0

نصیحتی بسیار شنیدنی

sabz_ac
sabz_ac
کاربر نقره ای
تعداد پست ها : 465

نصیحتی بسیار شنیدنی

زن جوانی پیش مادر خود می رود و از مشکلات زندگی خود برای او می گوید و اینکه او از تلاش و جنگ مداوم برای حل کردن مشکلاتش خسته شده است. مادرش او را به آشپزخانه برد و بدون آنکه چیزی بگوید سه تا کتری را آب کرد و گذاشت که بجوشد. سپس توی اولی هویج ریخت در دومی تخم مرغ و در سومی دانه های قهوه. بعد از بیست دقیقه که آب کاملاً جوشیده بود گاز را خاموش کرد.و اول هویج ها را در ظرفی گذاشت ، سپس تخم مرغ ها را هم در ظرف دیگر و قهوه را در ظرفی ریخت و جلوی دخترش گذاشت . از دخترش پرسید : که چه می بینی ؟ او پاسخ داد : هویج ، تخم مرغ ، قهوه. مادر از او خواست که هویج ها را لمس کند و بگوید که چگونه اند ؟ او این کار را کرد و گفت : نرمند بعد از او خواست تخم مرغ ها را بشکند ، بعد از اینکه پوسته آن را جدا کرد ، تخم مرغ سفت شده را دید و در آخر از او خواست که قهوه را بچشد. دختر از مادرش پرسید:مفهوم اینها چیست ؟ مادر به او پاسخ داد : هر سه این مواد در شرایط سخت و یکسان بوده اند آب جوشان ،اما هر کدام عکس العمل متفاوتی نشان داده اند.هویج در ابتدا بسیار سخت و محکم به نظر می آمد اما وقتی در آب جوشان قرار گرفت به راحتی نرم و ضعیف شد. تخم مرغ که در ابتدا شکننده بود و پوستۀ بیرونی آن از مایع درونی آن محافظت می کرد وقتی در آب جوش قرار گرفت مایه درونی آن سفت و محکم شد. دانه های قهوه که یکتا بودند ، بعد از قرار گرفتن در آب جوشان ، آب را تغییر دادند. مادر از دخترش پرسید : تو کدامیک از این مواد هستی ؟ وقتی شرایط بد و سختی پیش آید تو چگونه عمل می کنی ؟ تو هویج ، تخم مرغ یا دانه های قهوه هستی ؟ به این فکر کن که من چه هستم ؟! آیا من هویج هستم که به نظر محکم می آیم اما در سختی ها خم می شوم و مقاومت خود را از دست می دهم ،آیا من تخم مرغ هستم که با یک قلب نرم شروع می کند اما با حرارت محکم می شود ؟ یا من دانه قهوه هستم که آب داغ را تغییر داد ؟وقتی آب داغ شد آن دانه بوی خوش و طعم دلپذیری را آزاد کرد . اگر تو مانند دانه های قهوه باشی هر چه شرایط بدتر می شوند تو بهتر می شوی و شرایط را به نفع خودت تغییر می دهی.

يا علي مولا

پنج شنبه 20 مرداد 1390  11:37 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها