0

روزه داران از فعالیت های سنگین بدنی در ساعات اوج گرما خودداری کنند

 
yassimanusha
yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران

روزه داران از فعالیت های سنگین بدنی در ساعات اوج گرما خودداری کنند

روزه داران از فعالیت های سنگین بدنی در ساعات اوج گرما خودداری کنند

 

با توجه به گرمای هوا و طولانی بودن ساعات روزه داری روزه داران در صورت امکان از فعالیت های سنگین بدنی به ویژه در ساعات اوج گرما خودداری کنند.
رییس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: گرمای هوا موجب افزایش تعرق بدن و احتمال بروز کم آبی می شود و می طلبد که روزه داران به ویژه در فاصله ی زمانی بین افطار تا سحر با نوشیدن تدریجی حداقل شش تا هشت لیوان مایعات،آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنند.
دکتر بابک عشرتی ادامه داد: خوردن وعده غذایی سحر از اهمیت ویژه ای برخوردار است و همه اقشار به ویژه نوجوانان باید با مصرف گروه های غذایی متنوع نیاز روزانه بدنشان را دریافت کنند.
وی گفت: روزه داران به دلیل طولانی بودن ساعات روزه باید با مصرف مقادیر مناسب خرما، عسل، چای کمرنگ و غذاهای سبک مغذی در وعده غذایی افطار از بروز افت قند خون و بی حالی پیشگیری کنند.
وی مصرف غذاهای پرچرب و حجیم و دیر هضم را در ایام ماه رمضان نامناسب دانست و افزود: روزه داران باید از خوردن آب زیاد به همراه غذا نیز خودداری کنند چون سبب رقیق شدن شیره گوارشی و دشواری هضم می شود.
وی ماه مبارک رمضان را فرصت خوبی برای ترک سیگار دانست و ادامه داد: افراد سیگاری باید از این مساله استفاده کرده و گام موثری به سوی تندرستی و سلامت بردارند.
دکتر عشرتی با بیان اینکه پرخوری در ماه رمضان موجب افزایش وزن می شود،گفت: سبد غذایی خانواده ها در ماه رمضان نباید سرشار از تنقلات،شیرینی ها و غذاهای چرب و شور باشد و به جای آن باید از سبزیجات، غلات، مواد پروتئینی و لبنیات که سرشار از ویتامین، ریز مغذی ها و مواد مورد نیاز بدن است استفاده شود.
وی توصیه کرد: خانواده های روزه دار ساعات استراحت شبانه را به نحوی تنظیم کنند که هنگام سحر بتوانند با نشاط از خواب برخیزند و از برکات معنوی سحرهای ماه مبارک بهره مند شوند.
رییس مرکز بهداشت استان مرکزی افزود: روزه داری در صورتی که الگوی رژیم غذایی سحر و افطار رعایت شود نه تنها زیانی ندارد بلکه برای سلامت جسم و روان مفید نیز هست.

worldfood.ir

یاس

پنج شنبه 20 مرداد 1390  11:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها