0

دیابتی های روزه دار از مصرف زولبیا، بامیه و شله زرد در سحر اجتناب کنند

 
yassimanusha
yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران

دیابتی های روزه دار از مصرف زولبیا، بامیه و شله زرد در سحر اجتناب کنند

دیابتی های روزه دار از مصرف زولبیا، بامیه و شله زرد در سحر اجتناب کنند

 

دیابتی هایی که با مشورت پزشک می توانند روزه بگیرند نباید هنگام سحر موادغذایی حاوی قندهای ساده مثل زولبیا و بامیه و شله زرد و حلوا مصرف کنند.
به گزارش وب دا از یزد، ناهید برخورداری کارشناس تغذیه با بیان این که این بیماران از مصرف غذاهای چرب و شور در وعده سحر و افطار پرهیز کنند، اظهار کرد : حتی الامکان از غذاهای سرخ کردنی استفاده نشود چرا که بهترین روش های پخت، کباب پز، فرپز، بخار پز و آب پز است.
برخورداری ادامه داد: دیابتی ها در هنگام سحر و افطار بهتر است از تمام گروه های غذایی استفاده کنند و از انواع موادغذایی سبوس دار من جمله نان سنگک، سبزیجات و حبوبات بیشتر استفاده شود.
وی تصریح کرد: استفاده کافی از سبزی و سالاد و میوه مخصوصا در هنگام سحر میزان تشنگی را کاهش می دهد.
وی با تاکید براین مطلب که حتما 1 تا 2 ساعت بعد از افطار از میوه ها استفاده شود، افزود: بهتر است میوه های شیرین که خیلی سریع قند خون را افزایش می دهند مثل موز، خربزه، هندوانه، طالبی، انجیر و انگور محدود شود.
این کارشناس تغذیه با یادآوری این که بهتر است از میوه ها استفاده شود نه آ میوه ها، گفت: آب میوه ها خیلی سریع قند خون را بالا می برند.
وی بیان داشت: افطار را می توانند با یک لیوان شیر گرم کم چرب و یک عدد خرما ترجیحا خرمای زرد خشک باز کنند.
وی افزود: دیابتی ها باید توجه داشته باشند که در افطار حجم زیادی از غذا را مصرف نکنند و آن را به 2 تا 3 وعده تقسیم کنند زیرا احتمال بالارفتن سریع قند خون وجود دارد.
وی خاطرنشان ساخت: در فاصله افطار تا سحر حتما 6 تا 7 لیوان آب نوشیده شود و همچنین به همراه سحری در صورت امکان از ماست کم چرب استفاده شود.
برخورداری ادامه داد: بیماران دیابتی نوع یک یا بیمارانی که انسولین می زنند یا بیمارانی که دچار عوارض دیابت مانند عوارض چشمی و کلیوی شده اند از روزه گرفتن خودداری کنند و بیماران دیابتی نوع 2 که قند آنها کنترل شده است، می توانند روزه بگیرند.
این کارشناس تغذیه متذکر شد: قند قبل از افطار و سحر باید کمتر از 120 و حدود ساعت 13 تا 15 نباید کمتر از 70 و بیشتر از 300 باشد و در صورتی که در این حد بود باید روزه را باز کنند.

worldfood.ir

یاس

پنج شنبه 20 مرداد 1390  11:14 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها