0

فوتبال هم خورشیدی می شود

 
jazereyearam
jazereyearam
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 1313
محل سکونت : زنجان

فوتبال هم خورشیدی می شود


 
توپها در جهان معمولا یک کاربرد دارند. برای ثبت امتیاز در رقابتهای ورزشی مختلف به ویژه فوتبال یا برای سرگرمی، ضربه های محکمی را تحمل می کنند اما اکنون شرکتی ویژه تولید تجهیزات خورشیدی به این فکر افتاده تا به میزان کارایی های توپ فوتبال بیافزاید.

به گزارش خبرگزاری مهر، به طور حتم افراد زیادی در جهان وجود دارند که معتقدند توپهای فوتبال کارایی کافی ندارند. برای مثال اوایل سال جاری توپی به نام sOccket ارائه شد، توپی که با دریافت ضربه از جانب پای فوتبالیستها انرژی تولید می کرد و به این شکل به جز حضور یافتن در میادین فوتبال کاربرد دیگری نیز پیدا می کرد.

اکنون در همین راستا و برای افزودن به تعداد کارایی های توپ فوتبال، نمونه ای خورشیدی از آن ارائه شده است که در ساخت آن از صفحات خورشیدی استفاده شده است. این صفحات خورشیدی جای بخشهای پنج ضلعی سیاه رنگ توپ را گرفته اند که با قرار گیری توپ در زیر نور خورشید، انرژی آن را به خود جذب می کنند.

این انرژی سپس صرف نیرو رسانی به حسگرهای حرکتی و ابزاری صوتی خواهد شد که با هر بار ضربه زدن به توپ صدای قابل ردیابی را از خود به وجود می آورد تا فوتبالیست مسیر حرکت توپ را با صدا دنبال کند. طراحان این توپ امیدوارند این تکنولوژی بتواند در آینده فوتبال بازی کردن را برای نابینایان امکان پذیر سازد.

 

 

شرکت Greendix که در تولید تجهیزات خورشیدی تخصص دارد، توپهای خورشیدی را با این هدف ساخت تا به مردم نشان دهد از تکنولوژی خورشیدی در هر مکان و زمانی می توان استفاده کرد.

"جوزف لین" مدیر شرکت Greendix می گوید: "این توپها به مناسبت آغاز جام جهانی آفریقای جنوبی ساخته شده و نشان می دهند صفحات خورشیدی از قابلیت ترکیب شدن با هر ابزاری از جمله توپها برخوردارند. هدف اصلی این پروژه اثبات توانایی ترکیب صفحات خورشیدی با تمامی اجسامی است که ما در زندگی روزمره با آنها سر و کار داریم تا به این شکل تکنولوژی خورشیدی از حصار محدودیتهایش رها شود."

با وجود اینکه انتظار نمی رود این توپها به زودی به مرحله تولید انبوه برسند، قطعات پنج ضلعی خورشیدی آنها هم اکنون برای استفاده مصرف کنندگان موجود هستند.

بر اساس گزارش گیزمگ، دیدن یک بازی فوتبال که در آن از این توپ خورشیدی استفاده می شود می تواند جالب توجه باشد زیرا به این شکل میزان تحمل صفحات خورشیدی در برابر شوتهای مستقیم و شدید و کارایی توپ برای استفاده در بازی فوتبال مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

 
دوشنبه 14 تیر 1389  12:59 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها