد: در مقاطع خشكسالي در برداشت آب هيچ توجهي به حقوق حق‌آبه داران نمي‌شده و روند به صورت منحني خطي افزايش يافته است.


وي تاكيد كرد: بررسي‌هاي صورت گرفته از ميزان برداشت بي‌رويه آب از رودخانه زاينده‌رود حاكي از اين است كه در حال حاضر برداشت بي‌رويه سالانه آب در محدوده سد زاينده‌رود تا پل كله به تنهايي بيش‌تر از كل ميزان آبي است كه توسط تونل دوم و تونل چشمه لنگان وارد حوضه زاينده‌رود مي‌شود و ميزان اين برداشت سال به سال در حال افزايش است.


عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان ادامه داد: با توجه به اينكه براي برداشت‌هاي ياد شده هيچگونه پيش‌بيني در تامين منابع آبي جديد صورت نگرفته و تونل دوم كوهرنگ و تونل چشمه لنگان براي اهداف ديگري احداث شده و به همين ميزان از سهم حق‌آبه داران كاسته شده است.


وي بيان كرد: بر طبق ماده 18 قانون توزيع عادلانه آب مصوب سال 1361 حق‌آبه‌هاي قديمي رودخانه زاينده‌رود به رسميت شناخته شده و بنابراين پيش از صدور هر مجوز و يا برداشت جديد بايد حق حق‌آبه داران تامين شود لذا اين برداشت‌هاي نامبرده غير قانوني است.


بهبهاني با اشاره به اينكه در خشكسالي سال‌هاي 79 تا 80 و 87 تا 88 به ترتيب 65 و 66 درصد از آب خروجي از سد در حد فاصل سد و پل كله برداشت شده است، ادامه داد: ميزان خروجي سد در سال 88 تا 89، 734 ميليون مترمكعب بوده كه 66 درصد آن در حد فاصل سد زاينده‌رود تا پل كله برداشت شده است.


وي با بيان اينكه مشابه اين خشكسالي‌ها و اختلاف بر سر برداشت آب در زمان صفويه نيز به وقوع پيوست كه با ارائه راهكار و وساطت شيخ بهايي موضوع مديريت شد، گفت: به نظر مي‌رسد رهبر معظم انقلاب به عنوان يك عالم و مرجع دين بايد در بحث مديريت آب زاينده‌رود ورود پيدا كنند.

وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

شنبه 22 مرداد 1390  4:25 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها