0

[نام کتاب] یادکردهای دین زرتشت در تفاسیر قرآن کریم

 
mohamadaminsh
mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان

[نام کتاب] یادکردهای دین زرتشت در تفاسیر قرآن کریم

 


 شاخه: مذهبی    تعداد بازدید: 463

 زبان: فارسی  نویسنده: سجاد واعظی
 نوع فایل: PDF
 تعداد صفحات: 375  ناشر: انتشارات شاملو
 حجم کتاب: 2.38 مگابایت
توضیحات

نویسنده در بخشی از کتاب خود آورده‌ است: از آنجا که تفاسیر قرآنی با رویکردهای مختلف روایی، فقهی، اجتهادی، کلامی، عرفانی، فلسفی، تاریخی و... نگاشته شده‌اند، می‌توان پژوهش کنونی را به طور کلی «یادکردهای آئین زرتشت در مصادر اسلامی» نیز نامید. در سراسر کتاب، شواهد فراوانی در باب دین کهن ایرانی از تفاسیر و مصادر اسلامی، گردآوری، دسته‌بندی و تحلیل شده و گاه دیدگاه‌ها و آرائی نیز در‌این‌باره مطرح گشته است.
نویسنده در چکیده کتاب خلاصه‌ای از نظرات خود را در باب این تحقیق می‌آورد: رساله کنونی به تحلیل و بررسی بازتاب آئین زرتشت در تفاسیر می‌پردازد. به لحاظ این که تاکنون، در باب این پروژه، کارهایی جدّی نشده است، می‌توان بر اهمیت و ضرورت انجام این پژوهش تأکید کرد؛ ضمن آن‌که، گردآوری و ترجمه این اطلاعات فراوان و پراکنده، می‌تواند ما را با نگاه مفسّران اسلامی به دین زردشت آشنا کند.
شیوه‌ تحقیق در این رساله، کتابخانه‌ای بوده و مشتمل بر مطالعه منابع تفسیری و استخراج و تحلیل اطلاعات مربوط به دین زرتشت است. تلاش نویسنده بر این بوده تا آگاهی‌های مفسران و تصویر آنها از این آئین را نقد و تحلیل کند. از همین رو، به علت‌یابی و ریشه‌یابی تاریخی، اجتماعی و مذهبی چگونگی فهم و نگاه مفسران، نسبت به دین کهن ایرانی توجه شده است.
احکام فقهی زرتشتیان، در جامعه اسلامی و نقد کلام و عقاید ایشان در گفتار مفسران، موضوع دو فصل مهم این رساله است.
در این پژوهش، تا حدودی این فرضیه نیز مطرح می‌شود که اطلاعات مورخان و مفسران، در باب دین زرتشت و پیامبر آن، متأثر از عوامل تاریخی، جغرافیایی و مذهبی است، که در نهایت، مجموعه‌ای از اطلاعات در این باب را تشکیل می‌دهد. همچنین در مواجهه تاریخی دانشمندان مسلمان با زرتشتیان دو مسأله مهم توحید، جبر و اختیار محور مناظرات و مباحثات ایشان با یکدیگر بوده است.کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

یک شنبه 19 تیر 1390  7:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها