0

ارتباط تغذیه مادر با دیابت کودک

 
sajad2007
sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9109
محل سکونت : رفسنجان

ارتباط تغذیه مادر با دیابت کودک

تغذیه ناکافی مادر باردار و شیرده، زمینه ساز بروز دیابت در کودک
کمبود دریافت مواد مغذی مادر در دوران بارداری و حتی شیردهی موجب افزایش احتمال ابتلای جنین و یا نوزاد، به عارضه ی پیش دیابت در سنین پایین می شود.اخیرا یافته های بسیار مستدلی در زمینه ی تأثیر تغذیه مادران در بروز دیابت در فرزندانشان به دست آمده است. مطالعاتی که در این زمینه در حال انجام است بیان می دارد که دیابت نوع 2 می تواند از رحم مادر شروع شود. نتایج مطالعات حیوانی که در این زمینه انجام شد، نشان داد اگر مادر در دوران بارداری و حتی شیردهی تغذیه ی مناسبی نداشته باشد و دچار کمبود غذایی باشد، احتمال دارد که جنین و یا نوزاد، پیش از سنین نوجوانی مبتلا به عارضه پیش دیابت شود. بیماری دیابت شایع ترین نوع دیابت، دیابت نوع 2 است. حدود 90 تا 95 درصد افراد دیابتی، به این نوع از بیماری مبتلا هستند. از دلایل این نوع دیابت سن بالا، چاقی، سابقه خانوادگی دیابت، سابقه قبلی دیابت حاملگی و عدم فعالیت بدنی است. حدود 80 درصد افرادی که دیابت نوع 2 دارند دچار اضافه وزن هستند. زمانی که دیابت نوع 2 تشخیص داده می شود، معمولا لوزالمعده میزان کافی انسولین را ترشح می کند اما به دلایل ناشناخته، بدن نمی تواند به شکل موثری از انسولین استفاده نماید و به این وضعیت مقاومت به انسولین گفته می شود. بعد از چند سال، تولید انسولین کاسته شده و فرد نیازمند انسولین می شود. از علائم دیابت؛ خستگی، پر ادراری، تشنگی غیر طبیعی، کاهش وزن، تاری دید، عفونت های مکرر و کاهش سرعت بهبودی زخم ها است. بعضی افراد نیز هیچ نشانه ای ندارند. دیابت نوع2 یک مشکل جهانی و رو به گسترش است. 230 میلیون بیمار مبتلا به دیابت در دنیا وجود دارند که 80 درصد آن ها در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند. طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی تا سال 2030 در دنیا 366 میلیون بیمار دیابتی وجود خواهند داشت و این یعنی رشد 114 درصدی این بیماری.
زمانی که مادر دچار سوء تغذیه باشد، رشد ارگان ها در بدن جنین دچار اختلال می شود. یکی از این ارگان های حیاتی پانکراس است که اختلال آن موجب کاهش ترشح انسولین می شود در نتیجه فرزند این مادر در سنین کودکی و نوجوانی دچار اختلال ترشح انسولین شده که عامل اصلی بروز بیماری دیابت استدر ایران بر اساس آمارهای موجود به طور متوسط 10 درصد جمعیت کشور مبتلا به دیابت هستند که شامل هفت میلیون نفر می شود. اما متأسفانه 50 درصد این بیماران از بیماری خود اطلاعی ندارند. بر اساس آمارهای رسمی، بیماری دیابت سالانه 900 میلیارد تومان خسارت به کشور وارد می کند. اگر بیماری در مراحل اولیه شناخته نشود و بیمار وارد مرحله عوارض بیماری شود هزینه های درمان او 100 برابر می شود.پیش از این، دیابت نوع 2 را بیماری افراد 40 سال به بالا می دانستند ولی این نوع دیابت در حال افزایش در میان بچه ها و نوجوانان است. وزن بالا در سنین پایین و فعالیت کم از عوامل ایجاد کننده این بیماری است. از سوی دیگر دکتر ناتانیلز و همکارانش به دنبال علل دیگر افزایش شیوع دیابت در میان نوجوانان بودند و در این راستا مطالعاتی انجام دادند. سوء تغذیه مادر باردار عامل بروز دیابتپیش از تولد انسان بسیاری از مسیرهای فیزیولوژیک بدن او شکل می گیرد. هفته های اول تولد نیز نقش بسیار مهمی در سلامت آینده انسان دارد. زمانی که مادر تغذیه ی مناسبی در دوران بارداری ندارد بدین معنا که مواد مغذی مورد نیاز رشد جنین در بدن او موجود نباشد، جنین از همان دوران در معرض بعضی از بیماری ها قرار می گیرد. سوء تغذیه مادران باردار یکی از مشکلات شایع کشورهای در حال توسعه خصوصا کشورهای آسیای جنوب شرقی است. زمانی که مادر دچار سوء تغذیه باشد، رشد ارگان ها در بدن جنین دچار اختلال می شود. یکی از این ارگان های حیاتی پانکراس است که اختلال آن موجب کاهش ترشح انسولین می شود در نتیجه فرزند این مادر در سنین کودکی و نوجوانی دچار اختلال ترشح انسولین شده که عامل اصلی بروز بیماری دیابت است.
کمبود تغذیه ای به معنای گرسنه بودن نیست بلکه به معنای دریافت ناکافی
مواد مغذی است. مسأله ای که طبق گزارش اداره غذا و تغذیه آمریکا (fao)
بیش از 925 میلیون انسان در سراسر دنیا با آن درگیرند. اگر مادر در سنین
پایین باشد مسأله وخیم تر می شود در مطالعاتی که دکتر ناتالینز و همکارانش در این زمینه انجام دادند، گروهی از میمون های باردار را تحت رژیم غذایی فقیر قرار دادند و این رژیم غذایی فقیر را در دوران شیردهی میمون ها هم ادامه دادند. فرزندان میمون هایی که دچار فقر غذایی بودند پیش از اینکه به سن بلوغ برسند دچار افزایش سطح قند خون ناشتا شده و مبتلا به عارضه پیش دیابت شده بودند. نکته ی مهم این مطالعه این بود که مادران این میمون ها تنها کمبودی معادل 30 درصد نیاز روزانه شان داشتند یعنی مقداری که بسیاری از مادران باردار حتی در کشورهای توسعه یافته با آن مواجه هستند. کمبود تغذیه ای به معنای گرسنه بودن نیست بلکه به معنای دریافت ناکافی مواد مغذی است. مسأله ای که طبق گزارش اداره غذا و تغذیه آمریکا (fao) بیش از 925 میلیون انسان در سراسر دنیا با آن درگیرند. اگر مادر در سنین پایین باشد مسأله وخیم تر می شود چون بدن مادر در حال رشد است و در مواد مغذی مفید با جنین رقابت می کند. بدین ترتیب توجه به تغذیه مناسب مادر اهمیت شایانی دارد و خانمی که قصد بارداری دارد بهتر است مطالعات کافی در زمینه مواد مغذی مورد نیاز دوران بارداری داشته باشد.

دوشنبه 20 تیر 1390  7:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها