0

شانگن؛ ویزایی برای آسیاگردان ویزا

 
shemshi1
shemshi1
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 571

شانگن؛ ویزایی برای آسیاگردان ویزا

باگذشت بیش از 15 سال از رواج ویزای شنگن اروپا، این بار نوبت آسیایی هاست که با ویزای شانگن پذیرای گردشگرانی باشند که قصد سفر به کشورهای مسلمان غرب آسیا را دارند.


معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اعلام این که روادید شانگن به زودی برقرار می‌شود، گفت: روادید شانگن قرار است بین كشورهای ایران، عراق، تركیه و سوریه برقرار ‌شود.

شهباز یزدانی ادامه داد: برقراری روادید شانگن به منظور رونق صنعت گردشگری در حوزه گردشگری حلال و گردشگری مذهبی و افزایش ارتباطات مردمی در سایه تعاملات فرهنگی بین این چهار كشور دوست، همسایه و مسلمان درحال پیگیری است.

او با بیان این‌كه پیگیری راه اندازی این روادید از سوی وزارت امور خارجه این كشورها درحال انجام است، افزود: پیشنهادات لازم در این مورد را سازمان میراث فرهنگی به وزارت امور خارجه ارائه می‌دهد تا این وزارتخانه در این زمینه اقدامات لازم را به انجام برساند.

معاون گردشگری كشور در مورد فلسفه نامگذاری این روادید به نام شانگن گفت: نام سابق كشور سوریه شانگن بوده است و از آنجایی كه این نام به روادید شینگن شباهت زیادی دارد،‌ این چهار كشور بر سر انتخاب این نام برای روادید موردنظر توافق كرده‌اند.

این روادید نوعی سیستم ویزای واحد در مناطق جغرافیایی خاصی است که به دارندگان آن اجازه می دهد در کشورهای عضو پیمان برای مدتی محدود مسافرت کنند و دوباره به کشور خود بازگردند.

ویزا

فرد دارای این گذرنامه اجازه دارد تا مدتی که گذرنامه اش اعتبار دارد، به هر کشوری در داخل محدوده مهاجرتی قراداد مسافرت کند و از این طریق توریست ها از برخی موانع دشوار و بازدارنده نظیر کنترل بازرسی مرزی و کنترل گمرکی معاف می شوند.

درعین حال طبق مقررات دارنده این نوع ویزا می توانند در اجلاس ها شرکت کنند و درفعالیت های تبلیغاتی مشارکت کنند اما هرگونه اشتغال به کار ویا استخدام در آن کشورها را ندارند.

این نوع توافق نامه هم اکنون به دلیل مزایای جانبی که داشته در بیشتر کشورهای جهان به عنوان یک راهکار موثر در توسعه و تشویق سرمایه گذاری ها، تسهیل و افزایش مبادلات تجاری و بالاخره رشد و توسعه توریسم و صنایع وابسته به آن توجه مقامات کشورهای مختلف را از جمله در کشورهای منطقه خاورمیانه هم جلب کرده است.

شاید جدید ترین مورد آن تصمیم و مذاکرات کشورهای عضو اتحادیه آ . سه . آن باشد که طبق آن اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی «آ سه آن» طبق طرح مشترکی تصمیم گرفته اند که سیاست صدور ویزای واحد برای هر توریست به منظور افزایش تعداد توریست ها و ارتقای خدمات توریستی در منطقه و کشورهای عضو این سازمان به اجرا درآید.

دراین طرح پیش بینی شده است که با اجرای سیستم صدور ویزای واحد و اعمال روند واحدی در صدور ویزا برای مقاصد توریستی مختلف در منطقه، شاهد توسعه استانداردهای توریستی در مجموعه کشورهای عضو شده و امکان اشتغال در صنعت توریسم را در هریک از کشورهای عضو این سازمان تسهیل کند.

با اجرای این طرح هر توریست تنها کافی است برای یک ویزا درخواست کند و درصورت صدور ویزا هر توریست قادر خواهد بود ازتمام کشورهای عضو آ س آن دیدن کند

 

 

اللهم صلی علی محمد وآله

شنبه 22 مرداد 1390  12:43 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها