0

سخاوت و ايثار على (عليه السلام)

 
ansaralmahdi
ansaralmahdi
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1387 
تعداد پست ها : 299
محل سکونت : یزد

سخاوت و ايثار على (عليه السلام)

  سخاوت از طبع كريم خيزد و محبت و جاذبه را ميان افراد اجتماع برقرار مي‌سازد، شخص سخى هر عيبى داشته باشد در انظار عموم مورد محبت است.على -عليه السلام- در سخاوت مشهور و كعبه آمال مستمندان و بيچارگان بود هر كسى را فقر و نيازى مي رسيد دست حاجت پيش على -عليه السلام- مى‏برد و آن حضرت با نجابت و اصالتى كه در فطرت او بود حاضر نمي شد آبروى سایل ريخته شود.

حارث حمدانى دست نياز پيش على -عليه السلام- برد، حضرت فرمود: آيا مرا شايسته پرسش دانسته‏اى؟
عرض كرد: بلى يا امير المؤمنين.
على -عليه السلام- فورا چراغ را خاموش كرد و گفت: اين عمل براى آن كردم كه ترا در اظهار مطلب خفت و شكستى نباشد.

روزى مستمندى به امام على -عليه السلام- وارد شد و وجهى تقاضا كرد، حضرت على -عليه السلام- بهعامل خود فرمود: او را هزار دينار بدهد. عامل پرسيد: از طلا باشد يا نقره؟ فرمود: براى من فرقى ندارد هر كدام كه به درد حاجتمند بيشتر مي خورد از آن بده.

معاويه كه دشمن سرسخت آن حضرت بود روزى از يكى پرسيد: از كجا مي آیى؟
آن شخص از راه تملق گفت: از پيش على كه بخيل‏ترين مردم است! معاويه گفت: واى بر تو از على سخى‏تر كسى به دنيا نيامده است اگر او را انبارى از كاه و انبارى از طلا باشد طلا را زودتر از كاه مي بخشد.

يكى از مباشران على -عليه السلام- عواید ملك او را پيش وى آورده بود. آن حضرت فورا در آمد خود را به فقرا تقسيم نمود. عصر آن روز همان شخص على -عليه السلام- را ديد كه شمشيرش را مي فروشد تا براى خانواده خود نانى تهيه كند.

على -عليه السلام- هيچ گاه سایل را رد نمي كرد و مي فرمود: اگر من احساس كنم كه كسى از من چيزى خواهد خواست پيش از اظهار او در اجابت دعوتش پيشدستى مي كنم، زيرا حقيقت جود ناخواسته بخشيدن است.

على -عليه السلام- مي فرمود: حاجتمندان حاجت خود را روى كاغذ بنويسند تا خوارى و انكسار سؤال در چهره آنها نمايان نشود. على -عليه السلام- چهار درهم پول داشت يكى را در موقع شب انفاق نمود و يكى را در روز و يك درهم آشكارا و يك درهم در نهان آنگاه اين آيه نازل شد كه مفسران شأن نزول آن را در مورد انفاق آن حضرت نوشته‏اند:
الذين ينفقون اموالهم بالليل و النهار سرا و علانية فلهم اجرهم عند ربهم و لا خوف عليهم و لا هم يحزنون (۱) .
كساني كه اموال خود را در شب و روز، نهانى و آشكارا انفاق مي كنند براى آنها نزد پروردگارشان پاداشى است و ترس و اندوهى بر آنها نباشد (۲) .

پس از قتل عثمان كه على -عليه السلام- به مسند خلافت نشست. عربى نزد آن حضرت آمد و عرض كرد: من به سه نوع بيمارى گرفتارم، بيمارى نفس، بيمارى جهل، بيمارى فقر! على -عليه السلام- فرمود: مرض را بايد به طبيب رجوع كرد و جهل را به عالم و فقر را به غنى.
آن مرد گفت: شما هم طبيب هستيد و هم عالم و هم غنى!
حضرت دستور داد از بيت المال سه هزار درهم به او عطا كردند و فرمود: هزار درهم براى معالجه بيمارى و هزار درهم براى رفع پريشانى و هزار درهم‏براى معالجه نادانى (۳) .

علما و مفسران عامه و خاصه نقل كرده‏اند على -عليه السلام- در مسجد نماز مي خواند و در ركوع بود كه سایلى در حالي كه سؤال مي كرد از كنار او گذشت و آن حضرت انگشتر خود را كه در دست داشت با اشاره به او بخشيد، سایل وقتى از او دور شد با رسول اكرم -صلى الله عليه و آله- برخورد نمود حضرت پرسيد: چه كسى اين انگشتر را به تو داد؟ سایل اشاره به امام على -عليه السلام- نمود و گفت: اين شخص كه در ركوع است. آنگاه آيه: انما وليكم الله و رسوله ... كه آيه ولايت بوده و ضمنا اشاره به خاتم بخشى آن حضرت است نازل شد (۴) . 

على -عليه السلام- تنها به بخشش مال اكتفا نمي كرد بلكه جان خود را نيز در راه حق ايثار نمود، در شب هجرت به خاطر پيغمبر -صلى الله عليه و آله- از جان خود دست شست و به استقبال مرگ رفت، معنى پر مغز ايثار همين است كه جز على -عليه السلام- كسى بدان پايه نرسيده است.

ايثار مقدم داشتن ديگران است بر نفس خود و كسى تا تسلط كامل بر نفس نداشته باشد نمي تواند مال و جان خود را به ديگرى بدهد، اين صفت از سجاياى اخلاقى و صفات ملكوتى است كه در هر كسى پيدا نمي شود، امام على -عليه السلام- با زحمت و مشقت زياد نانى تهيه كرده و براى فرزندان خود مى‏برد در راه سایلى رسيد و اظهار نيازمندى كرد حضرت نان را به او داد و با دست خالى به خانه رفت، روزى با غلام خود قنبر به بازار رفت و دو پيراهن نو و كهنه خريد كهنه را خود پوشيد و نو را به قنبر داد. 

محدثان و مورخان، همچنين مفسران ذيل تفسير آيات سوره دهر (هل اتى) هر يك با مختصر تفاوتى در الفاظ و عبارات در مورد ايثار حضرت على -عليه السلام- به طور خلاصه چنين نوشته‏اند كه حسنين -عليهما السلام- مريض شدند. پدر و مادر آنها و حتى خود حسنين نذر كردند كه پس از بهبودى سه روز به شكرانه آن روزه بگيرند. فضه خادمه منزل نيز از آنها پيروى نمود.

چون خداوند لباس عافيت به آنها پوشانيد به نذر خود وفا كرده و مشغول روزه گرفتن شدند، على -عليه السلام- سه صاع جو از شمعون يهودى كه همسايه‏شان بود قرض كرد و به منزل آورد. حضرت زهرا -عليها السلام- روز اول يك صاع از آن را آرد نموده و (به تعداد افراد خانواده) پنج گرده نان پخت، شب اول موقع افطار سایلى پشت در صدا زد اى خانواده پيغمبر من مسكين و گرسنه‏ام از آنچه مي خوريد مرا اطعام كنيد كه خدا شما را از طعام هاى بهشتى بخوراند، خاندان پيغمبر هر پنج قرص را به مسكين داده و خود با آب افطار كردند.

روز دوم فاطمه -عليها السلام- ثلث ديگر جو را آرد كرد و پنج گرده نان پخت شامگاه موقع افطار يتيمى پشت در خانه حرف هاى مسكين شب پيشين را تكرار كرد. باز هر پنج نفر قرص هاى نان را به او داده و خود با آب افطار كردند. روز سيم فاطمه -عليها السلام- بقيه جو را به صورت نان در آورد و موقع افطارى اسيرى پشت در آمد و سخنان سایل‌های دو شب گذشته را به زبان آورد باز خاندان پيغمبر نان ها را به او دادند و خودشان فقط آب چشيدند. روز چهارم حسنين -عليهما السلام- چون جوجه مي لرزيدند. وقتى پيغمبر -صلى الله عليه و آله- آنها را ديد، فرمود: پناه مى‏برم به خدا كه شما سه روز است در چنين حاليد. جبریيل فورا نازل شد و ۱۸ آيه از سوره هل اتى را (از آيه ۵ تا آيه ۲۲) در شأن آنها و توضيح مقامات عاليه‏شان در بهشت برين به رسول اكرم -صلى الله عليه و آله- قرائت كرد كه يكى از آيات مزبور اشاره به انفاق و اطعام سه روزه آنها است آنجا كه خداوند تعالى فرمايد:
و يطعمون الطعام على حبه مسكينا و يتيما و اسيرا (۵) .

و در آخر آيات نازله هم از عمل بي ريا و خالصانه آنها قدردانى‏كرده و فرمايد: ان هذا كان لكم جزاء و كان سعيكم مشكورا. يعنى البته اين (مقامات و نعمت هاى بهشتى كه در آيه‏هاى پيش آنها را توضيح داده) پاداش عمل شما است و سعى شما مورد رضايت و قدردانى است (۶) .

پى‏نوشت‌ها
(۱) سورة بقره آيه ۲۷۴
(۲) كشف الغمه ص ۹۳ـينابيع المودة ص ۹۲ـمناقب ابن مغازلى ص ۲۸۰
(۳) جامع الاخبار ص ۱۶۲
(۴) مناقب ابن مغازلى ص ۳۱۳ـكفاية الطالب ص ۲۵۰ و كتب ديگر.
(۵) سوره دهر آيه .۸
(۶) شواهد التنزيل جلد ۲ ص ۳۰۰ـامالى صدوق مجلس ۴۴ حديث ۱۱ـكشف الغمه ص ۸۸ و كتب ديگر . 
 
مرجع : تارنمای (سایت) امام علی(ع)

.:: یزد دانلود | YazdDL ::.

مرجع دانلود فارسی زبانان

---------------------------------------------------------------------------

شیوه ای نوین در کسب درآمد اینترنتی

 

یک شنبه 19 تیر 1390  11:23 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها