0

«ظهور سیاره میمون ها» مشابه مستند «پروژه ای به نام نیم»

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

«ظهور سیاره میمون ها» مشابه مستند «پروژه ای به نام نیم»

«ظهور سیاره میمون ها» مشابه مستند «پروژه ای به نام نیم»  
 
 
 
 
   
 
 
    «ظهور سیاره میمون ها» عنوانی است که نشان می دهد در آینده قسمت بعدی این فیلم سینمایی نیز ساخته می شود، بدین دلیل که میمون ها در این قسمت از این فیلم اکشن تخیلی فقط می توانند تا پل «گلدن گیت» شهر سان فرانسیسکو پیش روی کنند، اما مطمئنا در قسمت بعدی، آن ها به دیگر نقاط جهان نیز حمله می کنند.
   
   
 
 
     

منتقد پیشکسوت و صاحب نام فیلم های هالیوودی، ضمن تمجید و تحسین از بازی اندی سورکیس و نحوه به کارگیری جلوه های ویژه رایانه ای در «ظهور سیاره میمون ها» (Rise of the Planet of the Apes)، به این موضوع اشاره کرد که این اثر سینمایی همان فیلمی است که تماشاگران انتظار دیدن آن را دارند، نه بیشتر و نه کمتر.

 

این منتقد ۶۷ ساله در سایت اختصاصی خود فیلم سینمایی «ظهور سیاره میمون ها» را اینگونه نقد کرده است:

 

«ظهور سیاره میمون ها» عنوانی است که نشان می دهد در آینده قسمت بعدی این فیلم سینمایی نیز ساخته می شود، بدین دلیل که میمون ها در این قسمت از این فیلم اکشن تخیلی فقط می توانند تا پل «گلدن گیت» شهر سان فرانسیسکو پیش روی کنند، اما مطمئنا در قسمت بعدی، آن ها به دیگر نقاط جهان نیز حمله می کنند.

 

«ظهور سیاره میمون ها» این تصور را پیشرفت می دهد که میمون ها تنها در چند ژن با انسان ها تفاوت دارند و این موضوع نیز با خوردن دارویی جدید و شگفت انگیز برطرف می شود، به طوری که آن ها می توانند به خوبی انسان ها فکر کنند و حتی شطرنج بازی کنند.

 

فیلم سینمایی «ظهور سیاره میمون ها» با نشان دادن تصاویری از یک کارخانه داروسازی آغاز می شود، جایی که دانشمندی به نام «ویل رادمن» (جیمز فرانکو) دارویی به نام «ای ال زی ۱۱۲» (ALZ ۱۱۲) را برای درمان بیماری آلزایمر اختراع کرده است. او این دارو را بر روی یک شامپانزه آزمایش می کند و متوجه می شود که «ای ال زی ۱۱۲» بر بهره هوشی و قدرت یادگیری زبان این میمون تاثیر فوق العاده ای گذاشته است.

 

آلاس؛ میمونی که آزمایش بر روی او انجام شده است، پس از مدتی آشفته می شود و به افرادی که در جلسه معرفی دارو قرار دارند حمله می کند و در همان موقع عملیات معرفی و تحقیق بیشتر درباره این دارو متوقف می شود.

 

پس از مدتی «ویل» مسئولیت نگهداری یک بچه شامپانزه ای به نام «سزار» را برای چند روزی برعهده می گیرد. اما این چند روز به چند ماه و چند سال تبدیل می شود، به طوری که بچه شامپانزه بزرگ می شود و به طرز عجیبی نشان می دهد که از قدرت هوش و حرف زدن خارق العاده ای برخوردار است.

 

در طول این سال ها، «ویل»، شامپانزه خود را نزد دکتر متخصصی به نام «کرولاین» (فریدا ینتو) می برد و به تدریج «کرولاین» به «سزار» علاقه مند می شود.

 

موضوع فیلم سینمایی «ظهور سیاره میمون ها» به موضوع مستند «پروژه ای به نام نیم» (Project Nim) که چندی پیش اکران شده بود بسیار شباهت دارد. این مستند سینمایی نیز همانند «ظهور سیاره میمون ها» روابط نزدیک و صمیمانه بین میمون ها و این حیوانات دوست داشتنی با انسان ها را به تصویر می کشد.

 

نکته جالب توجه در مقایسه این ۲ اثر این است که ما در مستند «پروژه ای به نام نیم» متوجه می شویم که هرچه قدر میمون ها با هوش باشند و با انسان ها تعامل داشته باشند، انسان نیستند و نمی توانند کارهای کریه و زشت انجام دهند، اما در فیلم سینمایی «ظهور سیاره میمون ها» ما می بینیم که یک میمون به تدریج تبدیل به یک انسان می شود که البته این موضوع از واقعیت به دور است.

 

«ظهور سیاره میمون ها» نکات مثبتی را نیز به همراه دارد. اندی سورکیس؛ که پیش از این نقش «گالوم» را در مجموعه فیلم های فانتزی «ارباب حلقه ها» (The Lord of the Rings) بازی کرده بود، در این فیلم سینمایی نیز به عنوان میمونی به نام «سزار» بازی فوق العاده خوب و بی نظیری را از خود بر جای گذاشته است.

 

نقس سورکیس در این فیلم قوی ترین و برجسته ترین نکته این فیلم اکشن تخیلی است، به طوری که دیگر مرز بین انسان و جلوه های ویژه رایانه ای در برخی آثار قابل تشخیص نیست.

 

جلوه های ویژه رایانه ای به کار گرفته شده در فیلم سینمایی «ظهور سیاره میمون ها» نیز به صورت کاملا حرفه ای است، به طوری که در برخی از نماهای فیلم نمی توان تشخیص داد که یک صحنه واقعی است و یا با استفاده از تکنیک ها و امکانات رایانه ای به وجود آمده است.

 

جیمز فرانکو در این فیلم سینمایی نقش از پیش تعریف شده ای را به نمایش گذاشته است، به همین دلیل نمی توان به نقش او ایرادات فلسفی و اخلاقی گرفت. تنها چیزی که درباره بازی او می توان گفت این است که فرانکو در مجموع توانسته به خوبی در این فیلم بازی کند.

 

فریدا پینتو نیز در نقش تعریف شده دیگری به عنوان یک دکتر متخصص بازی می کند، اما این بازیگر جوان نتوانسته به خوبی از پس نقش خود برآید، به طوری که پیش از این بازیگران زیادی توانسته اند خیلی بهتر از او در این نقش جلوی دوربین بروند.

 

جان لیتگو نیز در فیلم سینمایی «ظهور سیاره میمون ها» نقش پدر «ویل» و یک معلم بازنشسته دوست داشتنی را بازی می کند که به بیماری آلزایمر دچار شده است.

 

در مجموع می توان گفت «ظهور سیاره میمون ها» فیلمی است که از بازی های معمولی، البته به جز اندی سورکی، بهره می برد. فیلمنامه ای خاص ندارد و جلوه های ویژه یارانه ای در این فیلم سینمایی به صورت کاملا حرفه ای به کار گرفته شده است.

 

همچنین «ظهور سیاره میمون ها» همان فیلمی است که تماشاگران انتظار دیدن آن را دارند، نه بیشتر و نه کمتر.

 

راپرت ویات کارگردانی فیلم سینمایی «ظهور سیاره میمون ها» را برعهده دارد و پیر بولی و ریک جافا براساس رمانی به نام «سیاره میمون ها» (La Planete des Singes) فیلمنامه این فیلم سینمایی را نوشته اند.

 

این فیلم اکشن فانتزی از روز ۵ آگوست (۱۴ مرداد) تابستان سال جاری روی پرده سینماهای آمریکای شمالی و سایر کشورهای جهان رفته است و توانسته تا به امروز فروشی برابر با ۷۸ میلیون دلار را برای خود رقم بزند.

نور

پنج شنبه 20 مرداد 1390  4:09 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها