0

زبان ابرها را ياد بگيريد

 
shemshi1
shemshi1
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 571

زبان ابرها را ياد بگيريد

ابرها مطمئن ترين علائم هواشناسي هستند. ابرها را مي توان به ده دسته کلي تقسيم کرد. ارتفاع متوسط هر دسته از سطح زمين هم مشخص شده است. در مناطق قطبي ارتفاع ابرها به طور کلي پايين تر است. هرچه ارتفاع ابرها از سطح زمين بيشتر باشد، وضعيت هوا بهتر است.


 

 

1- ابرهاي سيرو کومولوس:

 اين ابرها که از نظر ظاهري شبيه شنهاي روان هستند، بهبود وضع هوا را نشان مي دهند. آنها معمولا پس از هواي طوفاني مشاهده شده و به دنبال آن هوا صاف مي شود. ارتفاع اين ابرها از زمين 5 الي 8 کيلومتر است.

زبان ابرها را ياد بگيريد

2- ابرهاي آلتوکومولوس:

اين ابرها نشانه صاف شدن هوا هستند، نسبت به ابرهاي سيروکومولوس مساحت بيشتري از آسمان را فرا مي گيرند، فشرده تر و کمي تيره اند. معمولا پس از طوفان مشاهده شده و در ارتفاع 1.5 الي 6 کيلومتري حرکت مي کنند.

زبان ابرها را ياد بگيريد

3- ابرهاي کومولوس:

 اين ابرها به راحتي قابل تشخيص هستند. سفيد رنگ و پنبه اي اند. اگر فواصل بين آنها زياد باشد، نشانه هواي صاف است. ولي اگر بزرگ بوده و داراي چند زاويه هم باشند، مي توانند باعث بارندگي شديد و ناگهاني شوند. در هنگام دريانوردي، اگر آسمان صاف باشد، مشاهده اين ابرها معمولا نشانه رسيدن به خشکي است. ارتفاع از سطح زمين 2.5 کيلومتر يا کمتر است.

زبان ابرها را ياد بگيريد

4- ابرهاي کومولونيمبوس:

 ابرهاي باران زاي کم ارتفاع هستند. رنگشان تيره است و هر لحظه ممکن است سبب بارندگي شوند. معمولا قسمت بالاي آنها به شکل سندان است. اين ابرها با باد شديد، تگرگ و رعد و برق همراه هستند. ارتفاع آنها 1.5 تا 10 کيلومتر است.

زبان ابرها را ياد بگيريد

5- ابرهاي سيروس:

 اين ابرها در ارتفاع زياد و رگه اي شکل هستند که از بلورهاي يخ تشکيل مي شوند و به همين دليل رنگ آنها سفيد است و در هواي صاف ديده مي شوند. ارتفاع از سطح زمين 5 الي 9 کيلومتر.

زبان ابرها را ياد بگيريد

6- ابرهاي سيرو استراتوس:

 اين ابرها از ذرات يخ درست شده اند و به شکل رگه هاي سفيد هستند. اين ابرها معمولا هاله اي به دور ماه و يا خورشيد ايجاد مي کنند. اگر ابرهاي سيروس در آسمان باشند و موجب تاريکي آسمان شده و تبديل به سيرواستراتوس شوند نشانه باريدن باران يا برف است. ارتفاع 5 الي 9 کيلومتر.

زبان ابرها را ياد بگيريد

7- ابرهاي استراتوکومولوس:

توده هاي کم ارتفاع و دايره شکل. در حال حرکت هستند و معمولا آسمان را کاملا مي پوشانند ولي غالبا عمق آنها بقدري کم است که نور خورشيد مي تواند از آنها عبور کند و ممکن است باعث بارندگي پراکنده شود ولي معمولا بعد از ظهر ها از بين مي روند و شب آسمان صاف مي شود. ارتفاع آن پايين تر از 2.5 کيلومتر است.

زبان ابرها را ياد بگيريد

8- ابرهاي استراتوس:

اين ابرها در کمترين ارتفاع قرار دارند و لايه اي يکنواخت مانند مه بوجود مي آورند که معروف به مه کوهستان هستند. با وجود اينکه ابر باران زا نيستند ولي مي توانند موجب نم نم باران شوند. وقتي که در طول شب به صورت ضخيم تشکيل مي شوند و صبح هنگام آسمان را بپوشانند معمولا روز خوب و آفتابي در پي خواهند داشت. ارتفاع پايين تر از 2.5 کيلومتر.

زبان ابرها را ياد بگيريد

9- ابرهاي نيمبو استراتوس:

پوششي کم ارتفاع و تيره به وجود مي آورند که نشانه باريدن برف يا باران طي 4 الي 5 ساعت آينده است و معمولا بيش از چند ساعت تا بارندگي طول نمي کشد. ارتفاع 1.5 تا 5 کيلومتر.

زبان ابرها را ياد بگيريد

10- ابرهاي آلتواستراتوس:

اين ابرها هاله اي خاکستري رنگ به دور خورشيد يا ماه درست مي کنند و اگر احتمال بارندگي باشد، ابرها ضخيم و تيره شده و روي خورشيد يا ماه را مي پوشانند تا سرانجام بارندگي آغاز شود. ارتفاع از سطح زمين 2.5 تا 6 کيلومتر.

زبان ابرها را ياد بگيريد

 

 

 

اللهم صلی علی محمد وآله

شنبه 22 مرداد 1390  12:32 AM
تشکرات از این پست
shemshi1
shemshi1
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 571

هواشناسي در سفر

هواشناسي يکي از آن فن هايي است که هر گردشگر حرفه اي بايد درباره آن اطلاعات داشته باشد. مگر آنکه بخواهد وقت و بي وقت مغلوب دگرگوني هاي لحظه اي و گاه خطرناک طبيعت شود! بنابراين اگر توصيه مي کنيم مقدمات اوليه اين علم را بخوانيد تا در سفرهايتان بتوانيد برآورد بهتري از وضعيت هوا و شرايط زيستي خود داشته باشيد.


 

 

مناطق ساحلي

معمولا در مناطق ساحلي و کناره آب هاي بزرگ، جهت باد به طور منظم در روز و شب تغيير مي کند. در هنگام روز، نسيم از طرف دريا به خشکي و در شب هنگام جهت آن تغيير کرده و از خشکي به طرف دريا مي وزد.

بادها

بادها کمک و علايم خوبي براي شناخت وضعيت هوا هستند. معمولا بوهاي خاصي که همراه باد به مشام مي رسند، مثل بوي دريا يا گياهان، حاوي اطلاعاتي درباره محل وزش باد مي باشند. بنابراين اولين کار اين است که الگوهاي وضع هوايي و وزش باد را مورد مطالعه قرار دهيد و با مطالعه نوع و جهت باد وضعيت هواي منطقه را شناسايي کنيد.

هواشناسي

براي شروع بايد بدانيد که

- بادي که فقط از يک جهت خاص مي وزد، به احتمال زياد هر بار وضعيت هوايي مشابهي را به دنبال خواهد داشت.

- بادهايي که تعيين کننده جهت هستند، وسيله اي مناسب براي حفظ مسير حرکت به حساب مي آيند. البته بهتر است که هر چندگاه درست بودن مسير حرکت را با روش متفاوت ديگري امتحان کنيد.

- باد اگر خشک و شديد باشد، تا زماني که وزش آن قطع نشده و يا تغيير جهت نداده است، وضعيت هوا ثابت مي ماند و پس از آن احتمال بارندگي وجود دارد.

- اگر مه يا غبار وجود داشته باشد، ممکن است غليظ تر شود، ولي بارندگي در پي نخواهد داشت. البته در صورتي که بر شدت باد افزوده شود و مه را از بين ببرد، احتمال بارندگي به وجود خواهد آمد.

- در يک روز آفتابي اگر شدت باد به ميزان قابل توجهي افزايش پيدا کند، بدون شک بايد منتظر هواي ابري باشيد.

هواشناسي

چند توصيه در پيش بيني وضع هوا

1- گرفتار شدن در شرايط هوايي نامساعد خطرناک است و حتي مي تواند موجب مرگ شود. پس هميشه قبل از اين که حرکت کنيد به وضعيت هوا توجه کنيد. تغييرات باد و فشار هوا را در نظر بگيريد. وضعيت هوا و شرايط قبل و بعد از آن را کاملا مورد بررسي قرار دهيد.

2- حيوانات نسبت به فشار جو حساس هستند و مي توانند براي پيش بيني کوتاه مدت وضع هوا مفيد باشند. پرندگان حشره خوار در هواي خوب در ارتفاعات بالا و قبل از طوفان در ارتفاعات پايين تر شکار مي کنند. فعاليت غير عادي جوندگان در طول روز مي تواند هشداري براي هواي نامناسب باشد.

افرادي با موي مجعد احساس مي کنند که پيش از هواي باراني و نامساعد موهايشان گره خورده و نامرتب مي شود و آنهايي که رماتيسم، ميخچه و يا بيماري هاي مشابه دارند در هواي نا مساعد احساس ناراحتي مي کنند

3- انسان ها نيز مي توانند بعضي وقت ها تغييرات هوا را احساس کنند. مثلا افرادي با موي مجعد احساس مي کنند که پيش از هواي باراني و نامساعد موهايشان گره خورده و نامرتب مي شود و آنهايي که رماتيسم، ميخچه و يا بيماري هاي مشابه دارند در هواي نا مساعد احساس ناراحتي مي کنند.

4- اگر دود حاصله از آتش در محل کمپ مستقيما به طرف بالا برود احتمالا هوا صاف خواهد بود ولي اگر به صورت دايره وار باشد يا بعد از کمي بالا رفتن مجددا پايين بيايد نشانه طوفان يا بارندگي است.

 شب هنگام اگر آسمان قرمز باشد به اين معني است که رطوبت جو کم است و احتمال بارندگي تا دو ساعت آينده وجود ندارد. هنگام صبح اگر آسمان قرمز باشد نشانه نزديک شدن طوفان است

5- اگر قرار باشد هوا باراني شود صداها بهتر پخش شده و بوي گياهان بيشتر به مشام مي رسد. شب هنگام اگر آسمان قرمز باشد به اين معني است که رطوبت جو کم است و احتمال بارندگي تا دو ساعت آينده وجود ندارد. هنگام صبح اگر آسمان قرمز باشد نشانه نزديک شدن طوفان است. اگر صبح ها هوا خاکستري باشد يعني در طول روز بارندگي نخواهد شد و اگر عصرها هوا خاکستري باشد به طور حتم بارندگي خواهد شد.

6- Corona (حلقه اي رنگي به دور خورشيد يا ماه) اگر بزرگ شود نشانه مساعد بودن هوا است و در صورتي که جمع و کوچک شود نشانه بارندگي است. رنگين کماني که در غروب ديده شود علامت مساعد بودن هوا است.

 

 

 

اللهم صلی علی محمد وآله

شنبه 22 مرداد 1390  12:33 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها