0

فقط و فقط شیر مادر

 
yassimanusha
yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران

فقط و فقط شیر مادر

فقط و فقط شیر مادر

 

با توجه به سرفصل های در نظرگرفته شده و ترتیب ارایه مطالب مرتبط با دانش تغذیه در ستون خوراک بان، ابتدا با بررسی برخی اصول اساسی و ذکر مقدمات بحث، از اهمیت توجه به نسبی بودن امور تغذیه ای در افراد مختلف سخن راندیم و با اشاره به نقش تامین کافی مواد تغذیه ای شناخته شده مانند پروتئین ها، املاح و ویتامین ها در ایجاد و حفظ سلامتی جسم و روان هر فرد و تاثیر بی چون وچرای تغذیه صحیح در پیشگیری از ابتلا به بیماری های گوناگون، مخصوصا بیماری های مزمن و صعب العلاجی همچون دیابت، انواع سرطان و بیماری های قلب و عروق، راه های دستیابی به این مواد مغذی را در کنار توجه به مقدار کالری دریافتی روزانه و کنترل وزن از طریق انتخاب یک منو غذایی سالم برشمردیم.
با این اوصاف قبل از ورود به مبحث «نقش تغذیه در درمان بیماری ها» بهتر دیدیم در تکمیل مطالب مرتبط با نقش پیشگیرانه تغذیه صحیح و کنترل شده در کاهش امکان ابتلا به بیماری های گوناگون و اهمیت توجه به برنامه غذایی مورد استفاده در تمامی ادوار زندگی مخصوصا در سنین کودکی، نوجوانی و جوانی در این راستا، با نگاهی اجمالی بر اهم نکات قابل بحث تغذیه ای در هر دوره، اهمیت آموزش و رعایت اصول تغذیه سالم را از سنین پایین تر کمی پررنگ تر کنیم، چرا که با استفاده از روش های آموزشی و پیشگیرانه و سرمایه گذاری در این بخش، همان طور که قبلا هم گفته ایم، می توان به کاهش آمار قابل توجهی در میزان ابتلا به بیماری های ذکرشده دست یافت و از هزینه های مالی و روحی ناشی از روند درمانی افراد و جامعه کاست.
2- زندگی هر فرد از دوران جنینی آغاز می شود (بررسی نقش تغذیه پیش از آن را به زمانی دیگر موکول کردیم) و رشد و تغذیه جنین صددرصد به میزان منابعی بستگی دارد که مادر در اختیار جنین در حال شکل گیری قرار می دهد.
به همین دلیل در چند قسمت پی درپی، نحوه تغذیه صحیح در دوران بارداری را بررسی کردیم و به دنبال آن، تغذیه نوزاد متولدشده را هم که در ماه های اول زندگی فقط و فقط به شیر مادر وابسته است، با بررسی تغذیه مادر در دوران شیردهی پیگیری کردیم و دیدیم که تا چه حد سلامت طفل شیرخوار با سلامت مادر و تامین مایحتاج غذایی روزانه وی مرتبط است.
بنابراین از این هفته با تقسیم دوران شیرخوارگی از نقطه نظر تغذیه به سه بخش تولد تا شش ماهگی، شش ماهگی تا یک سالگی و از یک تا دو سالگی سعی می کنیم بحث خود را ادامه دهیم.
3- در شش ماه اول، غذای کودک به شیر مادر، شیر مادر، شیر مادر و شیر مادر محدود می شود. این مساله در پی ریزی سلامت، رشد و زندگی آینده نوزاد به قدری مهم و موکد است که با توجه به کم رنگ شدن نقش آن در سال های اخیر از دیدگاه برخی مادران گرامی، این تکرار الزامی می نماید. تنها چیزی که هم اکنون توسط اکثر متخصصان به جز شیر مادر در این دوران تجویز می شود، قطره مکمل ویتامین a و d است (آن هم از دو هفته پس از زایمان و به میزان یک میلی لیتر در روز معادل 25 قطره)؛
به نحوی که در صورت رعایت اصول شیردهی به شکل مرتب و کافی که در پی خواهیم گفت، حتی مصرف آب هم توصیه نمی شود. خوشبختانه میزان ذخیره آهن در دوران جنینی که در خون سازی مداوم سنین رشد مورد نیاز خواهد بود، با تغذیه صحیح مادر در دوران بارداری به قدری است که در اکثر موارد تا پایان ماه ششم نیازی به استفاده از مکمل آهن نخواهد بود. تغذیه با شیر مادر باید بلافاصله پس از زایمان (در شرایط ایده آل حداکثر تا دو ساعت پس از زایمان) با استفاده از کمک پرستاران محترم آغاز شود.
این کار علاوه بر فواید استفاده از آغوز برای تامین و تضمین سلامتی نوزاد، در ادامه روند شیردهی و میزان شیر ترشح شده آتی نیز نقش اساسی و اصلی را بازی می کند. اصولا این فرآیند یک روند خودکار و خودتنظیم است، به این معنی که عملکرد سیستم ترشح شیر با میزان شیردهی و تحریک ترشح هورمون های دخیل در این قضیه، در اثر میزان مکیدن نوزاد، بستگی مستقیم دارد. به همین دلیل به محض آنکه نوزاد احساس گرسنگی کرد، باید به کودک شیر داد اما از نقطه نظر تقریب زمانی، در ماه اول باید به فاصله هر دو تا سه ساعت یک بار به نوزاد شیر داد که این امر در طول شب هم ادامه دارد.
اینجاست که عبارت «بهشت زیر پای مادران است» دوباره به ذهن مان خطور می کند. ساده ترین علامتی که می تواند نشانگر برخورداری نوزاد از شیر کافی باشد تعداد پوشک هایی است که عوض می کنید! شش تا هشت بار تعویض آن در روز می تواند تا حدی این موضوع را نشان دهد
. از طرف دیگر پیروی رشد کودک از «منحنی رشد» که برابر است با اضافه شدن 90 الی 200 گرم در هفته با استناد به وزن اولیه و جثه وی، از اعتماد بیشتر و قابل اتکاتری در این امر برخوردار است.

worldfood.ir

یاس

پنج شنبه 20 مرداد 1390  11:06 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها