0

ساخت ارزان‌تر نانولايه‌هاي اكسيد روي در دانشگاه گيلان

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

ساخت ارزان‌تر نانولايه‌هاي اكسيد روي در دانشگاه گيلان

محققان دانشگاه گيلان، روشي ساده‌تر و ارزان‌تر را براي تهيه نانولايه‌هاي اكسيد روي نوع p معرفي كردند كه كاربرد مستقيمي در ساخت ديودها و ترانزيستورهاي شفاف دارد.

 اكسيد روي يك نيمه رساناي تبهگن است كه به دليل دهنده‌هاي ذاتي همچون تهي جاهاي اكسيژن، اتم‌هاي روي وارد شده در نقاط ميان شبكه اي و همچنين جذب هيدروژن از رطوبت موجود در محيط، چگالي الكترون بسيار بالايي دارد و از اين رو ذاتاً يك نيمه رساناي نوع N است.

در سال‌هاي اخير توجه زيادي به تغيير نوع رسانش در چنين نيمه رساناهاي با گاف نواري پهن و از جمله اكسيد روي شده است اما علي رغم پاسخ هاي مناسبي كه براي تهيه لايه هاي اكسيد روي نوع p گزارش شده كماكان مشكل تكرارپذيري و همچنين عدم پايداري رسانش نوع p در مجاورت رطوبت محيط و تبديل آن به نوع n، اين زمينه تحقيقاتي را براي يافتن پاسخي براي عرضه اين مواد در صنايع فعال نگه داشته است.

سيامك گلشاهي، يكي از فيزيكدانان جوان ايراني، هدف از انجام اين پژوهش را معرفي آلاينده‌اي دانست كه تحت شرايط مشخص آزمايشگاهي رسانش اكسيد روي را از N به p تبديل كرد و متعاقب آن امكان تهيه قطعات الكترونيكي را تنها با كمك مواد رساناي شفافي چون اكسيد روي كه بيشتر به عنوان الكترودهاي شفاف شناخته مي‌شدند، فراهم آورد.

وي افزود: روش انباشت لايه‌هاي اكسيد روي با هدف آلايش آنها و دستيابي به رسانش نوع p روش اسپري پايروليزز است. در اين روش كه در دسته‌بندي روش‌هاي انباشت عموماً در زمره روش‌هاي شيميايي انباشت جاي مي‌گيرد، مواد اوليه (نمك‌هايي شامل عناصر نهايي) در حلال‌هايي همچون متانول، اتانول، آب، حل شده و پيش ماده را تشكيل مي‌دهند. اتم ساز، محلول پيش ماده را به قطرات بسيار ريزي در ابعاد ميكرومتر تقسيم نموده و قطرات به سمت زيرلايه از پيش گرم شده اسپري مي شوند. پس از برخورد با سطح و انجام واكنش پايروليزز، محصول نهايي به شكل يك لايه ي نازك با ميكرو و نانوساختارهاي منحصر به فرد بر جاي مي‌ماند.

در اين تحقيق اثر غلظت محلول اوليه بر خواص فيزيكي لايه هاي نازك اكسيد روي آلائيده به نيتروژن بررسي شده است و غلظت 4/0 مولار بهترين رسانش الكتريكي را از خود نشان داده كه نوع رسانندگي آن نيز p بوده است. شفافيت بالاي لايه ها در ناحيه مرئي، امكان استفاده ي آنها را به عنوان بخش از يك مدار الكترونيكي شفاف فراهم آورده است.

گلشاهي روش اسپري پايروليزز را در قياس با روش هاي فيزيكي انباشت كه نياز به خلاء بالا دارند، بسيار ارزان تر و ساده تر دانسته و افزود: با اين ويژگي، هزينهي ساخت يك نانولايه ي با كيفيت، بسيار پايين خواهد آمد.

لايه‌هاي شفاف و رسانا به دليل شفافيت در طول موج هاي مرئي و رسانايي هم زمان خود، معمولاً به عنوان بهترين الكترود در سلول هاي خورشيدي و قطعات اپتوالكترونيكي مصارف زيادي دارد. اين لايه ها عموماً از نوع N هستند كه سعي مي شود با تغيير نوع رسانش آنها به نوع p كاربرد اين لايه ها در ساخت ادوات اپتوالكترونيكي چون ديودها و ترانزيستورهاي شفاف گسترش داده شود.

جزئيات اين پژوهش كه در قالب بخشي از پايان‌نامه دوره دكتري سيامك گلشاهي با راهنمايي سيد محمد روضاتي انجام شده، در مجله Thin Solid Films (جلد518، صفحات 1152- 1149، سال 2009) منتشر شده است.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

یک شنبه 20 تیر 1389  6:33 PM
تشکرات از این پست
jazereyearam
jazereyearam
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 1313
محل سکونت : زنجان
یک شنبه 20 تیر 1389  11:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها