0

ووووووزيلا

 
zakeri_m
zakeri_m
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 1740
محل سکونت : تهران

ووووووزيلا


 

شما ووووزلا ( vuvuzela) را دوست دارید یا از آن متنفرید؟ بحث در باره  این شیپور یک و نیم متری پلاستیکی در جام جهاني 2010 داغ شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه ووووزلا یک ابزار ضروری برای طرفداران تیم آفریقای جنوبی است، به همان اندازه تزئین کردن با رنگ‌های پرچم ملی این کشور یا رنگ صورت. این شیپورها از همان روز افتتاج مسابقات با قدرت به کار افتادند.

هشت هزار ووووزولا با حداکثر حجم صدا مانند دسته‌ای از زنبورهای خشمگین که در گوش شما وز وز می‌کنند، و یا به قول یک روزنامه؛ مانند صدای فیلی که دچار درد و ناراحتی شده است، غرش کردند.

این سروصدای ناهنجاری است که آنها به آن عادت دارند و این شیپورها را تنها در استادیوم‌ها به غرش در نمی‌آورند، بلکه صدای آنها را در لابی‌ هتل‌ها، در فروشگاه‌ها و در خیابان‌ها هم می‌توان شنید.

سازی مهلواتیکا 23 ساله که در ژوهانسبورگ فروشنده است، می‌گوید: "این روش ما برای روحیه دادن به بازیکنان است، برای اینکه شادی‌مان و احساس‌مان را در استادیوم بیان کنیم."

"ما به استفاده از آنها عادت داریم و بدون ووووزلا نمی‌توان از بازی لذت برد. اگر ووووزلا نباشد، بازی هم وجود ندارد. این شیپور یک وسیله سنتی در آفریقای جنوبی است. در خارج، تماشاگران از دقیقه اول تا آخر آواز می‌خوانند، ما از اول تا آخر بازی شیپور می‌زنیم."

اما همه افراد از این شیپورها استقبال نمی‌کنند و فروشگاه‌های کیپ‌تاون گوشی‌های محافظ "وووو - استاپ" را تمام کرده‌اند.

یکی از فروشندگان محلی می‌گوید: "من اگر این جنس را داشتم، 300 جفت از این محافظ‌های گوش را دیروز فروخته بودم، و همین امروز هم تنها 200 جفت گوشی داشتم و دارد تمام می‌شود."

او افزود که 1000 گوشی دیگر سفارش داده است. یک فروشگاه دیگر گفت هفته گذشته گوشی‌هایش تمام شده است. او گفت:"از همین الان کر شده‌ایم."

گوشی‌ها، که با نام "وووو-استاپ" به بازار فرستاده شده‌اند، برچسبی بر روی پشت بسته‌شان دارند که روی آن نوشته است: "بسیار موثر در مقابل کاهش سروصدا. موارد کاربرد شامل فوتبال، رگبی یا برای مردهایی که در حین تماشای بازی‌ها نمی‌خواهند صدای غرغر زن‌‌های‌شان را بشنوند."

روی فیس‌بوک، صفحات متعددی ایجاد شده‌اند که خواستار جام جهانی عاری از ووووزلا هستند. حتی وب‌سایتی برای خلاصی از این بوق‌ها اختصاص داده شده است:  www.banvuvuzela.com

گفته می‌شود ووووزلا بر اساس بوق‌های کودو است که ریشه در تاریخ آفریقا دارد، و برای فراخواندن روستائیان در هنگام گردهمایی‌ها به کار می‌رفته‌اند.

 
 
 
زندگی را تو بساز ، نه بدان ساز که سازند و پذیری بی حرف
زندگی یعنی جنگ ، تو بجنگ ، زندگی یعنی عشق ، تو بدان عشق بورز . . .
جمعه 4 تیر 1389  8:05 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها