0

معرفی استان کرمانشاه

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

معرفی استان کرمانشاه

 

   

موقعیت جغرافیایی :

استان کرمانشاه در منتهی الیه غربی کشور از سه طرف دارای مرز داخلی با استانهای ( لرستان، کردستان، ایلام، همدان ) و از یک سمت دارای مرز بین المللی با کشور عراق است مختصات جغرافیایی آن بین 36 و 33 درجه و 15 و 35 درجه شمالی و 24 و 45 درجه تا 30 و48 درجه طول شرقی قرار دارد .

با توجه به پیشینه استان به دورانهای زمین شناسی و برخورداری از رشته کوههای زاگرس میانی، رخنمون استان باسازندهای کوهستانی با ویژگیهای طبیعی خاص، وجود قلل مرتفع با حداکثر 3390 متر، دره های ژرف، دشت ها و جلگه های پست با حداکثر بلندای 180 متر ( اختلاف ارتفاع 2310 متر ) را سبب گردیده است گسترده استان کرمانشاه با مساحت 600/463/2 هکتار از وجود 000/800 هکتار پوشش جنگلی و 091/933 هکتار اراضی کشاورزی برخوردار است و دارای جمعیتی بالغ بر 596/778/1 نفر می باشد .

آب و هوا :

آب و هواي استان تحت تاًثیر رژیم مرطوب مدیترانه ای و دارای میانگین میزان بارندگی سالانه 300 تا 800 میلیمتر میباشد بر اساس طبقه اقلیمی کوپن، استان کرمانشاه دارای 4 اقلیم متفاوت است:

    1- زمستان ملايم و تابستان گرم و خشک در شهرستانهای قصرشيرين سرپل ذهاب و دهستان ازگله در جنوب غربی جوانرود

2-    زمستان سرد و تابستان خنک ( پاوه جوانرود و کرند غرب )

3-    نیمه خشک واستپي خنک شهرستان سنقر و دهستان پشت دربند کرمانشاه

    4-    نیمه خشک و استپی گرم شامل کنگاور صحنه هرسين

تنوع زیستی و مناطق (بوم سازگان ها ) طبیعی استان :

پستی و بلندیهای متعدد زاگرس که به صورت مجموعه ای از رشته کوههای موازی و دشتهای مرتفع کوهستانی که در میان آنها شکل گرفته و همچنین وجود شرایط ویژه و مساعد آب و هوایی، غنای منابع محیط زیست طبیعی از قبیل آب، خاک، جامعه حیات وحش و جامعه گیاهی را موجب گردیده که مجموعه این عوامل، تنوع بوم سازگان ها را پدید آورده است :

    بوم سازگان کوهستانی جنگلی و غیر جنگلی .

     بوم سازگان دشتی و جلگه ای مرتفع و پست.

     بوم سازگان آبی شامل تالابی و رودخانه ای .

  کوهستانها :

 گونه غالب در بوم سازگان کوهستانی جنگلی را بلوط تشکیل می دهد که سطح وسیعی از مناطق استان دارای این وضعیت هستند و نقاط بسیاری از بلندیهای شهرستانهای کرمانشاه، هرسین، صحنه، کنگاور و سنقر کلیایی در زمره مناطق کوهستانی غیر جنگلی می باشند که بخشهای بسیاری از ارتفاعات دالاهو، شاهو، بازی دراز ، پراو، حجر، شیرز، نخود چال، امروله، سطر، کیوه نان، بزاو و ......... را می توان نام برد .

دشتها :

حدود یک سوم از پهنه استان کرمانشاه را مناطق دشتی و پست در بر گرفته که با وسعتهای مختلفی در میان ارتفاعات محصور هستند، کم ارتفاع ترین این دشتها در سومار و نفت شهر با 180 متر و بلندترین آنها دشت سنقر با 1750 متر از سطح دریا ( اختلاف ارتفاع 1570 متر ) قرار گرفته و ویژگیهای متفاوتی را به لحاظ اقلیم به وجود آورده است وسعترین دشتها در صحنه و کرمانشاه می باشند که از غنای زیستی برخوردار است .

 تالابها و رودخانه ها :

 بیش از یکصد دهنه چشمه بزرگ ( سراب ) به عنوان سرچشمه رودخانه ها یا سرشاخه آنها و 17 رشته وردخانه دائمی و تعدادی تالاب و آبگیر در استان کرمانشاه وجود دارد .

ازرودخانه های حوزه داخلی سیمره، گاماسیاب، قره سو، راز آور، گیزه رود، خرم رود، دینورآب و مرگ را میتوان نام یرد و رودخانه های سیروان، الوند به عنوان حوزه خارجی به عراق می ریزند .

تنوع حیات وحش استان کرمانشاه :

درزیستگاههای استان کرمانشاه 45 گونه پستاندار 180 گونه پرنده و 33 گونه ماهی و 35 گونه خزنده زندگی می کنند بعضی از این گونه ها از نوع کمیاب یا منحصر به فرد هستند .

پوشش گیاهی و تنوع گونه ای در استان :

بلندیهای زاگرس با داشتن کوههائی چون شاهو، پراو، امروله، دالاخانی، سفید کوه و ....... همچنین برخورداری از تنوع اقلیمی سردسیری، گرمسیری استان را از تنوع گیاهی قابل توجه ای برخوردار نموده است و براساس آخرین منابع بررسی شده از 8000 گونه گیاه ایران 1200 گونه در کرمانشاه وجود دارد بعضی از این گیاهان در نواحی محدودی از کشور می رویند و در هیچ کجایی دیگر جهان آنهارا نمی توان یافت و در ردیف ثروتهای طبیعی این سرزمین به شمار می روند و 124 گونه در گروه گیاهان کمیاب آسیب پذیر و در معرض خطر جای دارند .

استان كرمانشاه با وسعت 24361 كيلومتر مربع در ميانه ضلع غربي كشور قرار گرفته است كه از شمال به استان كردستان ، از جنوب به استانهاي لرستان و ايلام ، از شرق به استان همدان و از غرب به كشور عراق محدود شده است و با اين كشور 330 كيلومتر مرز مشترك دارد استان كرمانشاه داراي 12 شهرستان ( كرمانشاه ، اسلام آباد غرب ، پاوه ، جوانرود ، سنقر، سرپل ذهاب ، كنگاور ، گيلانغرب ، هرسين و روانسر ) 24 بخش ، 20 شهر و 83 دهستان مي باشد شهر كرمانشاه داراي اقليم معتدل كوهستاني است ، اما استان كرمانشاه از ويژگيهاي اقليمي استثنايي برخودار است ، زيرا آب و هواي گرمسيري تا معتدل و سردسير در اين استان وجود دارد . ارتفاع متوسط استان 1200 متر از سطح درياست و معدل ميزان بارندگي در استان را مي توان 500 - 400 ميليمتر در نظر گرفت كاوش و كشفيات در مناطق و محوطه هاي باستاني استان از جمله تپه گنج دره ، تپه سراب وجود نخستين پايگاه هاي استقرار و سكونت بشري را در اين منطقه ثابت كرده است و نشان داده كه شرايط اقليمي خاص و خاك مساعد و آب بالنسبه فراوان اين منطقه از خاك ايران ، سبب جلب و جذب گروه هاي انساني به اين منطقه شده است. قدر مسلم كرمانشاه در دوران هخامنشي (330 تا 550 هـ.ق ) و سپس در ادوار بعد به ويژه در دوران ساساني از مراكز مهم قدرت بوده كه سنگ نبشته و سنگ نگاره هاي بيستون و اثر ساساني طاق بستان در جوار شهر كرمانشاه بهترين شاهد اين مدعاست بر اساس روايات دوران اسلامي بناي شهر كرمانشاه كنوني به دست بهرام شاه ساساني انجام گرفت زبان محلي عمده ساكنان استان را كردي تشكيل ميدهد كه يكي از شاخه ها و گويش هاي زبانهاي ايراني است

 

 

.در استان كرمانشاه بيش از 180 اثر تاريخي وجود دارد كه برخي از مهم ترين آنها ذيلا اشاره مي شود 

 

نقش آنوباني در سرپل ذهاب*
نقش برجسته اشكاني در سرپل ذهاب*
دخمه اي از دوران مادها در سرپل ذهاب*
تصويري از سنگ نبشته به خط ميخي بابلي در سرپل ذهاب *
قلعه شيان - شاهين در سرپل ذهاب *
تاق گرا ، پاتاق در سرپل ذهاب *
چهار قاپو در قصر شيرين*
كاخ ساساني در قصر شيرين*
نقش دخمه اول و دوم و مرد مادي در حال نيايش در روستاي ده نو هرسين*
نقش دخمه سوم در ده نو هرسين*
تخت شيرين در هرسين*
قلعه در هرسين*
دخمه بزرگ در بند صحنه*
كتيبه و نقش سوار نقره شده بر تخته سنگ بزرگ ، در بند صحنه*
كوه بهستان ، بيستون*
نقوش و كتيبه داريوش ، كتيبه بيستون*
مجسمه هركول به همراه كتيبه‌اي به خط يونان قديم در دامنه كوه بيستون*
نقش برجسته ميتريدات دوم اشكاني بر كوه بيستون*
نقش برجسته و دلگش اشكاني بر كوه بيستون*
فراتاش ، فرهاد تراش ، فرهاد تاش ، تخت فرهاد بر سينه كوه بيستون*
كتيبه‌هاي اسلامي بيستون*
نقش برجسته اردشير دوم ، اهورامزدا و مهر طاق‌بستان ، كرمانشاه*
نقش برجسته شاپور دوم و سوم در طاق‌ كوچك بستان ، كرمانشاه*
نقش برجسته خسرو دوم و اسب معروفش شبديز ، طاقبستان*
نقش شكارگاه گراز بر بدنه سمت چپ و شكارگاه گوزن بر بدنه سمت راست طاقبستان*
نقش محمدعلي ميرزاي دولتشاهي و فرزندانش به اتفاق آغا غني خرابكار در طاقبستان*
پل كهنه دوره صفوي بر رودخانه قره‌سو در مدخل كرمانشاه*
تكيه بيگربيگي در كرمانشاه*
معبد آناهيتا در كنگاور*
قبور صخره‌اي اشكاني در شرق بناي ناهيد كنگاور

 

شهرهای استان :

 

 

کرمانشاه  سرپل ذهاب  قصرشيرين
اسلام آباد  جوانرود  کنگاور
پاوه   صحنه  هرسین

 

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
سه شنبه 21 تیر 1390  10:19 AM
تشکرات از این پست
saeid63 khodaeem1
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:معرفی استان کرمانشاه


کرمانشاه: اين شهرستان از شمال به استان كردستان، از شرق به شهرستان صحنه، ‌از غرب به شهرستان اسلام‌آباد و از جنوب به شهرستان هرسين محدود مي‌شود.اين شهرستان داراي چهار بخش به نام‌هاي مركزي، فيروزآباد، كوزران و ماهيدشت و سيزده دهستان است.
شهر كرمانشاه، مركز استان كرمانشاه، در فاصله 526 كيلومتري جنوب غربي تهران و در مسير راه اصلي تهران ـ خسروي قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دريا 1322 متر است.

مراكز ديدني: بافت قديمي شهر كرمانشاه، بازار و سراهاي متصل به آن، نقش برجسته‌هاي طاق بستان، شكارگاه خسرو پرويز، تكيه معاون‌الملك، تكيه بيگلربيگي، مسجد عمادالدوله، مسجد حاج شهباز خان، حمام حاج شهباز خان، پل كهنه، مقبره آل آقا، مسجد جامع، مسجد فيض‌آباد، خانه رنده‌كش، مسجد دولت‌شاه، مسجد شاهزاده (شازده)، مسجد معتمد، مقبره فاضل توني، بقعه سيده فاطمه، خانه خديوي، خانه سيدين، پارك كوهستان، سراب قنبر، موزه مردم‌شناسي تكيه معاون‌الملك، خانقاه اخوت، خانقاه خاك، خانقاه كوران، حسينيه معتضد و ... .

 

اسلام آباد: اين شهرستان از شمال به اورامانات، از جنوب به ايلام، از شرق به شهرستان كرمانشاه و از غرب به شهرستان سر پل ذهاب محدود مي‌شود.اين شهرستان داراي چهار بخش مركزي، حميل، كرند و گهواره و دوازده دهستان است.
 شهر اسلام‌آباد مركز شهرستان اسلام‌آباد غرب در شصت و سه كيلومتري جنوب غربي شهر كرمانشاه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دريا 1346 متر است. اين شهر در گذشته روستايي به نام هارون‌آباد بود و بناي آن را به هارون‌الرشيد عباسي (193 ـ 148 هـ .ق) نسبت مي‌دهند. در سال 1314 ش، نام آن به «شاه‌آباد» تغيير يافت و پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، اسلام‌آباد ناميده شد.
مراكز ديدني: محوطه تاريخي چغاگاوانه، طاق گرا، بناي فيروزآباد، ريجاب، مجموعه تاريخي قلعه يزدگرد، بابايادگار، مجموعه طبيعي بان زرده، مقبره ابودجانه، گنبد كلايي، بان مزاران، سراب كرند، قبر سلطان، مسجد عبدالله بن عمر، گمه ملك، گورشيخ بايزي، كاروان‌سراي ماهيدشت، پل ماهيدشت.

 

 پاوه: از شمال به شهرستان مريوان، از شرق به شهرستان كامياران، از جنوب به شهرستان‌هاي اسلام‌آباد و سر پل ذهاب و از غرب به كشور عراق محدود مي‌شود.اين شهرستان داراي سه بخش مركزي،‌ باينگان و نوسود و هفت دهستان است.
شهر پاوه مركز شهرستان پاوه در يكصد و دوازده كيلومتري شمال غربي شهر كرمانشاه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دريا 1485 متر است.
پاوه به علت داشتن آب و هواي مناسب و موقعيت خاص جغرافيايي از شهرهاي زيبا و مناطق ييلاقي استان كرمانشاه به
شمار مي‌رود.
مراكز ديدني: روستاي هجيج، روستاي شمشير، روستاي هولي، غار قوري قلعه، مسجد حضرت عبدالله، امامزاده كوسه هجيج، چشمه آب معدني روستاي هجيج، رودخانه سيروان، مسجد جامع پاوه، مسجد زمستان

 

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
سه شنبه 21 تیر 1390  10:21 AM
تشکرات از این پست
saeid63 khodaeem1
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:معرفی استان کرمانشاه

 

 

سرپل ذهاب: از شمال به شهرستان جوانرود، از جنوب به شهرستان گيلان غرب، از شرق به شهرستان اسلام‌آباد و از غرب به شهرستان قصرشيرين و كشور عراق محدود مي‌شود.داراي يك بخش مركزي و پنج دهستان است.
 شهر سرپل ذهاب مركز شهرستان سرپل ذهاب در يكصد و چهل كيلومتري جنوب غربي كرمانشاه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دريا 545 متر است.

مراكز ديدني: نقش برجسته‌هاي لولوبي‌ها در كوه ميان كل، گوردخمه دكان داود، زيچ منيژه پاطاق، زيچ منيژه قلعه شاهين، برد عاشقان، نقش برجسته اشكاني ميان كل، قلعه شاهين، زيجگه سراب، برج هزار گريه، قلعه مريم، قلعه سرخه ديزه، مقبره احمد بن اسحاق، مقبره حمزه قاري، آتشكده كويك، برج كل گارا، نقاره‌كوب، قلعه منيژه

جوانرود: اين شهرستان از شمال و غرب به شهرستان پاوه، از جنوب به شهرستان‌هاي اسلام‌آباد غرب و سرپل ذهاب و از شرق به شهرستان مريوان محدود مي‌شود.داراي دو بخش مركزي و جوانرود و شش دهستان است.
 شهر جوانرود مركز شهرستان جوانرود در هفتاد و نه كيلومتري شمال غربي شهر كرمانشاه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دريا 1300 متر است.
مراكز ديدني: قلعه جوانرود، سراب روانسر، گوردخمه روانسر       

صحنه: از شمال به شهرستان سنقر و كليايي، از جنوب به شهرستان هرسين، از شرق به شهرستان كنگاور و از غرب به شهر بيستون محدود مي‌شود.داراي دو بخش مركزي و دينور و هفت دهستان است.
 شهر صحنه مركز شهرستان صحنه در پنجاه و چهار كيلومتري شمال شرقي شهر كرمانشاه و در مسير جاده همدان ـ كرمانشاه قرار دارد. ارتفاع اين شهر از سطح دريا 1380 متر است.
مراكز ديدني: گوردخمه بزرگ دربند، گوردخمه كوچك دربند، صفحه تراشيده دربند، تخت تيمور، زيارت‌گاه شوق علي، سراب و آبشار صحنه، شهر تاريخي دينور، گورستان شيرخان دينور، پل دينور

 

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
سه شنبه 21 تیر 1390  10:22 AM
تشکرات از این پست
saeid63 khodaeem1
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:معرفی استان کرمانشاه


 

قصرشيرين: از جنوب به استان ايلام، از شرق به شهرستان‌هاي سر پل ذهاب و گيلان‌غرب محدود مي‌شود.داراي دو بخش مركزي و سومار و چهار دهستان است. شهر قصرشيرين مركز شهرستان قصرشيرين ـ يكي از شهر‌هاي مرزي استان ـ در يكصد و  شصت و شش كيلومتري غرب شهر كرمانشاه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دريا 380 متر است.
قصرشيرين از شهرهاي قديمي و تاريخي استان است و بناي آن را در آثار تاريخي و ادبي به خسرو پرويز نسبت مي‌دهند. علت نام‌گذاري اين ناحيه به قصرشيرين، احداث كاخي براي شيرين همسر مسيحي خسرو پرويز در اين محل بوده است.
 مراكز ديدني: چهارقاپو، كاخ ساساني خسرو پرويز، حوش كري، كاروان‌سراي قصرشيرين، نهرشاه گدار می باشد.

  کنگاور: شهر كنگاور مركز شهرستان كنگاور در نود و چهاركيلومتري شمال شرقي كرمانشاه و در مسير راه اصلي همدان ـ كرمانشاه قرار دارد. ارتفاع اين شهر از سطح دريا 1460 متر است. داراي يك بخش مركزي و پنج دهستان است.
مراكز ديدني: معبد آناهيتا، امامزاده ابراهيم، امامزاده باقر گودين، تپه باستاني گودين، پل كوچه، بازار كنگاور، مسجد امامزاده، امامزاده سيدجمال‌الدين، حمام حاج اصغر خان، حمام سر جوب می باشد.

هرسین: از شمال به شهرستان صحنه، از جنوب به خرم‌آباد، از شرق به شهرستان نهاوند و از غرب به شهرستان كرمانشاه محدود مي‌شود.داراي دو بخش مركزي و بيستون و چهار دهستان است.
 شهر هرسين مركز شهرستان هرسين در چهل و چهار كيلومتري شرق كرمانشاه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دريا 1570 متر است.

مراكز ديدني: سراب هرسين، قلعه هرسين، صفحه تراشيده، حوض سنگي، طاق سنگي، پلكان سنگي، قلعه سرماج، تخت شيرين، گوردخمه‌هاي اسحاق وند، گودخمه شمس‌آباد، تپه گنج دره، محوطه تاريخي بيستون

 


قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
سه شنبه 21 تیر 1390  10:23 AM
تشکرات از این پست
saeid63 khodaeem1
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

محوطه بيستون

محوطه تاريخي بيستون در شهر بيستون درسي كيلومتر شهر كرمانشاه در پاي كوهي معروف به همين نام و در مسير شهر كرمانشاه به همدان واقع شده است. نام بيستون از بغ به معناي خدا + ستان (ادات مكان) آمده كه به معناي سرزمين يا جايگاه خداست. آثار تاريخي و پيش از تاريخ فراواني در اين محوطه قرار دارد كه تعدادي از آنها عبارتند از:

 

 • سنگ نبه بيستون (كتيبه‌ي داريوش)
 • فرهاد تراش
 • كتيبه‌ي بلاش
 • غار مر آفتاب
 • غار مر تاريك
 • غار شكارچي
 • مجسمه هركول
 • كاروانسراي صفوي
 • پل خسروي
 • كتيبه‌ي شيخ عليخان
 • شير سنگي بيستون
 • نقش ميتريدات اشكاني
 • نقش گودرز دوم اشكاني
 • نقش ولخش پارتي
 • بناي پارتي
 • جاده‌ي ساساني
 • شهر چمچمال
 • كاروانسراي ايلخاني
 • پل صفوي

 

اين مجموعه در سال 13879ه.ش (2006 ميلادي) در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است.

 

تخت شيرين:

 

محوطه تاريخي تخت شيرين در 6 كيلومتري جنوب شرقي بيستون و 5/1 كيلومتري سه راهي سرماج به پل شاهي واقع شده است. وجه تسمه اين محل برگرفته از تخته سنگ بزرگي است كه در اين محوطه قرار دارد. اين بلوك سنگي به ابعاد 3 در 10/3 متر و ضخامت متوسط 40 در 50 سانتيمتر است. محوطه مذكور در سال 1311 به شماره ثبت 27 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

 

مورخان مذكور اظهار مي‌كنند (كردان حسنويه) كه يكي از حكومت‌هاي محلي قدرتمند سده چهارم هجري در غرب ايران بوده، بخش‌هايي از بناهاي اين شهر را تخريب كرده و با آن دژ بزرگ و مستحكم سرماج را ساخته‌اند كه مقر بدربن حسنويه بوده است. بقاياي اين دژاكنون در زير بافت روستاي سرماج قابل رويت است كه در فاصله 5 كيلومتري محور تخت شيرين قرار دارد.

 

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

 

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

 

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

بیستون, شهر کرمانشاه

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

سه شنبه 17 دی 1392  8:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها