0

شرط حذف رشته در دانشگاههای غیردولتی

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

شرط حذف رشته در دانشگاههای غیردولتی

وزیر علوم با اشاره به یک شرط حذف رشته ها در دانشگاههای غیردولتی، گفت: اگر رشته ای متناسب با نیاز دانشجو نباشد پس از چند بار تذکر در دانشگاههای غیر دولتی حذف می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، کامران دانشجو با اشاره به مجوز ایجاد رشته ها در دانشگاههای غیردولتی، اظهار داشت: زمانی که مجوز ایجاد رشته ای به دانشگاه های غیر دولتی داده می شود، نظارت دقیقی بر روی نحوه تدریس، تجهیزات و امکانات آموزشی صورت می گیرد و اگر مطابق با استانداردها نباشد، مجوز آنها لغو می شود، زیرا در دو سال نخست فعالیت دانشگاه های غیر دولتی مجوز آنها به صورت موقت است.

شرط حذف رشته در دانشگاههای غیردولتی

وزیر علوم به شرح حذف رشته در دانشگاههای دولتی هم اشاره کرد و گفت: در دانشگاه های غیر دولتی اگر به این جمع بندی برسیم که استانداردها و شاخص های لازم را در تخصیص امکانات آموزشی مناسب به دانشجویان رعایت نکرده اند، چند بار تذکر داده می شود و در صورت موثر واقع نشدن، آن رشته مورد نظر در این گونه دانشگاهها حذف خواهد شد.

وظیفه آموزش عالی چیست

وی افزود: آموزش عالی، متولی ایجاد رشته های متناسب با نیازهای روز نیست بلکه باید برای ایجاد فرصت برابر آموزشی تلاش کند.

وزیر علوم درباره ایجاد رشته های جدید در دانشگاه ها متناسب با نیازهای روز، خاطرنشان کرد: آموزش عالی متولی این نیست که رشته هایی متناسب با روز ارائه دهد بلکه باید فرصتی برای همه فراهم کند تا بتوانند تحصیلات عالیه داشته باشند.

دانشجو با اشاره به ایجاد تنوع در رشته های دانشگاهی، اضافه کرد: برای تنوع در رشته های تحصیلی می توان میان رشته هایی ایجاد کرد که مطابق با نیاز روز باشد و اقدامات مربوط به این موضوع در شورای برنامه ریزی و گسترش انجام می شود. وزارت علوم در این حوزه فعالیت می کند و سعی ما بر این است تا با کیفیت مطلوبی در جهت تحقق این هدف گام برداریم.

کاهش تجمع در رشته ها امکانپذیر نیست

وی دراین باره که برخی معتقدند در بعضی رشته ها تجمع دانشجویان بسیار زیاد است و تعداد آنان را می بایست کاهش داد، اظهار داشت: این امر امکانپذیر نیست، زیرا به طور مثال اگر بازار کار نیاز به 100 نفر مهندس مکانیک داشت آیا ما باید فقط 100 دانشجوی این رشته را جذب کنیم، پس تکلیف مابقی متقاضیان چه خواهد شد؟ ما قائل به این هستیم که هر کسی قصد ادامه تحصیل دارد، باید شرایط را برای ادامه تحصیل او فراهم کنیم و نمی توانیم سقفی برای تعداد دانشجویان در هر رشته تعیین و علاقه مندان را بلاتکلیف رها کنیم.

نور

چهارشنبه 22 تیر 1390  5:31 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها