0

نقش مواد آنتی اکسیدان در پیشگیری از سرطان

 
yassimanusha
yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران

نقش مواد آنتی اکسیدان در پیشگیری از سرطان

نقش مواد آنتی اکسیدان در پیشگیری از سرطان

 

مطالعات نشان داده است، شیوع سرطان روده بزرگ جمعیت هایی که میزان زیادی کلسیم در رژیم روزانه مصرف می کنند( مثل سوئدی ها) کمتر است. کلسیم در روده ها از سرطانی شدن سلول ها جلوگیری می کند و جذب دوباره اسیدهای صفراوی را کاهش می دهد. مصرف غذاهای حاوی آنتی اکسیدان ، از بروز سرطان ممانعت می کند. بتا کاروتن(که رنگ زرد هویج ناشی از آن است)، ویتامینc(در سبزی ها و میوه های تازه فراوان است) و ویتامینe (در روغن های گیاهی و برگ های سبز و دانه ها موجود است) . مانع بروز سرطان ، خصوصا سرطان روده می شوند. کسانی که رژیم آنها مملو ازسبزیجات، سالادهای تازه و روغن زیتون است ، مطمئن باشند که خیلی کمتر احتمال دارد به سرطان مبتلا شوند.
آنتی اکسیدان ها چگونه عمل می کنند
1- از سلول های روده محافظت می کنند.
2- مواد سرطانزای تولید شده در بدن را از بین می برند.
3- تکثیر سلول های سرطانی را کاهش می دهند.
بتاکاروتن
یک ضد سرطان قوی است که توصیه می شود 15 تا 25 میلی گرم از آن در روز مصرف شود. مواد غذایی حاوی بتاکاروتن؛ سیب زمینی شیرین ، هویج ، طالبی ، گرمک ، کدو تنبل ، انواع کدو، اسفناج، کلم، انبه، فندق و گریپ فروت قرمز می باشد. سعی کنید روزی یک یا دو عدد هویج و یک عدد کدو در سالادتان ریز کنید و گاهی به جای کاهو، سالاد اسفناج تهیه کنید.
ویتامینc
برای مقابله با بروز سرطان عالی است. ویتامینc ، تولید نیتروزآمین را که یک ماده سرطانزا است، کاهش می دهد. این ماده در اثر مصرف زیاد محصولات گوشتی مثل سوسیس و کالباس به مقدار زیاد وارد بدن می شود. کیوی، پرتقال تازه، نارنگی ، خربزه، گریپ فروت، لیمو ، توت فرنگی و طالبی از میوه های دارای ویتامینc زیاد هستند و از سبزیجات؛ کلم بروکلی، فلفل سبز، کلم پیچ و گوجه فرنگی ، ویتامینc زیادی دارند.
ویتامینe
نیز مانندc، ضد سرطان است و مصرف کم آن به همراه کمبود سلنیم ، بروز سرطان را در زنان 10 برابر می کند. و این آمار تکان دهنده است و الزام مصرف آنرا مطرح می کند. روزانه 200 تا 400 واحد از این ماده باید مصرف شود. بهترین منبع غذایی آن روغن جوانه گندم، روغن ذرت، روغن سویا، روغن زیتون، لوبیا سبز، نخود تازه و آرد گندم کامل و کره طبیعی و جگر است. برای دریافت ویتامینe ، کره برای کودکان، و سبزیجات و جگر برای بزرگسالان توصیه می شود.اگر از قرص ویتامینeاستفاده می کنید ،حتما دقت کنید که نام آنd آلفاتوکوفرول باشد که منشاء گیاهی دارد.

worldfood.ir

یاس

پنج شنبه 20 مرداد 1390  11:48 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها