0

اماراتی ها خلیج فارس را نابود می‌كنند

 
shemshi1
shemshi1
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 571

اماراتی ها خلیج فارس را نابود می‌كنند

کمتر کسی است که به دبی سفر کرده باشد و این جمله را که دبی از بیابان پول تولید می کند، قبول نداشته باشد. امارات خشک و بی آب و علف چند دهه قبل، این روزها آنقدر رونق پیدا کرده است که در تمام دنیا حرفی برای گردشگران داشته باشد. با این حال ساخت و سازهای بی رویه دبی برای جذب گردشگر بیشتر، زنگ خطر را برای کشورهای منطقه به صدا درآورده است تا محیط زیست را هرچه زودتر از دست خرابکاری های اماراتی ها نجات دهند.


در سال‌های اخیر اماراتی ها شروع به ساخت جزایر مصنوعی در بخش جنوبی خلیج فارس كرده اند که متولیان محیط زیست را در منطقه نگران می کند. این سازه های دریایی که موجب رسوب گذاری زیاد در کف دریا می شوند، حیات موجودات دریایی را به خطر انداخته اند و به زودی مرجان‌های دریایی خلیج فارس را نابود خواهند کرد.

این در حالی است که عمان هم به تبعیت از امارات درصدد ساخت جزایر مصنوعی در سواحل خود -یعنی در سواحل جنوبی دریای عمان- برآمده تا وضعیت آبهای جنوبی ایران نگران کننده تر از قبل شود.

بر اساس برنامه‌های آینده كشورهای منطقه، تا 10 سال آینده تمام نوار كم عمق ساحلی با جزایر مصنوعی تبدیل به محیط تقریبا خشكی می‌شود و در نتیجه بخش‌های دورتر از ساحل هم كم عمق شده و مورفولوژی خلیج فارس تغییر می‌كند. این مساله باعث می‌شود که جریانات دریایی فعلی تغییر کرده و در نتیجه آلاینده‌های خلیج فارس به راحتی خارج نشوند.

به گفته نبوی، ساخت جزایر مصنوعی الگوهای چرخش آب را در خلیج فارس تغییر می‌دهد و در برخی نقاط باعث رسوب‌گذاری بیش از حد می‌شود. این در حالی است که بیش از 98 درصد از موجودات شناخته شده دریایی به بستر دریا بستگی دارند و خاكریزی در دریاها تخریب 100 درصد حیات را در پی دارد

اماراتی ها خليج فارس را نابود مي‌كنند

در همین رابطه، معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور اعلام کرد: ساخت جزایر مصنوعی از سوی كشورهای عربی الگوی چرخش آب را در خلیج فارس تغییر می‌دهد كه در نهایت به نابودی حیات در آن منجر می‌شود و ایران ادامه ساخت و ساز این جزایر را پیگیری حقوقی می‌كند و بر همین اساس برنامه‌ای در سازمان ملل در ارتباط با ساخت‌وساز و خشكاندن دریا قرار است تصویب شود.

او ادامه داد: 2 سال پیش در جلسه‌ وزیران محیط زیست در جده این مساله را مطرح كردیم و كشورها نیز از كنترل ساخت وسازهای اینچنینی در خلیج فارس استقبال كردند. اما ظاهرا اهرم‌های سیاسی در زمینه توسعه ساخت و سازها در خلیج فارس قوی‌تر از عملكرد محیط زیست كشورها است.

نبوی با بیان اینكه محیط زیستی‌ها بارها و بارها نسبت به این موضوع مخالفت كرده‌اند، گفت: طرحی را از 2 سال پیش درباره اثرات خشكاندن دریا شروع كرده‌ایم اما تا به حال پیشرفت چندانی نداشته است. خلیج فارس محیط بسته‌ای دارد و بدون شك این‌گونه اقدامات اثرات بدی بر روی اكوسیستم منطقه برجا می‌گذارد.

به گفته نبوی، ساخت جزایر مصنوعی الگوهای چرخش آب را در خلیج فارس تغییر می‌دهد و در برخی نقاط باعث رسوب‌گذاری بیش از حد می‌شود. این در حالی است که بیش از 98 درصد از موجودات شناخته شده دریایی به بستر دریا بستگی دارند و خاكریزی در دریاها تخریب 100 درصد حیات را در پی دارد.

 

 

اللهم صلی علی محمد وآله

شنبه 22 مرداد 1390  12:45 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها