0

تقویت عزت نفس

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

تقویت عزت نفس

خوانندگان عزیز؛ شناخت نیازهای نوجوانان به ما کمک می‌کند که بفهمیم چگونه با آن‌ها رفتار کنیم. نوجوانان دوست دارند که فردی بی‌نظیر باشند و دیگران به خصوص بزرگسالان به آنها احترام بگذارند و در مقابل آنان نیز به بزرگسالان احترام می‌گذارند.
عزت نفس به این معنی است که فرد احساس خوبی در مورد خودش دارد؛ اگر عزت نفس اشخاص به خصوص نوجوانان بالا باشد موجب پیشرفت آنان می‌شود.
زمانی که نوجوانان احساس می‌کنند که دیگران به حرف آنان گوش می‌دهند و مورد توجه هستند و جدی گرفته می‌شوند؛ این امر سبب تقویت روحیه‌ی آنان می‌شود.
اگر نوجوانان در محیطی بزرگ شوند که والدین یا افراد دیگر، پیوسته از آنان انتقاد کنند و اشتباه‌های آنان را به رخشان بکشند، آنان عزت نفس خود را از دست می‌دهند و ممکن است به توانایی‌های خود شک کنند. در نتیجه این فکر در نوجوانان به وجود بیاید که هرگز و در هیچ کاری موفق نخواهند شد.
بنابراین به آینده خود بدبین شده و برنامه‌ریزی نکرده و در تصمیم‌گیری‌ها با مشکل ‌رو به رو می‌شوند و ممکن است به سوی افراد بد کشیده و یا به کارهای بد وادار شوند؛ بنابراین والدین وظیفه سنگینی در این باره دارند.
باید به نوجوانان کمک کنند تا آنان نسبت به توانایی خود احساس مثبت داشته و خودشان را فردی با ارزش و مفید بدانند.‌
دادن کار و مسئولیت به نوجوانان سبب تقویت عزت نفس آنان می‌شود. شناخت خود و داشتن احساس خوب نسبت به خود موجب پیشرفت و ترقی جوان می‌شود. بنابراین باید آنان را هدایت کرد تا خودشان را کشف کنند.
به نوجوان باید کمک کرد تا خودش را بشناسد. فرصت‌هایی برای آنان فراهم آوریم تا بتوانند ویژگی‌های مثبت خود را کشف کنند.
پدرها و مادران با نوجوانان خود رابطه دوستانه برقرار کنند و آنان را تشویق کنند تا نوجوانان اعتقادات و نظرات خود را به صراحت بیان کنند.
خودشان را دست کم نگیرند، مسئولیت خود را به عهده بگیرند. به خودشان اعتماد و اطمینان داشته باشند.

تهیه‌کننده: اسد اسدی‌

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

چهارشنبه 22 تیر 1390  9:19 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها