0

تغييرات جواب نداد، زمان مهم‌ترين نياز تيم ملي

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

تغييرات جواب نداد، زمان مهم‌ترين نياز تيم ملي

خبرگزاري فارس: تيم ملي واليبال ايران روز گذشته در حالي‌ با تركيبي جديد براي كسب سهميه حضور در ليگ جهاني مقابل چين به ميدان رفت كه با شكست برابر ميزبان نتوانست روياي حضور در بين برترين‌هاي واليبال جهان را محقق كند.

به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، تيم‌هاي ملي واليبال ايران و چين براي كسب جواز حضور در بيست و سومين دوره رقابت‎هاي ليگ جهاني در شهر شانگ‌هاي به مصاف هم رفتند كه در پايان شاگردان خوليو ولاسكو با نتيجه 3 بر يك مغلوب حريف خود شدند.

* نتيجه قابل پيش‌بيني و اميدواري اهالي واليبال
شايد برخلاف صحبت‌هاي محمدرضا داورزني، رئيس فدراسيون واليبال ايران كه گفته بود نتيجه اين بازي غير قابل پيش‌بيني است ساير مردم و اهالي واليبال نظر ديگري داشتند. بسياري از كارشناسان نتيجه را قابل پيش‌بيني مي‌دانستند، اما ته دلشان اميدوار بودند كه شايد تيم ملي بتواند حريف را غافلگير كند و با پيروزي سرزمين اژدها را ترك كند.
بازگشت مصدوماني همچمون محمد موسوي و رحمان داودي كمي بيش از گذشته كادر فني را اميدوار كرد، اما در جريان بازي حتي با وجود اين بازيكنان هم نتيجه به سود تيم ميزبان رقم خورد. علي شاكري، كارشناس واليبال ايران مي‌گويد در بدترين حالت درصد پيروزي چين بر ايران 60 درصد است، اما در سوي ديگر 40 درصد هم شانس پيروزي ايران است.
بايد قبول كنيم كه شكست 3 بر يك برابر چيني‌ها آنهم با نتايج 25 بر 16، 25 بر 18 و 25 بر 19 كمي دور از انتظار بود، چراكه چشم‌بادامي‌ها در سال‌هاي اخير هميشه سايه سنگين ايران را بر سرخود احساس مي‌كردند. البته اين شكست قطعاً دلايلي هم داشت كه شايد مهم ترين آن عدم رسيدن تيم ايران به آمادگي كافي است.
ايران براي برگزاري ديدار با چين به آمادگي كافي نرسيده بود و همه اعتقاد داشتند كه ملي‌پوشان با 30 تا 40 درصد از آمادگي خود به شانگهاي رفته‌اند.

* فرار چيني‌ها از شكست‌هاي متوالي
پيروزي ملي‌پوشان ايران در گيم دوم اين مسابقه با امتياز 25 بر 23 هرچند كه با ارزش است، اما به نظر مي‌رسد آن هم از اشتباهات فردي بازيكنان چين رقم خورد. در مجموع اين شكست بسيار براي ايران مضر بود چرا كه هم موجب شد تا ايران نتواند به ليگ جهاني راه پيدا كند و هم اينكه تيم چين كه در اغلب مسابقات اخير برابر ايران بازنده بوده است ترسش از قدرت ملي‌پوشان ايران ريخت و شايد آغازي باشد براي پيروزي‌هاي بعدي آنها مقابل ملي‌پوشان كشورمان، البته اهالي واليبال ايران نبايد فراموش كنند كه "شكست پلي به سمتي پيروزي است ".

* شرايط ناعادلانه براي برگزاري مسابقه؛ هونگ‌وي نقش داشت؟
نبايد از شرايطي كه فدراسيون جهاني واليبال هم براي ايران ايجاد كرد به راحتي گذشت. با توجه به انتخاب ميزبان‌ براساس رنكينگ جهاني و سپس اعلام ناگهاني زمان بازي ايران و چين از سوي ديگر، به نظر مي‌رسد تصميمات عجيبي كه فدراسيون جهاني واليبال گرفته است كاملاً به سود تيم چين و به ضرر ملي پوشان ايران بوده است.
شايد درست اين باشد كه تيم‌ها 2 بازي رفت و برگشت برگزار كنند تا نماينده قاره آسيا مشخص شود. اتخاذ اينگونه تصميمات از سوي فدراسيون جهاني واليبال و ژي‌هونگ وي، رئيس چيني واليبال جهان باعث مي‌شود تا برخي از اهالي اين رشته در ايران اينگونه فكر كنند كه چيني بودن وي يكي از دلايل اين تصميمات است.
علي شاكري اعتقاد دارد با تصميماتي كه فدراسيون جهاني مي‌گيرد در شرايط ايده‌آل هم معلوم نبود كه تيم ايران با پيروزي برابر چين بتواند راهي ليگ جهاني شود. چون اگر از اين مرحله هم صعود مي‌كرديم شانس زيادي نداشتيم در خانه مصر به پيروزي دست پيدا كنيم.
اعلام ناگهاني زمان بازي ايران و چين باعث شد تا ملي‌پوشان در ميانه راه آماده‌سازي مجبور شوند در يك ميدان رسمي و حساس مقابل ارتش سرخ چين قرار بگيرند و در پايان مغلوب حريف خود شوند.

* تغييرات جواب نداد
تغيير كادر فني و برخي از بازيكنان تيم ملي ايران نسبت به بازي‌هاي آسيايي گوانگجو و عدم رسيدن به هماهنگي كافي بين بازيكنان شايد يكي ديگر از دلايل شكست ايران برابر چين محسوب شود. شرايطي كه در تيم حريف تغييري نكرده بود و آنها با همان تركيب بازي‌هاي آسيايي گوانگجو برابر ايران بازي كردند و هماهنگي بين بازيكنان به كمكشان آمد.
عدم حضور مصدوماني همچون فرهاد نظري افشار و آرش كشاورزي را هم نبايد فراموش كرد؛ چراكه غيبت اين بازيكنان در پست دريافت كننده، ايران را با مشكل مواجه كرده بود. بازيكناني مانند داودي و مباشري كه جايگزين‌هاي افشار و كشاورزي شده بودند عملكرد خوبي داشتند، اما نتوانستند به خوبي جاي اين 2 بازيكن با تجربه را پر كنند.
با تمام اين شرايط نبايد با اين حرف‌ها شكست ايران را توجيه كرد چرا كه تيم ملي در پست سرعتي موسوي و نادي را داشت. محمدي‌نژاد هم سومين بازيكن اين پست بود. بازيكناني كه در ادوار گذشته هم در تيم ملي حضور داشتند.
در پست پشت‌خط زن در دوره گذشته محمدكاظم و عندليب بودند كه در ديدار برابر چين بازارگرد، يكي از بهترين‌هاي ليگ برتر در سال گذشته و عندليب مانند سال‌هاي گذشته در خدمت تيم ملي بودند.
اميرحسيني و مهدوي هم پاسورهاي ايران بودند. بازيكناني كه بدون شك اكثر اهالي واليبال به آنها اعتقاد دارند. شيركوند و حسيني هم ليبرو‌هاي تيم ولاسكو بودند كه بازهم كسي به انتخاب آنها اعتراضي نداشت. پس در مجموع غيبت چند بازيكن نبايد توجيهي باشد براي شكست برابر چين.

* زمان، عامل مهم در آزمايش تركيب جديد
اين موضوع قابل قبول است كه آزمايش تركيب جديد نياز به زمان دارد. قطعاً هر تغيير نيازمند زمان كافي است و تيم ملي براي ايجاد تغيير و رسيدن به هماهنگي، زمان مورد نياز را در اختيار نداشت. نتيجه‌اي كه در ديدار ايران و چين كسب شد كمي با واقعيت‌هاي واليبال ايران فاصله دارد و قطعاً اگر ايران زمان كافي در اختيار داشت مي‌توانست با آمادگي بيشتري برابر چين ظاهر شود و شايد نتيجه ديگري رقم مي‌خورد.

* بازيكنان سربازان تيم ملي هستند
بحث ديگري كه مطرح مي‌شود مربوط به پيش از اعزام تيم ملي به چين است؛ به نظر مي‌رسد بازيكن‌سالاري در سال‌هاي اخير در واليبال هم افزايش پيدا كرده است. اين يك اصل است كه هيچ بازيكني در هيچ سطحي اين اجازه را ندارد كه بگويد براي تيم ملي بازي نمي‌كنم. يك بازيكن نسبت به تيم ملي حكم سرباز را دارد و بايد با تمام وجود در خدمت تيم ملي باشد.
شايد براي برخي از بازيكنان كه از حضور در تيم ملي تمرد مي‌كنند بايد تصميماتي گرفته شود تا اين امر به موضوعي طبيعي در جامعه واليبال تبديل نشود.
به نظر مي‌رسد يكي از راه‌ها اين است كه فدراسيون با بازيكني كه از حضور در تيم ملي كناره‌گيري مي‌كند برخورد كند و به عنوان مثال اجازه حضور و فعاليت در تيم‌هاي باشگاهي را براي مدتي به وي ندهد. چون اغلب درآمد واليباليست‌ها هم از فعاليت‌هاي باشگاهي است فدراسيون با اين تصميم مي‌تواند تنبيه خوبي را اجرا كند.
چندي است بازيكن سالاري‌ در واليبال ايران فراگير شده است و بايد جلوي آن را گرفت. اگر مسئولان مي‌توانستند 2 پاسور برتر ايران، امير حسيني و سعيد معروف را كنار هم و با مديريت نگه دارند، واليبال ايران مي‌توانست نتيجه بهتري از آنچه تاكنون كسب كرده است را به ارمغان بياورد.
از بازيكناني مانند سعيد معروف كه در چنين شرايط حساسي تيم ملي را تنها مي‌گذارند بايد سوال كرد كه آيا پيراهن تيم ملي اينقدر بي‌ارزش شده كه به راحتي بتوان از آن گذشت؟

* قدم اول براي حضور در ليگ جهاني داشتن 24 بازيكن هم‌سطح و آماده‌ است
براي حضور در ليگ جهاني بايد مقدماتي را فراهم كرد. يكي از مهم‌ترين مقدمات، داشتن حداقل 24 بازيكن نزديك به هم از نظر فني در اوج آمادگي است. حالا كه ايران به ليگ جهاني راه پيدا نكرده است برخي از كارشناسان معتقدند كه علت آن عدم تشكيل واقعي تيم "ب " است. تيمي كه ولاسكو هم به تشكيل آن بسيار تاكيد داشت، اما مسابقات دانشجويان، نظاميان و جام باشگاه‌هاي آسيا و ... موجب شد تا اين امر آنچنان كه بايد و شايد عملي نشود.
با اين شرايط بايد اذعان كرد كه واليبال ايران هنوز خميرمايه اوليه را براي حضور در ليگ جهاني ندارد. اگر قرار باشد با مصدوميت 3 يا 4 بازيكن تيمي اينگونه ضعيف شود چگونه مي‌تواند در فشردگي ليگ جهاني نتيجه موفقي كسب كند؟

ديدار ايران و چين نخستين حضور رسمي و مهم ولاسكو روي نيمكت تيم ملي ايران محسوب مي‌شد كه تيم ايران با نتيجه 3 بر يك بازي را به حريف خود واگذار كرد.
با اين نتيجه تيم چين به عنوان نماينده قاره كهن در دور دوم رقابت‌هاي انتخابي ليگ جهاني به مصاف مصر مي‌رود.

گزارش از مجتبي ذكي‌زاده
انتهاي پيام/

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

سه شنبه 21 تیر 1390  12:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها