0

مرتضا كربلايي‌لو رماني در روايت والفجر هشت نوشت

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

مرتضا كربلايي‌لو رماني در روايت والفجر هشت نوشت

به گفته‌ي كربلايي‌لو، «جمجمه‌ات را قرض بده، برادر!» روايتي 400صفحه‌يي از عمليات والفجر هشت در بهمن 64 است. داستان، سرنوشت يك گروه شناسايي شش‌نفره به همراه فرمانده‌شان را از يك هفته قبل از عمليات تا شب عمليات دنبال مي‌كند. اين شش غواص نيمه‌شب‌ها به قصد شناسايي منطقه‌ي فاو از رودخانه‌ي اروند مي‌گذرند و وارد خاك دشمن مي‌شوند و نزديك گرگ و ميش صبح برمي‌گردند.

 

او مي‌افزايد: رمان نگاهي نخبه‌گرايانه به سرنوشت شش رزمنده‌ي باهوش در شرايط زماني مكاني ويژه‌ي جنگ دارد. اين شش نفر هركدام نماينده‌ي گونه‌اي تفكر مستقل در مورد جنگ هستند. در اين اثر، روايتي غيرمعمول و تجربه‌نشده از واقعيت خشن و قطعي و فشرده‌ي جنگ را خواهيد خواند.

 

كربلايي‌لو همچنين عنوان مي‌كند: براي من، كار نوشتن اين رمان واقعا طاقت‌فرسا بود و يك سال وقت برد؛ چون متأسفانه بسياري از مفاهيم مربوط به دفاع مقدس اغلب بد و ناشيانه طرح شده است و نزديك‌ شدن به آن‌ها از جانب نويسنده نوعي خطر كردن به حساب مي‌آيد. من هم مي‌خواستم از واقعيت آن‌چه در بهمن 64 روي داد، فاصله نگيرم و هم نمي‌خواستم از مفاهيمي كه به شدت دستمالي شده، آن كاربردي را بگيرم كه بار معنايي نامطلوب را در طول اين بيست و چند سال گرفته است.

 

«جمجمه‌ات را قرض بده، برادر!» قرار است توسط نشر چشمه منتشر شود.

 

«نوشيدن مه در باغ نارنج»، «زني با چكمه‌ي ساق‌بلند سبز»، «من مجردم خانوم»، «مفيدآقا» و همچنين ترجمه‌ي «حكمت سليمان» محي‌الدين ابن عربي از ديگر آثار مرتضي كربلايي‌لو هستند.

نور

سه شنبه 21 تیر 1390  6:38 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها