0

نامهاي شهر مدينه

 
alizare1
alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد

نامهاي شهر مدينه

نامهاي شهر مدينه
تفسير نمونه ج : 17ص :229  
يثرب نام قديمى مدينه است ، پيش از آنكه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به آنجا هجرت كند ، بعد از آن كم‏كم نام مدينة الرسول ( شهر پيغمبر ) بر آن گذارده شد كه مخفف آن همان مدينه بود . 
اين شهر نامهاى متعددى دارد ، سيد مرتضى ( رحمة الله عليه ) علاوه بر اين دو نام ( يثرب و مدينه ) يازده نام ديگر براى اين شهر ذكر كرده از جمله طيبه و طابه و سكينه و محبوبه و مرحومه و قاصمه است ( بعضى يثرب را نام زمين اين شهر مى‏نامند). 
در پاره‏اى از روايات آمده است كه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود : اين شهر را يثرب نناميد شايد به اين جهت كه يثرب در اصل از ماده ثرب ( بر وزن حرب ) به معنى ملامت كردن است ، و پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) چنين نامى را براى اين شهر پر بركت نمى‏پسنديد . 
به هر حال اينكه منافقان اهل مدينه را با عنوان يا اهل يثرب خطاب كردند بى دليل نيست ، شايد به خاطر اين بوده كه مى‏دانستند پيامبر از اين نام متنفر است ، و يا مى‏خواستند عدم رسميت اسلام و عنوان مدينة الرسول را اعلام دارند ، و يا آنها را به دوران جاهليت توجه دهند!. 
آيه بعد به سستى ايمان اين گروه اشاره كرده مى‏گويد : آنها در اظهار اسلام آنقدر سست و ضعيفند كه اگر دشمنان از اطراف و جوانب مدينه وارد آن شوند ، و اين شهر را اشغال نظامى كنند و به آنها پيشنهاد نمايند كه به سوى آئين شرك و كفر باز گرديد به سرعت مى‏پذيرند ، و جز مدت كمى براى انتخاب اين راه درنگ نخواهند كرد !  و لو دخلت عليهم من اقطارها ثم سئلوا الفتنة))
تفسير نمونه ج : 17ص :230
لاتوها و ما تلبثوا بها الا يسيرا))
پيدا است مردمى كه اين چنين ضعيف و بى‏پاشنه‏اند نه آماده پيكار با دشمنند و نه پذيراى شهادت در راه خدا ، به سرعت تسليم مى‏شوند و تغيير مسير مى‏دهند.
بنابر اين منظور از كلمه فتنه در اينجا همان شرك و كفر است ( همانگونه كه در آيات ديگر قرآن از قبيل آيه 193 سوره بقره آمده است ) . 
ولى بعضى از مفسران احتمال داده‏اند كه مراد از فتنه در اينجا جنگ بر ضد مسلمانان است كه اگر به اين گروه منافق پيشنهاد شود به زودى اين دعوت را اجابت كرده و با فتنه‏جويان همكارى مى‏كنند ! اما اين تفسير با ظاهر جمله و لو دخلت عليهم من اقطارها ( اگر از اطراف بر مدينه هجوم آورند ... ) سازگار نيست ، و شايد به همين دليل اكثر مفسران همان معنى اول را انتخاب كرده‏ اند. 
منبع : تفسیر نمونه : سوره احزاب آیات 20 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

پنج شنبه 23 تیر 1390  10:55 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها