0

آشنايي با برنامه windows defender در ويندوز 7

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

آشنايي با برنامه windows defender در ويندوز 7

استفاده از اينترنت در جهان امروز امري اجتناب‌ناپذير است و فرهنگ استفاده از رايانه و جهان مجازي اينترنت تا حدي بالا رفته که تقريبا در هر مکاني يک رايانه و يک خط اينترنت وجود دارد اما همان‌طور که مي‌دانيد استفاده از اينترنت ممکن است رايانه شما و برخي از حافظه‌هاي جانبي مانند فلش‌مموري و هاردديسک خارجي را به برخي از مخرب‌هاي اينترنتي مانند ويروس، کرم و تروجان مبتلا کند.

حتما مي‌دانيد که يکي از راهکارهاي معمول و رايج براي جلوگيري از ورود اين مخرب‌ها، نرم‌افزارهاي ايمن‌ساز هستند که خطرات اينترنتي را براي رايانه شما به حداقل مي‌رسانند.

اين نوع از برنامه‌ها هر چند که رايانه شما را تا حدي ايمن مي‌کنند اما به‌علت حجم بالاي برنامه و نيز اسکن براي شناسايي ويروس، سرعت رايانه را تا حدي کاهش مي‌دهند و يا گاهي باعث تغييرات ناخواسته در تنظيمات سيستم شما مي‌شوند.

سيستم دفاعي مايکروسافت

اگر مدتي کاربر ويندوز بوده باشيد، حتما چيزهايي درباره خطرات جاسوس‌افزار spyware و يا برنامه‌هاي جاسوسي مي‌دانيد.

اين روزها شما مي‌توانيد حضور يک جاسوس‌افزار را پشت هر صفحه وب، ايميل و يا فايل دريافتي احساس کنيد.

با توجه به حضور پررنگ جاسوس‌افزارها، تعداد زيادي برنامه ضدجاسوس‌افزار به بازار عرضه شده است. شرکت مايکروسافت هم در اين زمينه بيکار ننشسته و محصول ضدجاسوس‌افزار خود را با نام windows defender ارائه کرده است.

برنامه windows defender براي شناسايي و حذف جاسوس‌افزارهاي موجود و نيز براي جلوگيري از آلودگي‌هاي جديد طراحي شده است و با زير نظر گرفتن سيستم از لحاظ فعاليت‌هاي مشکوک، وظيفه خود را انجام مي‌دهد.

اين برنامه جزو برنامه‌هاي رايگان مايکروسافت محسوب مي‌شود و آن‌را به‌صورت آزاد در اختيار کاربران ويندوز ويستا و 7 قرار داده است و ما در اين مطلب و نيز شماره بعدي به شما آموزش مي‌دهيم تا چگونه با استفاده از اين برنامه در جنگ با جاسوس‌افزارها پيروز شويد.

بررسي سيستم شما

براي اجرا کردن windows defender، در منوي start و در کادر search کلمه defender را تايپ کنيد و سپس کليد enter را فشار دهيد.

براي بررسي سريع سيستم، روي فلشي که در کنار گزينه scan وجود دارد کليک کنيد و سپس از منوي باز شده گزينه Quick scan را انتخاب کنيد. حال اين برنامه سيستم شما را بررسي مي‌کند.

اين بررسي سريع تنها به چند ناحيه محدود مي‌شود که احتمال آلوده بودن آن بسيار زياد است.

اين نکته را بايد بدانيد که اين بررسي ممکن است روي هر سيستم، زمان متفاوتي را داشته باشد.

براي اجراي يک بررسي کامل از ديسک سخت خود، روي فلش کنار scan کليک کرده و سپس گزينه full scan را انتخاب کنيد.

اگر يک بررسي در مورد فايل‌هاي ويژه‌اي را بخواهيد بايد در اين منو گزينه custom scan را انتخاب کنيد.

اگر windows defender يک برنامه جاسوسي و يا نرم‌افزاري مشکوک را پيدا کند، اطلاعاتي درباره هر مورد به نمايش درخواهد آمد که شامل شرح و مکان آن نرم‌افزار، يک سطح هشدار و يک عمل پيشنهادي براي مقابله با آن است.

پنج سطح هشدار در windows defender وجود دارد اما نکاتي در مورد اين سطوح هشدار وجود دارد که شما به‌عنوان يک کاربر بايد از آن آگاهي داشته باشيد.

هرچيزي با سطح هشدار high و يا severe بايد حذف شود مگر اين‌که به برنامه شناسايي‌شده اعتماد کامل داشته باشيد.

اگر مطمئن باشيد که برنامه درست است مي‌توانيد کليد Always Allow را انتخاب کنيد تا windows defender آن برنامه را براي بار ديگر علامت‌گذاري نکند.

پس از آن‌که windows defender برنامه خطرناک را از روي رايانه شما حذف کرد ممکن است از شما بخواهد تا رايانه را restart کنيد تا سيستم با اطلاعات جديد باز راه‌اندازي شود.

برنامه windows defender مي‌تواند با درنظر گرفتن سيستم از لحاظ تغييرات در فايل‌هاي اساسي يا تنظيم‌هاي مهم، يک حفاظت پوسته را براي رايانه به‌وجود آورد. اگر چنين تغييراتي تشخيص داده شود، اين نرم‌افزار يک پنجره هشدار را برايتان به نمايش مي‌گذارد و به شما اين امکان را خواهد داد تا برنامه مهاجم را از روي سيستم حذف کنيد.

مطالب بالا به شما کمک مي‌کند تا با نرم‌افزار دفاعي ويندوز 7 آشنا شويد و نيز سيستم خود را با آن مورد بررسي قرار دهيد اما آغاز جنگ ميان windows defender و جاسوس‌افزارها از اين‌جا به بعد تازه شروع مي‌شود.

هانيه تندهوش

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

سه شنبه 15 تیر 1389  11:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها