0

گزارش روز: كابوس «يووه» در انتظار «فنر»

 
mehdi900
mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر

گزارش روز: كابوس «يووه» در انتظار «فنر»

روز 22 ماه مي سال جاري ميلادي براي هواداران فنرباغچه روزي به ياد ماندني بود. آنها در هفته پاياني رقابت‌هاي سوپرليگ تركيه با نتيجه 4 بر 3 برابر سيواس‌اسپور به برتري رسيدند و تنها به دليل تفاضل گل بهتر نسبت به ترابوزان اسپور عنوان قهرماني را تصاحب كرد. «فنر» فصل قبل تا پاي قهرماني هم رفت اما 12 ماه پيش اوضاع به گونه‌اي ديگر پيش رفته بود. آنها كه در خانه ميزبان ترابوزان بودند در پايان به تساوي يك – يك رضايت دادند تا پس از سه هفته صدرنشيني در آخرين مسابقه قهرماني خود را در خطر ببينند اما از سوي ديگر اعلام شد كه بورسا اسپور، رقيب اصلي آنها نيز برابر بشيكتاش متوقف شده اما خيلي زود مشخص شد كه اين خبر صحت نداشته و بورسا با پيروزي 2 بر يك جام قهرماني را به خانه برده است. اشك‌هاي هواداران فنرباغچه در ورزشگاه سوكرو ساراكوغلو و آتش‌هايي كه آنها روي سكوها روشن كرده بودند هنوز هم در خاطره‌ها مانده است.دستگيري 60 نفر
امسال نيز آنها به سختي توانستند در آخرين هفته به يك پيروزي نزديك دست يافته و پس از چهار سال دوباره قهرمان ليگ تركيه شوند. با اين حال اوضاع بازهم چندان مساعد نيست و شايد اين قهرماني از آنها گرفته شده و حتي راهي دسته پايين‌تر شوند. هفته گذشته خبر احتمال تباني در بازي پاياني اين تيم فوتبال تركيه را تحت‌الشعاع قرار داد. يك‌شنبه هفته گذشته پليس در حركتي ضربتي به چند باشگاه اين كشور يورش برده و در مجموع بيش از 60 نفر را در رابطه با پرونده تباني بازداشت كردند. اين افراد متهم هستند كه در تعيين نتيجه حداقل 20 مسابقه از فصل گذشته دخالت داشته‌اند و اثبات اين ادعا مي‌تواند ضربه مهلكي به فوتبال در حال رشد اين كشور باشد.

در اين شرايط بازداشت عزيز يلديريم، رئيس باشگاه فنرباغچه بيش از سايرين جلب توجه كرد و باعث نگراني هواداران شد. اتهام اصلي او در رابطه با دو نتيجه عجيبي است كه تيمش برابر اسكيسهيراسپور در ماه آوريل و همچنين مسابقه پاياني برابر سيواس‌اسپور كسب كردند.«مكنون اودياكماز» رئيس باشگاه سيواس‌اسپور، «اميت كاران» مدير ورزشي و «بولنت اويگان» سرمربي اسكيسهيراسپور نيز در ميان بازداشت شدگان هستند.
يلديريم پس از بازداشت دچارحمله قلبي و روانه بيمارستان شد اما جو عمومي در فوتبال اين كشور چندان به نفع او نيست و به نظر مي‌رسد اوضاع براي او چندان مساعد نخواهد بود. ياكار ميزراهي، يكي از روزنامه‌نگارهاي اين كشور در رابطه با وي مي‌گويد:«او هميشه موضعي تهاجمي نسبت به خبرنگاران و دوربين‌هاي تلويزيوني داشت. با اين حال در بين مديران باشگاه‌ها يك نمونه ايده‌آل بود. هزينه زيادي براي بازسازي ورزشگاه خانگي تيمش انجام داد و طي 13 سال اخير زيرساخت‌ها و اماكن تمريني جديدي را براي فنرباغچه مهيا كرده است. هواداران تيم به شدت او را دوست دارند چراكه نام باشگاه را در سطح جهاني مطرح كرد.» تمام اين كارها نمي‌تواند در روند رسيدگي به پرونده او وقفه‌اي ايجاد كند و به نظر مي‌رسد پس از رسوايي كالچوپولي در فوتبال ايتاليا حالا ديگر كشورها نيز كم‌كم به فساد حاكم بر فوتبال خود پي برده و در تلاشند تا اين ورزش را از اين باتلاق بيرون بكشند. در روزهاي اخير ليگ كره‌جنوبي نيز با چنين بحراني روبه‌رو شده و هر روز با دستگيري نفرات جديد، ابعاد ديگري از فساد در فوتبال اين كشور برملا مي‌شود.تصويب قانون جديد
موضع پليس تركيه در اين رابطه برخورد شديد با مجرمان است و به نظر مي‌رسد آنها در اين زمينه بسيار سخت‌گير هستند. پليس همچنين روز چهارشنبه اعلام كرد كه در بازرسي‌هاي انجام شده 8 اسلحه غيرمجاز نيز كشف شده است. «عبدالله گل» رئيس جمهور و «رجب طيب اردوغان» نخست‌وزير تركيه(كه قبلا يك بازيكن نيمه‌حريفه‌اي فوتبال بوده و يكي از هواداران فنرباغچه است) در اين زمينه بسيار با احتياط رفتار كرده‌اند و سعي مي‌كنند تا پايان تحقيقات دخالت چنداني در اين ماجرا نداشته باشند. به نظر مي‌رسد اين دستگيري‌ها آخرين حركت براي پاكسازي فوتبال پس از تصويب قانون مبارزه با جرائم اين ورزش در تركيه است كه تنها چند ماه از ابلاغ آن مي‌گذرد و حتي بر اين موضوع تاكيد داشته كه درباره پنالتي‌هاي گرفته شده در مسابقات نيز سخت‌گيري شود تا از اين طريق راه براي تباني هموار نشود.


كميته انضباطي فدراسيون فوتبال تركيه در ماه ژوئن گذشته يازده بازيكن و مربي سابق فوتبال اين كشور را به دليل تباني و تغيير نتايج ديدارهاي ليگ اين كشور در فاصله سال‌هاي 2008 تا 2010 تا پايان عمر از فعاليت‌هاي ورزشي محروم كرد و 23 نفر نيز با جريمه‌هاي مختلف روبه‌رو شدند. از جمله فاتح آكيل، مدافع سابق گالاتاسراي و فنرباغچه به دليل نقشي كه در تعيين نتيجه يك ديدار در سال 2008 داشتند، به مدت سه سال از حضور در ميادين محروم شدند. پس از سال‌ها كه مقامات فوتبالي قدرت لازم براي مقابله با فساد را نداشتند، مهمت علي شاهين، وزير ورزش سابق تركيه در مصاحبه با روزنامه حريت معتقد است تصويب اين قانون بالاخره اوضاع را تغيير داده است.


مهمت علي شاهين، وزير ورزش سابق تركيهدر اين شرايط اوضاع براي فنرباغچه كه به تازگي با كسب هجدهمين قهرماني خود حالا در اين زمينه از گالاتاسراي، رقيب ديرينه پيش افتاده است، پيچيده‌تر خواهد شد. با اثبات اين ادعاها كه به نظر مي‌رسد چندان نيز دور از انتظار نيست، آنها از آخرين قهرماني خود خلع خواهند شد و سقوط به دسته پايين‌تر نيز در انتظارشان است. باشگاه همچنين بايد به سرعت 30 ميليون پوند دريافتي در اين فصل را به مقامات برگزاري ليگ برگرداند كه شامل 10/8 ميليون پوند حق پخش تلويزيوني، 8 ميليون پوند پاداش‌ها و 5/7 ميليون پوند جوايزي است كه دريافت كرده‌اند. همچنين آنها 10 ميليون پوند حاصل از صعودشان به ليگ قهرمانان را نيز از دست خواهند داد. مشكل بعدي فنرباغچه قانون حضور تنها سه بازيكن خارجي در ليگ دسته دوم اين كشور است، درحالي‌كه آنها در حال حاضر 10 لژيونر در تركيب خود دارند و بايد آنها را به تيم‌هاي ديگر واگذار كنند.

اين اتفاق مسلما براي ديگر باشگاه‌هاي اين كشور نيز مشكل‌ساز خواهد بود چراكه به تازگي قرارداد حق پخش مسابقات سوپر ليگ اين كشور با مبلغ 321 ميليون دلار منعقد شده است اما سقوط فنرباغچه باعث كمتر شدن اين مبلغ در قرارداد جديد و ضرر ديگر باشگاه‌ها خواهد شد.

اين پرونده بايد به سرعت بررسي و نتيجه آن اعلام شود چرا كه فصل جديد ليگ اين كشور 7 آگوست آغاز مي‌شود اما ديدار سوپرجام بين فنرباغچه و بشيكتاش به عنوان قهرمان جام حذفي 31 جولاي برگزار مي‌شود. پيش از آن و روز 15 جولاي فدراسيون فوتبال تركيه بايد اسامي نمايندگان اين كشور در ليگ قهرمانان اروپا را به يوفا اعلام كند و به نظر نمي‌رسد اين تحقيقات به زودي به نتيجه برسد.

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

دوشنبه 20 تیر 1390  6:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها