0

پياده‌روي با چشم هاي بسته

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

پياده‌روي با چشم هاي بسته

جام جم آنلاين: ساعت‌ها بعد از خوابيدن سايه‌اي مي‌بينيد كه نزديك و نزديك‌تر مي‌شود. وقتي بيشتر دقت كنيد، فرزند خردسالتان را مي‌بينيد كه گيج و بي‌هدف وسط خانه پرسه مي‌زند. شايد ابتدا بترسيد و تصور كنيد او بيمار شده است، اما متخصصان اعتقاد دارند اين مشكل ميان كودكان 8 تا 12 سال شايع است.

البته اين حالت معمولا نشانه مشكلي جدي نيست و به درمان‌ خاصي نياز ندارد. با اين حال بايد توجه داشته باشيد راه رفتن در خواب ممكن است در هر سن و سالي پيش بيايد و با رفتارهايي خطرناك مانند رفتن كنار پنجره همراه شود. بنابراين اگر در خانواده شما هم كسي با اين مشكل روبه‌روست، بايد به هر شيوه‌اي كه ممكن است به او كمك كنيد تا خطرات و مشكلات ناشي از اين عادت كاهش يابد.

نشانه‌ها

راه رفتن هنگام خواب معمولا در گروه رفتارها و عادت‌هاي ناخوشايند طبقه‌بندي مي‌شود. كسي كه با اين مشكل روبه‌روست، شب‌ها ممكن است در رختخواب خود بنشيند و چشم‌هايش را باز كند.

چشم‌هاي فرد در اين حالت ممكن است خيره و براق شود، اما در حقيقت او هنوز خواب است و نمي‌بيند. پس از اين مرحله شروع مي‌كند به پرسه زدن در فضاي خانه و حتي ممكن است درها را باز و بسته يا چراغ‌ها را خاموش و روشن كند.

گروهي از اين افراد حتي ممكن است هنگام خوابگردي مشغول انجام فعاليت‌هاي معمول روزانه مانند لباس پوشيدن شوند. گروهي نيز به سمت خودروي خود مي‌روند و در آن مي‌نشينند. گاهي ممكن است با صدايي آرام و آهسته صحبت كنند يا برعكس فرياد بكشند. در هر صورت به ياد داشته باشيد بر خلاف آنچه ممكن است تصور كنيد، بيدار كردن آنها در چنين شرايطي اصلا ساده نيست.

در اغلب موارد اين شرايط اوايل شب ـ يك تا دو ساعت پس از خوابيدن ـ‌ و هنگامي كه فرد به خواب عميقي فرورفته است، رخ مي‌دهد. اما صبح پس از بيدار شدن هيچ چيز را از آن رويدادها به ياد نمي‌آورد.

دليل خوابگردي

عوامل متعددي منجر به راه رفتن در خواب مي‌شود؛ كمبود خواب، خستگي، اضطراب و استرس، تب، خوابيدن در محيطي ناآشنا و مصرف داروهاي خاص ازجمله مواردي است كه مي‌تواند سبب بروز اين وضعيت شود. علاوه بر اين برخي بيماري‌هاي زمينه‌اي مرتبط با خواب نيز در بروز اين وضعيت موثر است.

مراقب عوارض خوابگردي باشيد

با اين‌كه راه رفتن در خواب به تنهايي مشكلي جدي به حساب نمي‌آيد، اما مي‌تواند منجر به آسيب ديدن فرد شود؛ بخصوص زماني كه از خانه بيرون مي‌رود. علاوه بر اين، چنين اختلالي مي‌تواند سبب خواب‌آلودگي بيش از حد در طول روز‌ بشود. البته به غير از خود فرد، ديگر اعضاي خانواده هم در اين وضعيت اذيت مي‌شوند و شب‌هاي آرامي نخواهند داشت.

اگر شما هم كسي را مي‌شناسيد كه در طول شب راه مي‌رود، براي پيشگيري از آسيب و صدمه ديدن بايد محيطي امن و بي‌خطر برايش فراهم كنيد. همچنين چون خستگي يكي از علل ايجاد اين وضعيت است، بهتر است چنين فردي بيشتر استراحت كند و بخوابد تا احتمال بروز مشكل كاهش يابد. قبل از خواب شبانه هم مي‌توانيد به او كمك كنيد آرام شود و استرس او كاهش يابد.

اگر فرد تنها گاهي چنين شرايطي را تجربه مي‌كند، چندان نگران نباشيد؛ اما اگر اين وضعيت زياد تكرار يا منجر به رفتارهايي خطرناك شود، با نشانه‌هايي ديگر همراه باشد يا از دوران كودكي شروع شود و تا نوجواني و جواني ادامه يابد بايد براي حل مشكل به پزشك مراجعه كرد.

Mayoclinic
مترجم : نيلوفر اسعدي بيگي

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

پنج شنبه 23 تیر 1390  12:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها