0

كوهنوردان مفقود شده در كوههاي فيروزكوه نجات يافتند

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

كوهنوردان مفقود شده در كوههاي فيروزكوه نجات يافتند

فيروزكوه- گروهي از كوهنوردان كه در كوه هاي منطقه 'ساواشي' فيروزكوه مفقود شده بودند، با تلاش كاركنان نيروي انتظامي و هلال احمر شهرستان فيروزكوه نجات يافتند.
كوهنوردان مفقود شده در كوههاي فيروزكوه نجات يافتند

سرگرد 'فردين جوزاني' فرمانده نيروي انتظامي شهرستان فيروزكوه روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، اظهار داشت: صبح روز شنبه و در پي تماس تلفني تعدادي از خانواده ها با اداره آگاهي شهرستان از مفقود شدن يك گروه 30 نفره از كوهنوردان در منطقه ساواشي مطلع شديم.


وي گفت: با هماهنگي هاي به عمل آمده با فرمانداري و جمعيت هلال احمر شهرستان، يك گروه 9 نفره از كاركنان ستاد فرماندهي نيروي انتظامي و تيم شش نفره 'امداد و نجات كوهستان' هلال احمر براي جست و جو و انجام عمليات امداد و نجات وارد منطقه شدند.


فرمانده نيروي انتظامي شهرستان فيروزكوه افزود: به دليل نداشتن پوشش خطوط تلفن همراه در منطقه از محل مفقود شدگان اطلاع دقيقي در دست نبود كه با پرس و جو از افراد بومي و محلي، مشخص شد اين گروه كه از روستاي 'لزور' عازم منطقه 'تنگه واشي' بودند مسير را به اشتباه به سمت منطقه 'بادرود' ادامه داده و در كوه هاي اطراف سرگردان مي شوند.


'علي محمد علي تبار' رييس جمعيت هلال احمر شهرستان فيروزكوه ادامه داد : با هماهنگي هاي به عمل آمده به دليل صعب العبور بودن منطقه و پيش بيني احتمال بروز حادثه اي ناگوار، جمعيت هلال احمر استان نيز در جريان كار قرار گرفت تا اگر ادامه مسير با پاي پياده ميسر نشد، درخواست بالگرد براي ادامه عمليات امداد و نجات صورت بگيرد.


وي گفت: با رسيدن به كوه هاي صعب العبور منطقه ساواشي تمام عوامل نيروي انتظامي و هلال احمر در قالب دو گروه تلفيقي به جستجو در منطقه پرداختند و موفق شدند در دقايق اوليه يكي از افراد در راه مانده را نجات دهند.


رييس جمعيت هلال احمر فيروزكوه افزود: با پيدا شدن نخستين كوهنورد، دو نفر ديگر از مفقودان كه در دامنه صخره ها اسير شده بودند، با تشكيل كارگاه كوهستاني و انجام عمليات صعود و فرود و كار با طناب با همكاري كاركنان نيروي انتظامي نجات يافتند.


وي اظهار داشت: گروه دوم امداد و نجات با دور زدن كوه، حركت از پشت كوه و صعود به بالاي قله ساير كوهنوردان را در حالي كه ضعف تشنگي و بي حالي به آنان دست داده بود، صحيح و سالم يافتند.


محمد علي تبار خاطرنشان كرد: از آنجايي كه عمليات نجات از طريق طناب با توجه به حضور كوهنوردان زن و ضعف نسبي بدني همه آنها سخت مي كرد، آنها را به سمت انحرافي كوه هدايت كرده و مانع از حركت آنها از مسير شيار سيلاب روي دره شديم.


وي حال عمومي نجات يافتگان را مساعد اعلام كرد و تصريح كرد: آب و مواد غذايي كنسروي در اختيار كوهنوردان قرار گرفت و كمك هاي اوليه براي مصدومان و زخمي شدگان در محل به انجام رسيد.


سرگرد جوزاني، مفقود شدگان را 16 مرد و 14 نفر زن و ميانگين سني آنها را 18 تا 22 سال ذكر كرد و افزود: اين افراد از شهر 'ساري' مركز استان مازندران براي صعود به ارتفاعات و سياحت در منطقه حاضر شده بودند.


وي افزود: با بررسي هاي به عمل آمده مشخص شد تنها تعداد اندكي از آنها كوهنورد بوده و از تجهيزات كامل بهره مي بردند در حالي كه بقيه افراد براي فراگيري كوهنوردي، گروه را همراهي مي كردند.


فرمانده نيروي انتظامي شهرستان فيروزكوه با بيان اينكه گرماي هوا و وجود صخره هاي صعب العبور عمليات امداد و نجات را بسيار دشوار ساخته بود، تصريح كرد: به كوهنوردها و توريست ها توصيه مي شود تا با داشتن سيستم مسيرياب ماهواره اي (GPS) و استفاده از راهنمايان محلي در مناطق نا آشنا حضور يافته و يا حداقل از راهنمايي هاي نهادهاي متولي امر كوهنوردي مانند نيروي انتظامي، هلال احمر، تربيت بدني و حتي اداره ميراث فرهنگي و گردشگري استفاده كنند.


وي ابراز اميدواري كرد: خانواده ها مانع از حضور فرزندانشان در مناطق ناشناس بدون داشتن تجهيزات لازم و يا استفاده از راهنمايان بومي و محلي گردند.


عمليات امداد و نجات كه از حدود ساعت 10 صبح روز شنبه آغاز شده بود، با انجام عمليات ضربتي و مشترك نيروي انتظامي و جمعيت هلال احمر شهرستان فيروزكوه، بعد از چهار ساعت در حدود ساعت 14 به اتمام رسيد و مفقود شدگان با سلامتي كامل به آغوش گرم خانواده ها بازگشتند.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 19 تیر 1390  11:33 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها