0

چند جانشین گوشتی سالم برای افرادی که رژیم غذایی آنها با سبزیجات است

 
sajad2007
sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9109
محل سکونت : رفسنجان

چند جانشین گوشتی سالم برای افرادی که رژیم غذایی آنها با سبزیجات است

از دست دادن مواد مغذی و سالم در بدن بر اثر عدم مصرف مواد گوشتی، می تواند تنها دلیل کافی برای مصرف آنها در افرادی که رژیم غذایی با سبزیجات دارند، باشد. یکی از جنبه های منفی رژیم غذایی با سبزیجات، فقدان مواد مغذی است که شخص باید به طور مرتب از گوشت گاو و ماهی یا مرغ دریافت کند. برای مثال، امگا 3، اسید چرب و سالمی است که از خوردن ماهی (سالمون یا تیونا) به دست می آید و یا فقدان پروتئین و آهن که با مصرف گوشت گاو و مرغ در بدن تولید می شود.
اگر شما در طول زندگی از سبزیجات زیاد استفاده می کردید و یا به دلیل طعم گوشت ماهی و مرغ را دوست ندارید و به سبزیجات روی آوردید، باید به دنبال جانشینی برای آنها باشید که بتواند مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را به اندازه کافی تامین نماید.
"آجیل" یکی از این مواد جانشین است؛ مصرف گردو، پسته و بادام به جای ماهی می تواند امگا 3 مورد نیاز بدن را تامین کند. آنها همچنین دارای حجم بالای پروتئین و فیبر هستند که می تواند برای افرادی با رژیم سبزیجات بسیار مفید باشند.
"مصرف سویا" نیز می توانند جانشین گوشتی خوبی برای افراد با رژیم غذایی سبزیجات باشند. سویا خواص زیادی دارد و سرشار از پروتئین می باشد. همچنین میزان چربی و کلسترول آن کم است و به جلوگیری از بروز سرطان هایی مانند سرطان روده، پروستات و سرطان سینه کمک می کند.
"بلغور گندم" به دلیل داشتن فیبر و سرشار بودن از پروتیئن، پتاسیم و آهن از دیگر جایگزین های مواد گوشتی می تواند باشد.
"بادمجان" نیز حاوی فیبر، آنتی اکسیدان، ویتامین b و پتاسیم بوده و در پخت بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.
ماده مغذی دیگری که می توان جایگزین گوشت کرد، "توفو" است که یک نوع خوراکی سفید رنگ، نرم و ژلاتینی است که از دلمه شدن (بستن) عصاره سویا گرفته می شود و هیچ طعم خاصی ندارد و با مقداری سرخ کردن و پختن آن، می تواند جانشینی برای گوشت مرغ و گاو باشد.
"قارچ" نیز می تواند جانشین بسیار خوبی برای گوشت باشد. قارچ ها قطور و آبدار هستند و معمولا طعم گوشت می دهند. قارچ ها حاوی پروتیئن و مواد مغذی قابل توجهی هستند و میزان کلسترول و چربی آن کم است.
"حبوبات" از دیگر موادی هستند که می توان مواد مغذی گوشت را در آنها جستجو کرد. دانه های گیاهی، نخود فرنگی، عدس وغیره همه در دسته حبوبات جای می گیرند و سرشار از پروتئین، اسید فولیک، آهن، منیزیم و پتاسیم هستند.
"تمبه" نیز که مخمر سویا است می تواند جایگزین فرآورده های گوشتی شود. تمبه از پختن و مخمر شدن سویا درست می شود، این خوراکی را به صورت بخار پز و سرخ کرده مصرف می کنند و جانشین خوبی برای گوشت گاو و ماهی است. این خوراکی سرشار از آهن، کلسیم، پروتیئن و ویتامین b12 است.


    منبع :سلامت نيوز  

سه شنبه 21 تیر 1390  10:32 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها