0

راه‌اندازي يک شبکه بي‌سيم خانگي

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

راه‌اندازي يک شبکه بي‌سيم خانگي

با حضور هر چه بيشتر لپ‌تاپ‌ها در زندگي مردم و تمايل روزافزون به خريد لپ‌تاپ به‌جاي کامپيوتر شخصي، استفاده از اين دستگاه‌ها ديگر با روش‌هاي قديم شبکه‌بندي (اترنت و با سيم) منطقي به‌نظر نمي‌رسد. اگر مي‌خواهيد يک مودم بي‌سيم بخريد براي اين‌که در همه جاي خانه يا محل کار بدون سيم به شبکه متصل شويد، با اين چند نکته همراه شويد تا بدون نياز به کارشناس اينترنت خود را راه‌اندازي کنيد:

مودم را به برق وصل کنيد و سپس از طريق يک کابل شبکه لپ‌تاپ را به آن متصل کنيد. مرورگر را باز کنيد و به آدرس زير برويد:

http://192.168.1.1

اين آدرس پيش فرض کارخانه است که مي‌توان آن را تغيير هم داد. اگر اين آدرس درست نبود، راهنماي مودم خود را بخوانيد تا آدرس را بيابيد. بعد از آنکه شناسه و گذرواژه را داديد، به صفحه تنظيمات تحت وب مودم خود مي‌رويد. در اين صفحه تنظيمات مشابهي با مودم‌هاي با سيم وجود دارد.

 

WAN: براي اتصال با مرکز سرويس‌دهنده اينترنت و تنظيمات آن

 

LAN: براي تنظيم شبکه محلي

 

DHCP: براي روشن‌کردن آدرس دهنده خودکار IP و تنظيمات آن

علاوه بر اينها، دو تنظيم ديگر نيز وجود دارد که آن را مشاهده خواهيد کرد.

 

SSID: تنظيمات ديگرمرتبط با شبکه بي‌سيم

 

Authentication Network Wireless: براي امن کردن شبکه بي‌سيم.

تنظيمات SSID

در مودم خود، بسته به نوع آن مي‌توانيد تنظيمات وايرلس را در جاهاي مختلف پيدا کنيد. اما بايد تنظيمات وايرلس به دو صورت Basic و Advanced‌ در دسترس باشد. بنابراين اگر به تب وايرلس برويد، تنظيمات پايه‌اي وايرلس را مشاهده خواهيد کرد. سه تنظيم کلي براي اين بخش وجود دارد.

 

Wireless Network Mode: حالت شبکه را انتخاب مي‌کنيد. سه حالت کلي وجود دارد.

b802.11 ، g802.11 يا هر دو. بهتر است Mixed را انتخاب کنيد چون از تطبيق استانداردهاي دستگاه‌هاي خود مطمئن نيستيد.  

Name Network Wireless: نام شبکه بي‌سيم خود را انتخاب کنيد. اين نام بايد براي همه دستگاه‌هاي بي‌سيم روي شبکه قابل خواندن باشد. بنابراين بهتر است تنها از کاراکترهاي لاتين براي آن استفاده کنيد. وقتي دستگاه‌هاي بي‌سيم مي‌خواهند به شبکه وصل شوند، باند فرکانسي را براي فريم‌هاي خاصي جستجو مي‌کنند. اين فريم‌ها اگر داراي اين SSID باشند، تشخيص داده مي‌شوند و در صورت داشتن گذرواژه اين شبکه، مي‌توانند به آن متصل شوند.

SSID حساس به بزرگي و کوچکي حروف است و نبايد طول آن از 32 حرف بيشتر باشد. بهتر است به دلايل امنيتي (نشناختن مودم شما توسط هکرها) نام آن را عوض کنيد و از نام پيش‌فرض اکيدا استفاده نکنيد. مثلا نام آن را Network-Home بگذاريد.

 

Wireless Channel: در حال حاضر 13 کانال وايرلس وجود دارد. تمام دستگاه‌هاي وايرلس شما بايد در يک کانال باشند تا درست کار کنند. بنابراين مي‌توانيد يکي از اينها را انتخاب کنيد. اين گزينه تنها در محيط‌هاي خيلي شلوغ حساس و حياتي است. بنابراين اگر در اطراف شما تعداد شبکه‌هاي بي‌سيم به تعداد انگشت‌هاي دو دست نمي‌رسد، يکي را انتخاب کنيد.

 

Wireless Broadcast SSID : اگر اين گزينه را فعال کنيد، روتر شما SSID را روي شبکه مي‌فرستد و مودم شما توسط دستگاه‌ها قابل شناسايي مي‌شود. به‌دلايل امنيتي بهتر است اين قابليت را غيرفعال کنيد و دستگاه‌هاي خود را به‌صورت دستي تنظيم کنيد. مگر آنکه خانه شلوغ و پر رفت و آمدي داشته باشيد و دستگاه‌هاي زيادي مي‌آيند و مي‌روند، اين گزينه را فعال کنيد.

 

Wireless Network Authentication: هر چند که مي‌توانيد کاري کنيد که بدون هيچ رمزگذاري افراد به شبکه شما وصل شوند، اما اين موضوع خطرناک است. علاوه بر اين‌که پهناي باند گران‌قيمت خود را به دست افراد نااهل مي‌سپاريد، امکان ورود به سيستم فايل و شبکه مايکروسافت ويندوز و خواندن اطلاعات محرمانه شما از روي شبکه کار چندان دشواري نيست. بنابراين اين بهترين کار اين است که با يک رمزگذاري صحيح شبکه خود را امن کنيد. روترها معمولا از دو روش

WEP و WPA2/WPA پشتيباني مي‌کنند.

معمولا کاربران خانگي از WEP يا WPA و

WPA2 استفاده مي‌کنند. قابليت‌هاي WPA2/WPA تنها از طريق روترهاي g802.11 فعال مي‌شود، ولي WEP در همه روترها فعال مي‌شود.

اگر مودهاي

WPA و WPA2 در مودم روتر شما فعال است، از آن استفاده کنيد چرا که امنيت بيشتري دارد. در هر دو اين حالات، از يک کليد به‌عنوان گذرواژه استفاده مي‌کنيد که اين گذرواژه همان عبارتي است که دستگاه‌ها هنگام اتصال به شما بايد متصل شوند.

اگر در خانه شما بيش از يک مودم يا روتر قرار دارد، بايد کاري کنيد که اطلاعات شما از اين مودم به مودم ديگري انتقال پيدا کند. براي اين‌کار بايد به صفحه Setup رفته و Routing Advanced را پيدا کنيد. در آنجا بايد از حالت Gateway به حالت Router تغيير ماهيت بدهيد.

ميلاد پيکاني

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

سه شنبه 15 تیر 1389  9:44 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها