0

بیماری هایی که ووزولا به وجود می آورد

 
amirbest
amirbest
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1387 
تعداد پست ها : 2319
محل سکونت : اصفهان

بیماری هایی که ووزولا به وجود می آورد


 
ووزولا یکی از مهمترین ادوات و سوغاتی های جام جهانی خطراتی نیز برای سلامتی افراد دارد .

این وسیله عذاب آور که صدای خیلی را در جام جهانی 29010 در اورده است موجب می شود فرد نوازنده برنامه های گوناگونی را در اینده نزدیک تجربه کند


گل نوشت يك كارمند بيمه ساله به نام «يوان ماير» Yvonne Mayer اخيرا دچار مشكل پزشكي شده بود، اين مشكل دو روز بعد از شركت وي در يك جشنواره خياباني نواختن ووزولا رخ داد!

اين براي نخستين بار است كه يك مساله پزشكي مرتبط با ووزولا رخ مي‌دهد و توسط پزشكان تشخيص داده مي‌شود.

يوان كه مقيم كيپ تاون است مي‌گويد پيش از وقوع اين مشكل هيچگاه ووزولا به صدا در نياورده بود، اما وقتي كه سر كار يك ووزولا به او داده شد و تصميم گرفت براي تماشاي نخستين بازي آفريقاي جنوبي به ورزشگاه برود، تصميم گرفت اين وسيله را آزمايش كند.

يوان جو گير شده و تا توانست صداي ووزولا را در آورد تا اينكه متوجه شد گلويش درد گرفته است. روز بعد اوضاع بدتر شد و او مجبور شد به پزشك مراجعه كند، طي معاينه مشخص شد كه او گلويش را پاره كرده است! پزشكان هم به او توصيه كردند، دو روز تمام، نه چيزي بخورد و نه صحبت كند تا گلويش خوب شود.

يوان ماير بعد از دو روز گرسنگي به او اجازه داده شد كه سوپ و ماست بخورد. در بيمارستان Medi-Cross كيپ تاون پزشك متخصص گوش و حلق و بيني او را مجددا ويزيت كرد و به او گفت كه او دميدن مستمرش در ووزولا باعث اين آسيب شده بود. به او گفته شد كه ضايعه او خود به خود بهبود پيدا مي‌كند و تنها مشكل اين است كه احتمال عفوني شدن محل آسيب وجود دارد. به عبارت دقيق به او گفته شد كه آمفيزم وسيعي در ناحيه عقب حنجره او تشكيل شده است و ضايعه از قاعده جمجمه تا ناحيه بالاي ترقوه او در هر دو سمت، توسعه يافته است!

پزشكان البته بيشترين خطر ووزولا را همچنان آسيب شنوايي مي‌دانند.


اما از ديد پزشكي شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد، استفاده از هر ابزار موسيقي مي‌تواند توام با خطراتي براي سلامتي باشد. البته بعضي از اين مشكلات واقعا نادر هستند و بيشتر در حد «كيس ريپورت» در ژورنال‌هاي پزشكي مطرح مي‌شوند.

در انتهاي اين پست با هم مروري سريع خواهيم داشت بر مشكلات پزشكي كه مي‌توانند متعاقب استفاده از سازهاي بادي رخ بدهند، سازهاي بادي مثل فلوت، كلارينت، ساكسيفون و غيره.

- مشكلات پوستي: مواردي از التهاب گوشه لب متعاقب نواختن كلارينت و ساكسيفون گزارش شده است. همچنين تماس فلوت با چانه در حين نواختن مي‌تواند باعث بروز بيماري پوستي شبيه آكنه در اين قسمت شود.

- مشكلات عضلاني اسكلتي: از آنجا كه طي نواختن فلوت، نوازنده شانه راستش را به صورت مداوم از بدن دور مي‌كند و به خارج مي‌چرخاند، اين فشار بيش از حد مي‌تواند باعث درد شانه شود.

همچنين در نوازندگان كلارينت و قره ني استفاده بيش از حد از عضلاتي كه انگشت نشانه و شست را از هم جدا مي‌كنند، مي‌تواند باعث ايجاد مشكلاتي شود.

- مشكلات عصبي: باز هم استفاده بيش از حد از عضلات دور لب و دست در نوازندگان سازهاي بادي مي‌تواند باعث ايجاد آسيب‌هاي خاص عصبي شود. در واقع هم مونو نوروپاتي محيطي و هم مونو نوروپاتي كرانيال متعاقب نواختن اين سازها گزارش شده است.

- مشكلات گوش و حلق و بيني: اين مشكلات متعاقب افزايش فشار در حفره دهان باعث آسيب‌هاي گوش و حلق و بيني مي‌شوند.


- مشكلات چشمي: اين يكي خيلي عجيب است ولي نواختن سازهاي بادي در درازمدت مي‌تواند باعث گلوكوم و در نتيجه كاهش ميدان بينايي شود. وقتي كسي در ساز بادي مي‌دمد، در واقع مانور والسالوا انجام مي‌دهد و در نتيجه فشار داخل قفسه سينه‌اش را افزايش مي‌دهد، افزايش فشار داخل قفسه سينه باعث كاهش بازگشت وريدي و در نتيجه افزايش خون داخل وريدهاي محيطي مي‌شود. در نهايت اين فرآيند باعث افزايش حجم مشيميه و گلوكوم شود.


- مشكلات تنفسي: بر اساس پژوهشي كه طي آن عملكرد تنفسي نوازنده سازهاي بادي با فرد عادي ديگر مقايسه شده است، عملكرد تنفسي اين نوازندگان كاهش چشم‌گير داشته است. به عبارت دقيق‌تر FEV1 و FVC آنها بعد از پيشرفت آسم و آسيب فشاري مستمر بر دستگاه تنفسي كاهش نشان داده است.


البته به صدا درآوردن سازهاي بادي مي‌تواند يك فايده پزشكي داشته باشد: ميزان بروز آپنه خواب در اين افراد بر اساس يك پژوهش كاهش پيدا مي‌كند.

 

مشکل اینجاست که   

 

مدیر تالار عکس های خبری

http://www.rasekhoon.net/Forum/ForumShow-116-1.aspx

 

ما جراتش را نداریم.

 

زندگی پر از اتنخاب است

پنج شنبه 3 تیر 1389  2:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها