0

هفت پیامد فاجعه بار اقتصادی حمله اسراییل به ایران

 
aziztaeme
aziztaeme
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 2044
محل سکونت : تهران

هفت پیامد فاجعه بار اقتصادی حمله اسراییل به ایران

هفت پیامد فاجعه بار اقتصادی حمله اسراییل  به ایران
پیامدهای فاجعه بار اقتصادی حمله احتمالی اسرائیل به ایران چه خواهند بود؟ ...
 
 
 مایکل اشنایدر در مقاله ای به بررسی هفت پیامد فاجعه بار اقتصادی حمله به ایران پرداخته است. این تحلیلگر اقتصادی می نویسد:


1) افزایش چشمگیر بهای نفت: یکی از پیامدهای اولیه حمله احتمالی به ایران این خواهد بود که انتقال محموله های نفتی از طریق تنگه هرمز به شدت محدود یا ممکن است متوقف شود. با توجه به اینکه حدود 20 درصد از نفت جهان از طریق تنگه هرمز به نقاط مختلف جهان منتقل می شود، به دنبال اختلال جدی در روند انتقال نفت از طریق تنگه هرمز، بازار نفتی جهان بلافاصله عنان گسیخته خواهد شد. حتی برخی از تحلیل گران نیز معتقدند که بهای نفت به 250 دلار در هر بشکه خواهد رسید. بنابراین آیا حاضر هستید تا به یک گالون گازوئیل 8 تا 10 دلار پول بپردازید؟

فکر می کنید اقتصاد ایالات متحده آمریکا در بحبوحه این بحران تا چه مسیری پیش برود؟ حقیقت این است که در تبادلات در اقتصاد فعلی جهان بهای نفت تاثیر چشمگیری دارد و اگر بهای نفت ناگهان دو یا سه برابر شود، سیستم اقتصادی بسیار متزلزل ایالات متحده آمریکا فرو می پاشد.


2) افزایش شدید نگرانی در بازارهای مالی جهان: حتی بدون بروز جنگ در سال 2010 نگرانی همچنان بازارهای مالی جهان را فرا گرفته است. پیشتر نیز شاهد نابسامانی های غیرمنتظره در بازارهای مالی سراسر جهان بودیم و هیچ چیز به اندازه موضوع احتمال بروز جنگ نمی تواند فضای بازارهای مالی در جهان را با ترس و نگرانی تمام عیار فرا بگیرد. زمانی که فضای بازارهای مالی آکنده از ترس و نگرانی خواهد شد، چه اتفاقی روی می دهد؟ زمانی که شاهد فروپاشی بازارهای مالی باشیم، چه اتفاقی می افتد؟


3) تجارت جهانی ناگهان فلج خواهد شد: زمانی بود که اقتصادهای جهان به طور نزدیکی به یکدیگر وابسته نبودند و حتی بروز یک جنگ در یک منطقه مهم جهان لزوما بر همه اقتصادهای دنیا تاثیر نمی گذاشت. اما اکنون همه چیز تغییر کرده است. امروز اقتصادهای جهان در اصل به یکدیگر وابسته هستند. این وابستگی ممکن است نقاط قوت اندکی داشته باشد اما نقاط ضعف بسیاری دارد. اگر به ایران حمله شود، روند تجارت در سراسر جهان فلج خواهد شد. در تبادلات کالا و خدمات عمومی به شدت اختلال ایجاد می شود. این باعث خواهد شد تا اکثر کشورهای جهان با یک رکود اقتصادی تمام عیار روبرو شوند.

4) هزینه های نظامی به شدت افزایش می یابد: حتی اگر ایالات متحده آمریکا به طور مستقیم وارد مناقشه احتمالی اسرائیل- ایران نشود، مطمئناً دولت واشینگتن هزینه ها و منابع نظامی زیادی را در اختیار اسرائیل خواهد گذاشت. اگر حمله به ایران انجام شود، ایالات متحده آمریکا مجبور می شود تحت فشار لابی اسرائیل و در بحبوحه مواجه با بحران اقتصادی، هزینه های نظامی خود را افزایش بدهد و این افزایش هزینه ها می تواند برای اقتصاد متزلزل ایالات متحده آمریکا مشکل ساز شود. حقیقت این است که ایالات متحده آمریکا پیشتر غرق در بدهی بوده است و در این مقطع زمانی دولت واشینگتن با بیش از 13 تریلیون دلار بدهی روبروست و احتمالا حمله به ایران باعث وارد آمدن ضربه سنگینی بر پیکره بیمار اقتصاد ایالات متحده آمریکا خواهد شد.

5) افزایش ناگهانی تورم: افزایش بهای نفت و همچنین هزینه های نظامی از سوی ایالات متحده آمریکا در صورت حمله به ایران منجر به افزایش تورم خواهد شد. به دنبال این اتفاق شاهد افزایش نرخ بهره نیز خواهیم بود. در حقیقت در صورت حمله به ایران و بروز جنگ می توان بار دیگر شاهد ایجاد " تورم همراه با رکود" در اقتصاد جهان باشیم؛ شرایطی که تحت آن قیمت ها به طور سرسام آوری افزایش می یابد اما رشد اقتصادی یا ساکن می ماند و یا کاهش می یابد.

6) روسیه به شدت از این شرایط نفع خواهد برد: روسیه و دیگر تامین کنندگان مهم نفتی در خارج از خاورمیانه در صورت حمله به ایران از این شرایط نهایت استفاده را خواهند برد. روسیه یکی از تامین کنندگان مهم نفتی در جهان به شمار می رود و اگر در تامین نفت خاورمیانه خللی ایجاد شود، این به معنای به وجود آمدن یک ثروت بادآورده برای روس ها خواهد شد.

7) افزایش چشمگیر بهای طلا در بازارهای جهانی: زمانی که بی اعتمادی بسیار زیادی در بازارهای مالی در جهان وجود دارد، سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در چه چیزی روی می آورند؟ بله آنها به خرید طلا روی می آورند. اکنون بهای طلا در بازارهای جهانی بالاست و در صورت بروز بی ثباتی در بازارهای جهانی به دنبال حمله احتمالی به ایران و روی آوردن سرمایه گذاران به خرید طلا، بهای طلا به شدت افزایش می یابد.

جنگ هرگز اتفاق خوشایندی نبوده است. اگر حمله به ایران انجام شود، این حادثه گریبانگیر همه جهان خواهد شد و ممکن است اقتصاد جهان در طول زندگی نسل فعلی دیگر بهبود نیابد. پس بیایید امیدوار باشیم به ایران حمله نشود چون این اتفاق ناگوار برای هیچ کس در دنیا امری خوشایند نخواهد بود. حتی بدون حمله به ایران اقتصاد جهان در دوران سختی به سر می برد و اگر حمله به ایران صورت بگیرد این به معنای یک فاجعه تمام عیار و کامل برای اقتصاد جهان خواهد بود.
 

چهارشنبه 16 تیر 1389  11:03 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها