0

فيروز كريمي: فوتبال ايران حكايت سلطان و شبان است

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

فيروز كريمي: فوتبال ايران حكايت سلطان و شبان است

 

مربي صريح‌اللهجه فوتبال ایران
 
فيروز كريمي از جمله خاص‌هاي فوتبال ايران است، مربي‌اي كه كارش را بلد است و با زير و بم اين فوتبال بخوبي آشناست. البته از يك منظر او را بايد مربي اكشن فوتبال ايران لقب داد كه با وجود 55 سال هنوز هم مثل يك جوان كنار زمين پرجنب و جوش است و با حركات بدن خويش، به نوعي با بازيكنانش در داخل زمين ارتباط برقرار كرده و آنها را به سوي اجراي دستورات تاكتيكي‌اش فرا مي‌خواند.

به گزارش گروه ورزش «رهوا»،رضا پورعالي‌-  اين ويژگي را بايد در كنار زبان طنز آقا فيروز گذاشت تا پي برد چرا وي همواره در بورس است، هر چند اين گوشه و كنايه‌هاي او كه با زبان طنز بيان مي‌شود برايش تا اينجاي كار نيز بي‌آسيب نبوده و او را 2 سال از حضور در ليگ برتر محروم كرده است؛ محروميتي كه خودش مي‌گويد به انتها رسيده و مي‌خواهد در سرفصل تازه از كار مربيگري خود، همچنان حضوري پر رنگ در فوتبال ايران داشته باشد.

البته نمي‌توان انتظار داشت كه فيروز كريمي در اين بازگشت دوباره به اوج، حرف‌ها و اظهارنظراتش را كنترل‌شده بر زبان آورد. آن هم در رشته‌اي كه با وجود اقبال مردمي و سرمايه‌گذاري‌هاي ميلياردي، بهره‌وري در آن ناچيز است و كريمي كه دل پري از فرصت‌سوزي‌ها در فوتبال به‌واسطه ناكارآمدي مديريت در آن دارد، مي‌خواهد با مصاحبه‌اي توفاني و تند، دل به در يازده و خيلي از مسائل را بازگو كند.

براي همين آقا فيروز در مصاحبه پيش رو، خيلي جاها و در مقام پاسخ خويشتنداري به خرج داده و پاسخ‌هاي صريح‌تر را موكول كرده است به آن نشست مطبوعاتي كه مي‌گويد در تدارك آن است. با وجود اين مگر مي‌توان رو در روي كريمي صريح اللهجه نشست و با او وارد مباحث حساس فوتبالي نشد.

چه شد كه يكباره از صحنه فوتبال ايران محو شديد؟

من مشمول محروميت 2 ساله از حضور در ليگ برتر شدم و علتش هم به خاطر همان حرف‌هايي بود كه در برنامه مثلث شيشه‌اي زدم.

هماني كه گفتيد محمد علي‌آبادي مدير خوبي است اما نه در ورزش؟!

البته فقط اين حرف نبود. من در آن برنامه حرف‌هاي ديگري هم زده بودم. مثلا از نور كم ورزشگاه ايراد گرفته بودم كه ظاهرا درباره اين موارد هم نبايد حرف مي‌زدم.

اما اين‌طور گفته شد كه شخص محمد علي‌آبادي شما را محروم كرده است؟

نه! بنده خدا آقاي علي‌آبادي دخالت مستقيمي در محروميت من نداشت، اما فدراسيون فوتبال از باب اطاعت امر مرا محروم كرد.

فكر نمي‌كنيد فدراسيون فوتبالي كه علي كفاشيان رئيس آن است بيش از اندازه بله، قربان گو است؟

به هر حال من فكر مي‌كنم آقاي كفاشيان شباني بود كه سلطان شد، چون در مخيله هيچ‌كس نمي‌گنجيد كه آدمي از دووميداني بيايد و رئيس فوتبال شود.

البته ورزش‌هاي توپي يك ذره به هم نزديك هستند. به عنوان نمونه عليرضا رحيمي كه خودش فوتبالي بود رئيس فدراسيون هندبال شد يا مثلا خود من كه يك مربي فوتبال هستم، اين توانايي را دارم كه مثلا يك تيم واليبال را هدايت كنم و تمرين دهم.

شايد فقط آن ريزه‌كاري‌هايي كه يك مربي واليبال بداند را بلد نباشم. يا همين حاج مصطفي (اشاره‌اش به مصطفي كارخانه، سرمربي سرشناس واليبال كشورمان است كه همراه با او به دفتر روزنامه جام‌جم آمده بود) شما فكر مي‌كنيد او نمي‌تواند يك تيم فوتبال را هدايت كند. قطعا او هم مي‌تواند يك مربي و تمرين دهنده خوب باشد، اما شايد همان ريزه‌كاري‌هاي يك مربي فوتبال را بلد نباشد. مطمئنا من و آقاي كارخانه نمي‌توانيم يك دونده خوب باشيم يا مثلا در شنا مربيگري كنيم. اين‌كه شخصي از يك رشته غيرتوپي مثل دووميداني بيايد و بدون هيچ پيش‌زمينه قبلي رئيس فدراسيون فوتبال شود، در نوع خودش واقعا جالب است. البته آقاي كفاشيان يك چهره ملي است اما در دووميداني، نه در فوتبال يا ساير رشته‌هاي توپي.

ارزيابي فيروز كريمي از عملكرد علي كفاشيان در فدراسيون فوتبال چگونه است؟

ما در نوجوانان و جوانان مي‌بازيم، آقاي كفاشيان مي‌خندد، تيم‌هاي بزرگسال و اميدمان مي‌بازند باز هم مي‌خندد و مي‌گويد من هميشه خنده روي لبم است. آخر براي چه؟ من در آينده‌اي نزديك يك مصاحبه مطبوعاتي بزرگ در مورد فوتبال خواهم داشت و در آن مصاحبه خواهم گفت چه بر سر فوتبال ما آمده است. معتقدم چنين روزهايي را هيچ وقت فوتبال ما در طول عمرش تجربه نكرده است و شايد در طول هر يك قرن در مقطعي شاهد چنين روزهايي باشيم. عنوان آن نشست مطبوعاتي هم حكايت سلطان و شبان در فوتبال ايران است. كفاشيان مصداق بارز تبديل شدن قصه به حقيقت است. كفاشيان ناخواسته وارد بازي فوتبال ما شد و در نهايت كاري كرد كه رئيس وقت سازمان تربيت‌بدني كه تحصيلات دكتري دارد در انتخابات كنفدراسيون فوتبال آسيا مغلوب نماينده ميانمار شود و راي نياورد.

واقعا در پشت پرده انتخابات كنفدراسيون فوتبال آسيا چه گذشت كه علي سعيدلو راي نياورد و نماينده ميانمار پيروز شد؟

پشت پرده‌اي در كار نبود. آنها گفته بودند وقتي در فوتبال شما زد و بند، مسائل پشت پرده و تخلف هست چطور مي‌خواهيد در AFC صاحب كرسي شويد. ادله‌شان هم اين بود كه شما خودتان 6 مربي را از فعاليت در ليگ برتر محروم كرديد. آنها من و چند مربي ديگر را گذاشتند در كنار آن رئيس فدراسيون‌هايي كه به رشوه گرفتن متهم شدند! البته آنهايي كه پول گرفتند و قطر را ميزبان جام جهاني 2022 كردند 3 هزار فرانك سوئيس جريمه شدند و 6 ماه انتظار خدمت، اما ما 2 سال! پيش خودشان گفتند ببينيد چه در فوتبال ايران مي‌گذرد كه باسابقه‌ترين مربيان‌شان را 2 سال محروم مي‌كنند! البته طبيعي هم است كه در اين شرايط آسيايي‌ها فكر كنند كه حتما ما در فوتبال ايران تمام داوران و تيم‌ها را خريده‌ايم. آنها كه خبر ندارند من چون در يك برنامه تلويزيوني گفتم نور ورزشگاه كم است، به اين روز افتادم!

پس مي‌توان به اين باور رسيد كه مديريت در فوتبال، برخلاف ظاهر ساده‌اش ظرافت‌هاي خاص خود را مي‌طلبد.

اتفاقا من معتقدم فوتبال در ايران نه تنها ساده نيست كه كاملا هم راه راه است. فوتبال در كشور ما براي يك عده معبر رسيدن به موفقيت‌هاي زيادي است و اين مساله قابل كتمان نيست. يكي از مربيان مطرح مي‌گفت شايد ايران تنها جاي دنيا باشد كه فوتبال آن در اختيار سياست نيست بلكه به نوعي سياست را تحت اختيار خود گرفته است.

يكي ديگر از دلايلي كه فيروز كريمي را براي 2 سال از صحنه فوتبال دور كرد صراحت لهجه‌اش بود و آن بار طنزآميز صحبت هايش. فكر نمي‌كنيد در فوتبالي كه رئيس فدراسيونش فقط مي‌خندد، طبيعي باشد كه مربي‌اش هم مشكلات را به زبان شوخي و طنز بيان كند؟

شايد اين‌گونه باشد اما من هيچ چيز را براي شوخي و خنده مطرح نكردم. مثلا اگر گفتم زمين فوتبال بايد كاملا صاف باشد، اما در فلان زمين پاي بز هم پيچ مي‌خورد اين عين حقيقت بود. از اركان اصلي مسابقات رسمي در سطح بالا هموار بودن زمين مسابقه و چمن خوب و با كيفيت است.

زميني كه براحتي بتوان توپ را روي آن به حركت درآورد. شما فكر مي‌كنيد اگر بخواهيد يك زمين چمن صاف و خوب را در ورزشگاه اصلي هر استان داشته باشيد چقدر هزينه برمي‌دارد؟ شايد 100 ميليون تومان. يعني فوتبال ما در ليگ برترش لنگ 10 تا 100 ميليون تومان است.

خب همين بي‌توجهي‌هاست كه به فوتبال ما صدمه مي‌زند و باعث مي‌شود در بازي‌هاي مهم، هم نتيجه را واگذار كنيم و هم فوتبال را. شما از فوتبالي كه تيم اميدش مقابل عراق بازي كرد چه چيزي فهميديد؟ يا از بازي ايران و كره جنوبي در جام ملت‌هاي آسيا چه چيزي عايدتان شد؟ طبيعي است كه در فوتبال هيچ چيز قابل پيش‌بيني نيست. شما اگر2 ميليون بار نتيجه بازي آلمان و آرژانتين را به كامپيوتر بدهيد محال است 5 بار بگويد 4 بر صفر به نفع آلمان. فوتبال آرژانتين در شرايط عادي 5 سروگردن از فوتبال آلمان بالاتر است، اما از آنجا كه فوتبال رو ندارد آلمان با 4 گل مي‌برد. با اين حال در همان بازي ديديم كه آرژانتين باوجود قبول آن شكست چه فوتبال خوبي ارائه كرد. اما آيا تيم اميد هم مقابل عراق فوتبال بازي كرد يا تيم ملي مقابل كره جنوبي.

فيروز كريمي مربي سازنده‌اي است و بسياري از چهره‌هاي فوتبالي امروز ما از شاگردانش به شمار مي‌روند. حالا كه كفگير سازندگي در فوتبال ما به ته ديگ خورده است، مي‌خواهيم بپرسيم خود شما در اين 2 سالي كه از مربيگري در ليگ برتر محروم بوديد در راستاي سازندگي و پرورش استعدادهاي جديد چه كارهايي انجام داديد؟

من در اين 2 سال كنار فوتبال بودم ولي عملا امكان سازندگي از من گرفته شد، چراكه كمتر چهره مستعد فوتبالي علاقه‌مند هستند كه در ليگ‌هاي دسته‌ پايين‌تر بازي كنند. شما نگاه كنيد در 10 سال اخير چند بازيكن بوده‌اند كه از تيم‌هايي غير از تيم‌هاي ليگ برتري به تيم ملي رسيده‌اند. تعدادشان به اندازه انگشتان 2 دست هم نيست.

لذا بازيكناني كه استعداد دارند تمام ذهنشان معطوف به ليگ برتر يا نهايتا ليگ دسته اول است. به همين خاطر هم بخت سازندگي براي آنهايي كه نمي‌توانند در ليگ برتر مربيگري كنند كاهش مي‌يابد، مگر اين‌كه فدراسيون بيايد و اسم دسته‌هاي اول و دوم را بگذارد ليگ برتر!

با اين حال من سعي مي‌كنم در هر رده سني كه فعاليت مي‌كنم سازندگي داشته باشم. به عنوان مثال محسن فروزان، دروازه‌باني كه من او را به گسترش فولاد بردم يا محمد آبشك بازيكن داماش، از جمله كساني هستند كه شايد الان اسمي از آنها نباشد اما در آينده‌اي نزديك رده‌هاي ملي را يكي پس از ديگري طي مي‌كنند و تبديل به ستاره‌هاي اين فوتبال مي‌شوند.

با وجود اين آيا شما هم قبول داريد كه سرعت و ميزان سازندگي در فوتبال ما به شكل چشمگيري كاهش يافته است؟

بله و اتفاقا در اين مورد بحث مختصري دارم. من مي‌توانم از ابتداي دوران مربيگري‌ام، يعني از سال 1368 تا سال 1388 كه در ليگ دسته اول يا همان ليگ برتر فوتبال كشور مربيگري كردم، به اسم و مدرك به شما ثابت كنم كه بيش از 70 بازيكن را به تيم ملي معرفي كرده‌ام. يعني تقريبا 4بازيكن در هر سال. حالا مي‌خواهم بدانم در اين 2سالي كه من نبودم چه اتفاقي افتاد. اگر همين 18 مربي‌اي كه در ليگ‌برتر هستند سالي 2 بازيكن جديد را به اين فوتبال معرفي مي‌كردند الان بايد 70 يا 80 چهره جديد در اين 2 سال به فوتبال ما اضافه مي‌شد. آيا واقعا همين اتفاق افتاده است؟

تاسف ما وقتي بيشتر مي‌شود كه مي‌بينيم تيم اميد با چنين وضعيتي از گردونه رقابت‌هاي مقدماتي المپيك حذف مي‌شود.

من 3 ماه پيش در يك محفل ورزشي گفته بودم راه تيم اميد با وضعيتي كه دارد براي رسيدن به المپيك 2012 لندن بسيار ناهموار است. آن روز مي‌دانستم تيم اميد شانسي براي حضور در المپيك ندارد اما اين موضوع را صراحتا عنوان نكردم تا نگويند فيروز كريمي عليه منافع ملي صحبت مي‌كند، اما حالا همه ديدند كه اين تيم به چه سرنوشتي دچار شد.

برخي‌ها نوشتند فدراسيون فوتبال براي سرمربيگري تيم اميد به سراغ شما هم آمده بود.

من خودم در اين مورد با آقاي كفاشيان صحبت كردم. گفتم هرچند كار كردن در سطح رده‌هاي ملي ديگر آن جاذبه‌هاي لازم را براي من ندارد، اما حاضرم به خاطر فوتبال مملكتم در تيم اميد فعاليت كنم مشروط به اين‌كه اين موضوع به من تكليف شود.

همان روز اين را هم به كفاشيان گفتم كه براي من مثل روز روشن است كه اگر تيم اميد حذف شود شما مي‌خواهيد تقصير اين ناكامي را به گردن كميته ملي المپيك بيندازيد تا مدتي هم با دعواي زرگري فدراسيون و كميته بگذرد. البته اينها را كه مي‌گويم معنايش اين نيست كه از حذف تيم اميد ناراحت نشده باشم. اتفاقا خيلي هم ناراحت شدم، چون انصافا بهترين نفرات فوتبال را در تيم اميد داشتيم. كريم انصاري‌فرد، احسان حاج صفي، حميد رضا علي‌عسگر، آرش افشين و... مي‌توانستند تيم قدرتمندي را تشكيل بدهند، اما اين تيم هم مغلوب بي برنامگي‌هاي فوتبال ما شد.

اشتباه بزرگي كه منجر به استفاده از يك بازيكن دواخطاره در تركيب تيم اميد شد را چقدر در حذف اين تيم موثر مي‌دانيد؟

من اين حرف‌ها را قبول ندارم. تيم اميد همان روزي باخت كه فدراسيون يك مربي كم تجربه را مسوول هدايت آن كرد. علي منصوريان در اين مدت تمام توانش را براي آماده‌سازي تيم اميد به كار بست اما توان او در همين حد است. به همين خاطر من فكر مي‌كنم در ناكامي تيم اميد، منصوريان قصوري مرتكب نشد. منتها اين حق را هم به منصوريان نمي‌دهم كه از زير بار شكست تيم اميد شانه خالي كند.

او اگر بازي برگشت را مي‌برد يا حداقل با مساوي تمام مي‌كرد مي‌توانست ادعا كند به عنوان يك مربي تيمش در درون زمين پيروز شده و در پشت پرده نتيجه را واگذار كرده است، نه اين‌كه تيم بيايد و در ورزشگاه آزادي به نتيجه‌اي خفت بار به عراق ببازد و بگويند همه ما پس از ديدن نامه فيفا قبل از بازي گريه كرديم، غش كرديم و از اين حرف‌ها. اين شكست واقعا جاي تعمق دارد. چرا بايد يك كشور بحران زده و بي‌ثبات بيايد و در ورزشگاه آزادي تيم اميد ما را شكست دهد.

با وجود اهميت فوتبال چرا نگاه مسوولان ما به اين رشته ورزشي كوچك است؟

فوتبال يكي از اركان تاثيرگذار در جامعه است اما تا به‌حال هيچ كار كارشناسي صورت نگرفته است تا جايگاه واقعي اين رشته در كشور مشخص شود. از يك بچه 6 ساله تا يك خانم 60 ساله فوتبال را نگاه مي‌كنند و از آن الگوبرداري مي‌كنند، اما همان طور كه شما اشاره كرديد نگاه مسوولان ما به اين رشته ورزشي در حد و اندازه‌هاي بزرگي، وسعت و اهميت آن نيست.

آيا تا به حال پيشنهادي هم براي نشستن روي نيمكت تيم ملي ايران داشته‌ايد؟

نه يكي دو بار، بلكه به اندازه تعداد انگشتان 2 دست. آقاي شفق به عنوان نماينده هيات رئيسه فدراسيون فوتبال قبل از آن‌كه براي مذاكره با خاوير كلمنته به اسپانيا برود به من پيشنهاد سرمربيگري تيم ملي را داد. بعد از رفتن كلمنته از ايران هم دوباره به من پيشنهاد سرمربيگري تيم ملي شد. قبل از حضور قلعه‌نويي و بعد از رفتن قلعه‌نويي از تيم ملي هم 2 بار به من پيشنهاد شد كه سرمربي تيم ملي شوم، همين‌طور قبل و بعد از حضور علي دايي در تيم ملي. شفق زنده است و مي‌توانيد از او بپرسيد. اما من در تمام اين دفعات گفتم من ديگر آن كشش و شوق و طراوات را ندارم.

اما شايد همين شانه خالي كردن‌ها بود كه باعث شد فوتبال ملي ما مربيان كم‌تجربه‌اي را روي نيمكت خود ببيند؟

به هر حال هر اتفاقي در شرايط خاص خودش رخ مي‌دهد و من هم از اين‌كه اين پيشنهادها را نپذيرفتم ناراحت نيستم. البته مي‌توانستم يك مشاور خوب براي تيم ملي باشم و اگر ناراحتي وجود دارد بيشتر به اين خاطر است. همين چند ماه پيش به كفاشيان گفتم شما با چه استدلالي كريم باقري را به عنوان مشاور قطبي راهي قطر كرديد؟ كسي كه خودش تا چند هفته قبل از آن، بازي مي‌كرده و فقط به دليل يك اختلاف‌نظر موقتا از فوتبال دور مانده چه مشاوره‌اي مي‌تواند به سرمربي تيم ملي بدهد.

همچنين به كفاشيان گفتم من كه بيشتر از كريم باقري مي‌توانستم به قطبي و تيم ملي كمك كنم و او در جواب گفت شما كه به آقاي شفق گفته بوديد با تيم ملي همكاري نمي‌كنيد. من كي گفتم با تيم ملي همكاري نمي‌كنم؟!

از نگاه فيروز كريمي درد فوتبال ما چيست؟

درد زياد است اما اجازه بدهيد اين درد را به موقع در همان كنفرانس خبري بگويم.

10 دوره از ليگ برتر فوتبال ايران مي‌گذرد. آيا واقعا اسم اين ليگ را مي‌توان ليگ حرفه‌اي گذاشت؟

اتفاقا در مورد ليگ خيلي حرف‌ها دارم، اما در اين مورد هم بعدها صحبت خواهم كرد.

در مورد قيمت مربيان ليگ برتر چه نظري داريد؟ آيا قيمت‌هاي يك ميلياردي و چند صد ميليوني براي قرارداد مربيان ما منطقي است؟

اين هم يكي از همان معضلات فوتبال ماست، چون ما هيچ معياري در ارزشگذاري مربيان نداريم. واقعا اين معيار چيست؟ شخصيت مربي است؟ داشته‌هاي فني مربي است؟ ارتباط مربي با رسانه‌ها و ارتباط مردمي اوست؟ يا صرفا قهرماني است؟ من به شخصه اين قيمت‌ها را غير واقعي مي‌دانم.

آن سالي كه من سرمربي صباي قم بودم آمار تماشاگران ما در هر بازي 6700 نفر بود، اما بعد از آن آماري كه از ميانگين تماشاگران صبا دادند 170 نفر بود!

زماني كه من در قم بودم از كوچك تا بزرگ گرفته، از دانش آموز گرفته تا دانشجو و كاسب همه روزه با ما در‌ارتباط بودند و با علاقه در مورد فوتبال حرف مي‌زدند. اينها ارتباطات حسنه‌اي بود كه ما در قم ايجاد كرديم و همه آنها در نتايجي كه تيم مي‌گرفت، تاثيرگذار بود.

فصل آينده كجا هستيد؟

فعلا مشخص نيست. شايد در يك تيم ليگ برتري باشم، شايد هم در ليگ دسته اول فعاليت كنم. از چند تيم پيشنهاد دارم و بايد ببينم چه اتفاقي در ادامه مي‌افتد. 2 سال محروميت من تمام شده و ديگر اگر نور استاديوم هم كم باشد مي‌گويم چقدر خوب و پرنور است كه مبادا محروم شوم.

سري به استقلال و پرسپوليس بزنيم. تيم‌هايي كه درمورد آنها گفته مي‌شود فقط مربياني كه زماني سابقه حضور در آن تيم‌ها را داشته‌اند مي‌توانند روي نيمكت اين 2 تيم موفق باشند. به نظر شما چرا اين‌گونه است؟

شايد شما بگوييد اين تجربه در مورد فيروز كريمي كه يك پاسي بود و سرمربي استقلال شد هم صادق باشد اما من با اين نظريه مخالفم. يكي از چيزهايي كه مربيان 2تيم استقلال و پرسپوليس مي‌دانند اين است كه نبايد در نيم فصل به اين 2 تيم رفت و اين اشتباهي بود كه من آن را مرتكب شدم. البته اين موضوع كه در نيم فصل نبايد سرمربيگري تيم جديدي شد فقط در مورد استقلال و پرسپوليس صدق مي‌كند.

من سال 82 يك تجربه خوب از قبول مربيگري در نيم‌فصل داشتم. آن زمان سرمربي تيم شهاب زنجان بودم و تيمم هم شرايط خوبي در جدول ليگ دسته اول داشت، اما با اصرار تيمسار ملاحي، مديرعامل وقت ابومسلم، در نيم‌فصل دوم ليگ برتر به ابومسلم رفتم تا اين تيم را از سقوط به دسته پايين‌تر نجات دهم. آن زمان ليگ برتر 14 تيمي بود و ابومسلم از 13 بازي رفت خود فقط 9 امتياز گرفته بود، اما ما موفق شديم در نيم فصل دوم دو برابر اين امتياز را كسب كنيم و در نهايت هم ابومسلم با 27 امتياز در ليگ برتر ماندني شد.

اما اين براي تيم‌هايي غير از استقلال و پرسپوليس جواب مي‌دهد. اگر كسي قرار است در اين 2 تيم كار كند بايد خودش تيم را ببندد نه كس ديگري. به همين خاطر مطمئن باشيد اگر روزي از استقلال و پرسپوليس پيشنهاد داشته باشم مي‌پذيرم و تيمي مي‌بندم كه 3 هفته مانده به پايان ليگ قهرمان شود.

استقلال و پرسپوليس جزو پرتماشاگرترين تيم‌هاي آسيا هستند، بيشترين امكانات را دارند، بيشترين پول را دارند، در تمام شهرستان‌ها ميزبان هستند، راه تيم ملي از اين 2 تيم مي‌گذرد، مورد حمايت هستند و... ديگر چه چيزي لازم است تا يك تيم قهرمان شود؟!

من معتقدم فوتبال ما در گروي 2 تيم استقلال و پرسپوليس است و تا اين 2 تيم رشد نكنند و روپا نباشند فوتبال ملي ما هم جان نخواهد گرفت. اين را كسي مي‌گويد كه در استقلال و پرسپوليس بازي نكرده و از مكتب پاس است.

آخرين قهرماني فوتبال باشگاهي ما در آسيا به زماني برمي‌گردد كه شما سرمربي پاس بوديد. واقعا چه اتفاقي افتاده كه ما در اين 19 ـ 18 سال ديگر رنگ قهرماني را نديديم. آيا پيشرفتي نداشتيم يا اين‌كه حريفان از ما جلوتر هستند؟

واقعيت اين است كه ما هم مثل حريفان پيشرفت داشته‌ايم، اما با سرعت خيلي كم پيش رفته‌ايم و دوستانمان با سرعت خيلي زياد.

پس اين گفته علي پروين را قبول داريد كه مي‌گويد ما با موتورگازي در حال حركت هستيم و آنها با موتور جت.

دقيقا همين‌طور است. حالا علي آقا با زبان خودش گفته و خيلي هم زيبا گفته. از نظر من، ما سوار خر مراد هستيم، آنها سوار اسب. خر مراد از اين جهت كه اين وسط خيلي وقت‌ها پيش آمده خوش‌شانسي هم داشته باشيم، اما آنها با اسب سركش خود حسابي از ما جلو افتاده‌اند.

همان‌طور كه حتما شما هم متوجه شده‌ايد قانون سقف قراردادها طي چند هفته گذشته سروصداي زيادي در فوتبال ما ايجاد كرده و موافقان و مخالفان زيادي هم داشته است. شما چه نظري در اين باره داريد؟ آيا موافق اجراي قانون سقف قرارداد در فوتبال هستيد؟

من با سردار عزيز محمدي كه در اين مورد صحبت كردم مي‌گفت سقف قرارداد يك ماده قانوني است و اين چيزي است كه AFC بر اساس امتياز فوتبال ايران براي ما تعيين كرده است.

به همين خاطر خيلي نمي‌توانم در مورد بحث سقف قرارداد صحبت كنم اما معتقدم اگر واقعا كارشناسان كنفدراسيون فوتبال آسيا آمده‌اند و از امكانات فوتبال ما بازديد كرده‌اند و اين زمين‌هاي چمن و اين ورزشگاه‌هاي غيراستاندارد و اين نوع باشگاهداري و نحوه بليت فروشي و وضعيت حق پخش تلويزيوني را ديده‌اند واقعا خيلي كارنابلد بودند كه براي فوتبال ما سقف 350 ميليون تومان را در نظر گرفتند، چون من فكر مي‌كنم سقف قراردادها در فوتبال ما با اين امكانات و شرايط نبايد بيشتر از 3 ميليون و 500 هزار تومان باشد! من واقعا مانده‌ام كه چطور نماينده AFC آمده و مثلا زمين چمن شموشك نوشهر را ديده و گفته برويد 350 ميليون بگيريد و در اين زمين فوتبال بازي كنيد يا زمين عرض 62 متر حافظيه شيراز با آن نور كم و البته ساير زمين‌ها.

در مورد انتقال تيم‌ها به شهرستان‌ها چه نظري داريد؟ شما سال‌ها در پاس بازي كرده‌ايد و اتفاقا گفته مي‌شود پاس هم با سقوط به ليگ دسته اول به نوعي قرباني اين طرح شد.

اول از همه بايد بگويم با اين نظر كه پاس قرباني اين طرح شد كاملا مخالفم. من به موقع جواب فردوسي‌پور را خواهم داد، چون فكر مي‌كنم نماينده مردم اراك در مجلس شوراي اسلامي آن‌طور كه بايد نتوانست در مجادله با مجري 90 از حق دفاع كند.

فردوسي‌پورمي گويد چون پاس بعد از 4 سال سقوط كرده قرباني اين طرح شده است، اما از استيل‌آذيني كه با 12ميليارد سرمايه آمد و در تهران سقوط كرد حرفي نمي‌زند. حالا پاس كه مشكل بودجه داشت.

در ضمن مگر بانك ملي به عنوان سازنده‌ترين تيم در تهران نبود، مگر دارايي و تهران‌جوان و اكباتان نبودند. سرانجام‌شان چه شد؟ اينها در تهران بودند و منحل شدند، اما پاس كه منحل نشده است. نه‌تنها منحل نشده كه صاحب تماشاگر هم شده. حالا اگر سقوط كرده دلايلش فوتبالي بوده، مثل استقلال و سايپا و تراكتورسازي و همه تيم‌هاي مطرحي كه تا به حال به دسته پايين‌تر سقوط كرده‌اند.

پس به نوعي فيروز كريمي را بايد در زمره معدود موافقان اين طرح دانست؟

من با شرايطي موافق طرح انتقال تيم‌ها به شهرستان هستم. دليلش هم اين است كه معتقدم فلسفه اصلي وجود فدراسيون‌هاي ملي و برگزاري مسابقات متعدد باشگاهي در سطح ليگ‌ها، دسته‌جات و رده‌هاي سني مختلف، جذب تماشاگر است. آمدن مردم به ورزشگاه‌ها در تمام دنيا نه تنها شور و نشاط عمومي در مردم ايجاد مي‌كند كه باعث كاهش فساد اجتماعي هم مي‌شود.

بد نيست بدانيد فرمانده نيروي زميني استان قم در پايان سال اولي كه صبا به قم منتقل شد به بنده گفت به‌واسطه حضور اين تيم در شهر ما و استقبال تماشاگران از آن، امسال بيشتر از 30 درصد از ميزان جرايم اجتماعي استان قم كاهش يافته است. اين يكي از دلايل مهمي است كه من به خاطر اهميتش مي‌گويم با طرح فوق موافق هستم.

اما گفتيد با شرايطي موافق طرح انتقال تيم‌ها به شهرستان هستيد.

بله! من معتقدم امكانات براي همه تيم‌هايي كه به شهرستان‌ها منتقل مي‌شوند بايد يكسان باشد. منظورم اين است چرا مي‌شود در همدان براي باشگاهداري هزينه كرد اما در قم بودجه لازم تزريق نمي‌شود. چرا شهرداري بندرعباس مي‌تواند تيمداري كند، اما شهرداري اراك نمي‌تواند. اين مي‌شود يك بام و دوهوا.

فيروز كريمي را خيلي‌ها مردي صاحب مكتب در فوتبال مي‌شناسند. كسي كه سال‌ها در پاس حضور داشت و شاگردان زيادي را تحويل فوتبال ما داده است. آيا قبول داريد مسائل فرهنگي فوتبال ما آنقدر دچار تغيير و تحول شده كه حتي در كيفيت آنها هم تاثير منفي گذاشته است؟

من با اين نظر شما كاملا موافقم و پيرو آن مي‌گويم من در 22 سال حضورم در اين فوتبال حتي يك بازيكن غيراخلاقي در تيم‌هايم نداشتم.

اين گوياي اين است كه بازيكنان در تمام اين سال‌ها تابع شرايط شما بودند، اما الان كمتر شاهد چنين مساله‌اي هستيم.

دقيقا همين‌طور است. در اين زمينه جا دارد مثالي بزنم. بازيكني به توانمندي شيث رضايي با ويژگي‌هاي خوب اخلاقي در اين فوتبال كم است. او يك سال براي ما بازي كرد و از 34 بازي 31 بار به ميدان رفت. از تيم صبا به تيم ملي دعوت شد، به عنوان دفاع وسط 3 گل براي ما زد و جالب تر از همه اينها اين‌كه در تمام ماه مبارك رمضان با دهان روزه در جلسات تمريني شركت كرد.

اما همين بازيكن سال گذشته در پرسپوليس چندين مورد انضباطي داشت و به عنوان مثال با انداختن بازوبند كاپيتاني روي مچش به نوعي به پيراهن باشگاه و تماشاگران توهين كرد.

من به عملكرد او در تيم‌هاي ديگر كاري ندارم. من در تيم خودم جز اخلاق، گذشت و جوانمردي چيز ديگري از او نديدم. من كه نمي‌توانم بگويم اين بازيكن بي‌اخلاق است. مي‌خواهم بگويم بازيكن بد نداريم و اگر بازيكني خراب مي‌شود فقط به خاطر بي‌عرضگي مربي يا مديريت ضعيف باشگاهش است كه نتوانسته بازيكنانش را كنترل كند. مجموعه رفتارهاي مدير و مربي، شخصيت بازيكنان را در طول يك فصل مي‌سازد.

به عنوان آخرين سوال، آيا روزي فرا خواهد رسيد كه تيمي با سرمربيگري فيروز كريمي قهرمان ليگ برتر ايران شود؟

صددرصد. امسال زمان ازدست رفت، اما براي سال آينده برنامه‌هاي زيادي دارم. شما شك نكنيد كه از اين به بعد اگر هدايت تيم ليگ برتري را پذيرفتم فقط براي آن است كه آن تيم را آسيايي كنم و اگر هم هدايت تيم دسته اولي را قبول كردم به اين خاطر است كه آن تيم را به ليگ برتر بياورم. يعني اگر ديديد فيروز كريمي بدون تيم ماند فكر نكنيد كه هيچ پيشنهادي براي مربيگري نداشته، بلكه بدانيد تيم‌هايي كه به او پيشنهاد مربيگري داده‌اند پتانسيل آسيايي شدن يا صعود به ليگ برتر را نداشته‌اند.


قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
پنج شنبه 23 تیر 1390  4:11 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها