0

بیمه‌ گردشگران به چه درد می خورد؟

 
shemshi1
shemshi1
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 571

بیمه‌ گردشگران به چه درد می خورد؟

سفر همواره می‌تواند با حوادثی همراه باشد اما در تورهای طبیعت‌گردی از آنجا كه همه گروه از توانایی و آگاهی و تجربه یكسانی برخوردار نیستند، احتمال رخ دادن چنین اتفاقاتی بسیار بالا می‌رود. به همین دلیل برگزاركنندگان این تورها از بیمه حوادث و مسئولیت برای پرداخت خسارت‌های احتمالی استفاده می‌كنند. ولی این كه قراردادها به چه شكلی است و شركت‌های بیمه چه میزان از خسارت را پرداخت می‌كنند خود جای بحث دارد.


بیمه

تمام تورهای مسافرتی موظف به بیمه كردن مسافران خود هستند كه در قرارداد سفر نیز ذكر می‌شود ولی تا وقتی حادثه رخ نداده طرفین به مفاد قرارداد و سقف پوشش توجهی نمی‌كنند. از طرف دیگر به نظر می‌رسد متولیان، بیمه اماكن و وسایل گردشگری مانند غار یا قایق را مورد توجه قرار نمی‌دهند.  

بیمه گردشگر در دنیا انواع و اقسام متفاوتی دارد اما وجه اشتراک همه آنها این است که اجباری هستند. یك نوع از این بیمه ها مربوط به مكان‌های عمومی مانند تله‌كابین هستند و نوعی دیگر مربوط به سفرهای گروهی می‌شود. ممكن است در وهله اول هزینه بیمه غیرضروری به نظر برسد و دفاتر از كم‌ترین مقدار پوشش استفاده كنند ولی هنگامی كه حادثه رخ داد مشخص می‌شود كه چه جزئیات و نكاتی باید در نظر گرفته شده و از همه مهم‌تر مفاد قرارداد به دقت مد نظر قرار گیرد.

بیمه در تورهای طبیعت‌گردی، بیمه مسئولیت مدنی برگزاركنندگان در قبال استفاده‌كنندگان است. بسته به نوع بیمه اعم از حادثه یا مسئولیت سقف پوشش برای موارد‌ پزشكی، غرامت نقص عضو،‌ تفاوت دارد. بیمه ای که برای بیشتر مسافران ایرانی در نظر گرفته می شود، پوشش حداقل 2 میلیون تومان دارد و شامل دیه روز یعنی 45 میلیون تومان در حال حاضر می شود.

البته باید بدانید که بیمه داخل شهر و خارج از شهر با هم تفاوت دارند و از طرف دیگر در خارج از شهر هم مقدار بیمه بستگی به درجه سختی منطقه دارد. مجری تور باید مناطق مختلف را كه مقصد سفر یا در طی مسیر هستند به شركت بیمه اعلام كند؛ به عنوان مثال اگر برای رسیدن به مازندران از استان گیلان می‌گذرند باید قید شود تا اگر حادثه‌ای در این استان اتفاق افتاد،‌ مشمول بیمه شود. یا باید مشخص كنند كه كوهستان،‌ جنگل یا رودخانه خواهد بود.

در صورتی که خدای ناکرده اتفاقی بیفتد که شامل بیمه شود، مسئول تور كارهای مسافر را انجام داده و هزینه را پرداخت می كند و در نهایت خسارت را دریافت می كند. در خیلی از موارد نیاز نیست مسافر درگیر شود چون اگر اتفاقی بیافتد در 99درصد موارد مسئولیت با آژانس است و حتی ممكن است ماجرا به دادگاه كشیده شود. مگر در موارد خاص به عنوان مثال اگر مسافر از گروه جدا شده و انفرادی عمل كرده باشد مقصر خواهد بود.

البته مواردی هم وجود دارد كه شركت بیمه به علت اظهار نظر بیمار در درمان خود از پرداخت خسارت خودداری می کند. نكته مهم دیگر میزان سقف پوشش است؛ در خیلی از موارد آژانس‌ها حداكثر پوشش را نمی‌خواهند و به جای دیه روز تا سقف 10 یا 5 میلیون بیمه می‌كنند كه در صورت بروز حادثه تا همین حد بیمه پرداخت خواهد كرد.

یكی از موارد كه در تمام دنیا هست،‌ بیمه حوادث است در صورتی كه یك طرف اتومبیل باشد یعنی چه شخص در اتومبیل باشد و چه اتومبیل با شخصی برخورد داشته باشد از بیمه اتومبیل استفاده می‌شود. این مورد می‌تواند در سایر موارد مانند قایق یا تله‌كابین هم مصداق پیدا كند كما این كه در تمام دنیا وجود دارد هر چند در قانون فقط به اتومبیل اشاره شده است.

اما موردی كه در بیمه كشور وجود ندارد و مردم از آن اطلاعی ندارند بیمه محل است. در نقاط دیگر دنیا یك رستوران بیمه دارد و اگر حادثه‌ای اتفاق بیافتد حتی اگر مشتری بیمه نباشد،‌ از بیمه رستوران استفاده خواهد كرد اما این بیمه هنوز در ایران جا نیافتاده است و حتی یك قایقی تفریحی هم در ایران بیمه ندارد.

محمد منظرنژاد، راهنمای طبیعت‌گردی می¬گوید: «دو نوع بیمه حوادث و مسئولیت داریم؛ وقتی مسافران با یک آژانس غیرمجاز بروند بیمه حوادث می‌شوند که تا سقف یک میلیون و 5 میلیون برای فوت پرداخت کرده و باقی به عهده برگزارکننده خواهد بود. اما در بیمه مسئولیت‌های مدنی که مربوط به آژانس‌های مجاز است، دفتر مسئولیت خود را بیمه می‌کند و در این صورت دیه تا 60 میلیون تومان افزایش پیدا می کند.»

او ادامه می دهد: «باید به خط پایانی قرارداد بیمه توجه کرد که نوشته شده براساس نظر کارشناس بیمه اقدام خواهد شد. به همین دلیل ما برنامه‌هایمان را درجه‌بندی کرده‌ایم و بر این اساس بیمه می‌شود. به عنوان مثال اگر برنامه 4 روزه باشد، عین برنامه 4 روز را برای بیمه می‌فرستیم و آنها نظر می‌دهند. روز اول برنامه خاصی نیست 1000 تومان و روز دوم قایق‌سواری دارد 2000 تومان و در نهایت می‌گوید هزینه هر مسافر طی 4 روز سفر چقدر خواهد شد. همچنین در برخی قراردادها بندی آمده مبنی بر این که بیمه‌گذار می‌تواند به ازاء پرداخت 200 میلیون سلب بیمه کند. یعنی اگر در حادثه‌ای چند نفر فوت کنند، قطعاً کل خسارت از مبلغ 200 میلیون بیشتر خواهد بود. در این صورت شرکت بیمه می‌تواند 200میلیون بدهد و دیگر چیزی به عهده‌اش نخواهد بود.»

 

 

 

اللهم صلی علی محمد وآله

شنبه 22 مرداد 1390  12:27 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها