0

آنچه باید در رابطه با حمله قلبی بدانید4

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

آنچه باید در رابطه با حمله قلبی بدانید4

عوارض

 به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، در موارد نادری حمله قلبی می تواند بدون ایجاد و درد و ناراحتی ایجاد شود. که در بیشتر موارد حمله قلبی موجب مرگ می شود. عوارض اغلب در اثر آسیبی که قلب در اثر یک حمله قلبی متحمل شده است ناشی می شود. این آسیب می تواند منجر به وضعیت های زیر گردد:

 ریتم غیرطبیعی قلب ( آریتمی ) : اگر قلب در اثر یک حمله آسیب دیده باشد، چرخه های کوچک الکتریکی ایجاد شده که می توانند ریتم های غیر طبیعی تولید کنند که بعضی از آنها کشنده است.

   نارسائی احتقانی قلب : ممکن است تعداد بافت آسیب دیده قلب آنقدر زیاد باشد که باقیمانده آن قادر به پمپ کردن مقدار کافی خون به خارج قلب نباشد. کاهش خون رسانی به بافتها و عضوهای بدن موجب تنگی نفس، خستگی و ورم قوزک پاها می شود. نارسایی احتقانی قلب به هر حال ممکن است، یک بیماری مزمن باشد که بر اثر آسیبهای مکرر و وسیع به قلب در طول حمله قلبی بوجود آمده باشد.

مشکلات پس از ترخیص از بیمارستان :

حمله قلبی تجربه ترسناکی است، حتی اگر پزشکتان بگوید مشکلی ندارید، ممکن است ترس داشته باشید. حمله قلبی زندگی شما را چگونه تحت تأثیر قرار می دهد؟ آیا شما قادر خواهید بود شغلتان را ادامه دهید یا فعالیتهای تفریحی گذشته را انجام دهید؟ حتی ترسناکتر ، آیا ممکن است دوباره دچار حمله قلبی شوید. نگرانی تنها یکی از مسائلی است که شما و خانواده تان باید با آن کنار بیائید . بقیه مشکلات عبارتند از :

-  عصبانیت : ممکن است عصبانی شوید و از خود بپرسید که چرا دچار حمله قلبی شدید آن هم در این زمان ؟ طبیعی است که چنین احساسی را ،آن هم پس از یک حمله قلبی داشته باشید.

-   احساس گناه : اعضاء خانواده ممکن است در ابتدا بترسند و سپس به خاطر حمله قلبی شما احساس گناه کنند. بعضی حتی ممکن است فکر کنند که حتماً کار اشتباهی انجام داده اند که منجر به حمله قلبی شما شده است.

-  افسردگی : افسردگی پس از حمله قلبی شایع است. احساس می کنید که دیگر قادر به انجام کارهای گذشته نیستید و یا دیگر آن آدم قبل از حمله نمی باشید.

 این احساسات شایع است و صحبت کردن با پزشک، اعضاء خانواده یا یک دوست در مورد آنها کمک می کند تا بتوانید بهتر با آنها کنار بیائید. شما باید پس از یک حمله قلبی از سلامت روح خود به مانند سلامت جسمتان محافظت کنید. بسیاری از افراد نگرانند که فعالیت جسمانی، فشار زیادی به قلب آورد. به هر حال بیشتر افراد می توانند فعایت جنسی را در هفته پس از حمله قلبی یا جراحی قلب همانند قبل انجام  دهند. هر فردی براساس  تحمل جسمی، خود آمادگی روحی او و چگونگی فعالیت جنسی قلبی خود، زمان متفاوتی برای از سرگیری این فعالیت خواهد داشت. 

 فشاری که فعالیت جنسی روی ضریان قلب، شما وارد می کند تقریباً معادل پیاده روی ، کندن زمین و یا بالا رفتن از یک یا دو پله است. همانند سایر فعالیتهای بدنی، فعالیت جنسی ضربان قلب، تنفس و فشار خون شما را افزایش می دهد پس جانب احتیاط را نگه دارید. همچنان که اطمینان بیشتری به سلامت می یابید بهتر می توانید فعالیت طبیعی خود را از سر بگیرید.

  بعضی داروهای قلبی مثل مسدود کنندگان بتا می توانند عملکرد جنسی شما را تحت تأثیر قرار دهند. بیشتر مواقع کاهش عملکرد جنسی بدنبان حمله قلبی ناشی از افسردگی و نگرانی است، تا داروها. اگر قدرت جنسی شما دچار مشکل شده است با دکترتان مشورت کنید. او می تواند به شما کمک کند تا مشکل را مو شکافی کرده و درمان مناسب را پیدا کنید .

ممکن است شما و خانواده تان سؤالات زیادی پس از حمله قلبی به ذهنتان خطور کند، اگر چنین است صحبت کردن با خانواده ها و افرادی که قبلاً این مشکل را تجربه کرده اند کمک کننده است .

اگر اخیراً دچار حمله قلبی شده اید، در خطر حملات آتی نیز هستید، اما می توانید با رعایت حتی چند نکته کوچک، این احتمال را به حداقل برسانید.
: ”واکنش شما نسبت به حمله قلبی، تاثیر بسیار زیادی بر آنچه در آینده برایتان اتفاق می افتد خواهد داشت.”
متاسفانه، اکثر بیماران قلبی تصور درستی از آنچه برایشان مفید است و آنچه برایشان ضرر دارد، ندارند. دکتر گیمپل متداول ترین این تصورات اشتباه را شامل موارد زیر میداند:
۱- تصور اینکه همه ی حملات قلبی شبیه به هم هستند: اگر خاله یا عمه تان بعد از یک عمر غذای کم چربی خوردن و ورزش مداوم دچار حمله قلبی شده است، ممکن است تصور کنید که تغییر شیوه زندگی خودتان نیز کمک به جلوگیری از بروز این مشکل در شما نمی کند. یا مثلاً یکی از همکارانتان بعد از حمله قلبی کارش را ترک می کند و شما تصور می کنید که شما نیز باید در صورت ابتلا همین کار را انجام دهید. اما ممکن است این تصورات شما به کلی اشتباه باشد. پس لازم است که حتماً با پزشکتان در این رابطه مشورت کنید.
”ممکن است چیزی که در یک فرد مفید و لازم بوده، در فرد دیگر به این صورت نباشد. افراد مختلف معمولاً با خطرات متفاوتی تهدید می شوند که از ظاهرشان نمی توان حدس زد.”
۲- سختی ندادن به خود برای داشتن شیوه زندگی سالم: یاد گرفتن سالم غذا خوردن، یا ترک سیگار و یا حتی ورزش کردن ممکن است برایتان سخت ترین و بزرگ ترین مشکل زندگی باشد. اما خوب است بدانید که این تغییرات بهترین اقدامی است که می توانید برای داشتن زندگی سالم تر و کم خطرتر انجام دهید.
”حمله قلبی می تواند شیوه ی زندگی افراد را به کلی تغییر داده و بهبود بخشد، به این دلیل که آنها مجبور می شوند برای جلوگیری از حملات بعدی این تغییرات سالم را در خود ایجاد کنند.”
اقداماتی که می تواند به شما برای جلوگیری از ایجاد حملات قلبی دیگر در آینده کمک کند عبارتند از:
• ترک سیگار
• ورزش مداوم، طبق مصلحت پزشک
• داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل (کم چربی و کم کالری)
• کنترل وزن بدن
• کنترل فشار خون
• کنترل سطح کلسترول
• کنترل دیابت و سایر اختلالات قند خون
۳٫ ماندن در حالت ناراحتی و افسردگی: دکتر گیمپل اینطور توضیح می دهد که: ”حمله قلبی می تواند نقطه تغییر در زندگی افراد، نه فقط برای خود بیمار، بلکه برای همسر، فرزندان، دوستان و یا همکاران او، باشد.”
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، ممکن است تصویر خود به عنوان یک فرد سالم یا توانایی انجام کارهای مهم در زندگیتان را از دست داده باشید. هر تغییر عمده در زندگی می تواند با احساس افسوس، ناراحتی و شکست همراه باشد، و بیمار مراحلی از انکار، گوشه گیری، عصبانیت، افسردگی و پذیرش شرایط را از سر می گذراند.
شما و خانواده تان باید روی هر کدام از این مراحل به کمک یکدیگر کار کنید. یادتان باشد که اینکار باعث می شود آینده ای مثبت تر و سازنده تر در انتظارتان باشد.
اگر در یکی از این مراحل ثابت بمانید، حتماً باید با پزشک روان درمان مشاوره کنید.
۴٫ خودداری از مصرف دارو: انواع مختلفی از روش های درمانی جدید و همچنین سنتی برا

ی بیماری های قلبی وجود دارد که می توانند تاثیری شگرف بر زندگی امروز و آینده تان داشته باشند. بدون مشورت پزشکتان مصرف هیچ دارویی را متوقف نکنید. و برای انتخاب نوع درمان با پزشک خود حتماً مشورت کنید تا ببینید که چه روش درمانی بیشتر برای شما مفید است. مواردی که در انتخاب روش درمانی باید به آنها توجه داشته باشید عبارتند از:
• بیشترین فایده را برای شما داشته باشد.
• کمترین عوارض جانبی را داشته باشد.
• استطاعت انجام آن را داشته باشید.
• بتوانید به راحتی آن درمان ها را انجام دهید.
۵٫ انتقال عادات ناسالم در خانواده: کمی در موردش فکر کنید—اگر شما سیگارتان را ترک کنید و در نتیجه آن سایر اعضای خانواده نیز همین کار را انجام دهند، با این اقدامتان به همه کمک کرده اید. برای ایجاد تغییرات سالم در زندگیتان هیچ واهمه ای نداشته باشید، و از اطرافیانتان بخواهید شما را در این راه یاری کنند.
”حملات قلبی نیز مانند رفتارها و عادات ناسالم مثل تغذیه بد، ورزش نکردن و کشیدن سیگار در خانواده ها به صورت موروثی منتقل می شود. همه باید سعی کنند به نوبه خود الگوی خوبی برای اطرافیانش باشد.
۶٫ به خطر انداختن زندگی، به خاطر روش های درمانی سنتی: در بسیاری از موارد، روش های درمانی که پزشکان در سالیان قبل تجویز می کردند، امروزه منسوخ شده و غیر مرسوم به حساب می آیند.
”طی پانزده سال گذشته تغییرات و پیشرفت های شگرفی در زمینه راه و روش های درمانی بیماران قلبی به دست آمده است. این تغییرات می تواند تاثیرات بسیار زیادی در زندگی این افراد داشته باشد. اشتباه بزرگی است که بیماران از این روش های جدید استفاده نکرده و به همان روش های سنتی برای درمان بیماریشان پایبند باشند.”
۷٫ امتناع از ورزش: ممکن است تصور کنید که ورزش میتواند استرس قلبیتان را بالاتر ببرد، اما خوب است بدانید که ورزش مداوم و پیگیر، یکی از بهترین اقداماتی است که می توانید برای بهبود وضعیتتان انجام دهید. افرادی که دچار حمله قلبی شده اند، باید طبق توصیه های پزشک و با صلاحدید او به ورزش بپردازند. این افراد باید از پزشک معالج خود بخواهند تا یک برنامه ورزشی برطبق وضعیت جسمی، نیازها و علایقشان برای آنها طرح ریزی کند.
ورزش کردن به این بیماران کمک می کند تا با کنترل وزن، کلسترول، فشارخون، قند خون و سایر مسائل از ایجاد حملات آتی جلوگیری به عمل آورند. یکی از بهترین راه ها برای شروع این برنامه، شرکت در جلسات برنامه های توانبخشی قلبی است.
 ”تصور بعضی از مردم از ”توانبخشی” برنامه هایی خسته کننده ویژه افراد ناتوان جسمی است، آنها نمی دانند که این تمرینات، برنامه ی عالی ورزشی و مشاوره است. این بیماران باید پیوسته و مداوم ورزش کنند، ورزش باعث تقویت روحیه آنها نیز خواهد شد.”
۸٫ سوال نکردن از پزشک معالج: پزشک شما بهترین دوستتان است که میخواهد در مراقبت از شما با شما شریک باشد. اشکالی ندارد که در صورت بروز هرگونه مشکل یا حتی ایجاد هر سوالی در مغزتان با او تماس گرفته و مشورت کنید.
”حمله قلبی به واسطه بیماری مزمنی به نام ”بیماری شریان های کرونری” اتفاق می افتد. یک بیماری مزمن شبیه به سینه پهلو نیست که با چند آنتی بیوتیک درمان شود. بیماری شریان های کرونر باید در طول زمانی طولانی مورد مداوا قرار گیرد. از اینرو بیماران باید با پزشکشان رابطه ای دوستانه برقرار کنند تا بتوانند با کمک وی زندگیشان را در این مدت طولانی کنترل کنند.”

توصیه کلی  برای بیماران قلبی: ”  خوش بینی و مثبت اندیشی ”
”تغییر و پیشرفت در روش های درمانی این بیماری هنوز به نقطه میانی نیز نرسیده است. آنچه در ۱۵ سال آینده ممکن است اتفاق بیفتد بستگی به خوشبینی آنها دارد. اگر بتوانید به مدت ۱۵ سال خوب از قلبتان مراقبت کنید، معلوم نیست که ۱۵ سال دیگر قادر به انجام چه درمان هایی برای قلب شما هستیم. پس لازم است خوش بین باشید و به دستاوردهای آینده با دیدی مثبت نگاه کنید
 
چه چیزی سبب حمله قلبی می شود ؟
یک حمله کروناری (حمله قلبی )‌ زمانی رخ می دهد که جریان خون به ناحیه ای از قلب قطع می شود (اغلب توسط یک لخته خون). این حالت اغلب بدین دلیل رخ می دهد که سرخرگهای تامین کننده خون عضلات قلب بدلیل رسوب چربی ، کلسترول و سایر مواد که پلاک نامیده می شود ، بتدریج ضخیم تر ، سفت تر و تنگ ترمی شوند.
اگر پلاک جدا شود و لخته خون تشکیل گردد، جریان خون دچار انسداد شده و حمله قلبی رخ می دهد .بنابراین کم کم عضله قلبی که توسط رگ مزبور خونرسانی می شود، می میرد . هر چه که مدت زمان انسداد سرخرگ طولانی تر باشد ،آسیب بیشتر می شود. زمانیکه عضله قلبی بمیرد، آسیب قلبی دایمی خواهد بود .
 
چگونه من می توانم بهبود پیدا کنم ؟
ممکن است شمابسته به شدت حمله قلبی، تنها چند روز در بیمارستان بستری شوید:
 از همین امروز ایجاد تغییردر شیوه زندگی خود جهت کاهش میزان خطر بروزمجدد حمله قلبی را شروع نمایید . غذاهای سالم مصرف نمایید ، از لحاظ جسمانی فعال باشید و در صورتیکه از دخانیات استفاده می کنید ، آنرا ترک نمایید .
 از پزشک یا پرستار خود در مورد چگونگی داشتن یک زندگی طبیعی تا حد ممکن، سوال کنید . بپرسید که شما چه موقع می توانید به سر کارخودتان برگردید ، رانندگی کنید و یا رابطه جنسی داشته باشید و اینکه اگر احساس ناراحتی در قفسه سینه نمودید، چه کاری باید انجام بدهید. آنها می توانند به پرسش های شما پاسخ داده و مطالب دیگری را نیز توضیح دهند. به یک برنامه بازتوانی قلبی در منطقه خود بپیوندید .
 
چگونه من می توانم از حمله قلبی پیشگیری نمایم ؟
حتی اگردر حال حاضر شما مبتلا به بیماری قلبی میباشید ، اقدامات زیادی جهت کمک به افزایش سلامتی قلبی تان وجود دارند. از پزشک یا پرستار خود کمک بخواهید . شمامی توانید اهدافی را تعیین نمایید که بواسطه آنها میزان خطر حمله قلبی مجددکاهش می یابد.
 سیگار نکشیدو از افراد سیگاری دوری نمایید.
 در صورت بالا بودن فشار خونتان ، آنرا درمان نمایید .
 از یک رژیم سالم حاوی مقادیر پایین چربی اشباع ، چربی ترانس ، کلسترول و نمک استفاده کنید.
 دست کم ۳۰ دقیقه در بیشتر یا تمامی روزهای هفته ورزش نمایید .
 وزن خود را در سطح سالمی حفظ نمایید .
 پزشک خود را به شکل منظم ملاقات نمایید .
 داروهای خود را درست مطابق دستورپزشک مصرف نمایید .
 اگر مبتلا به دیابت (بیماری قند خون) هستید ، قند خون خود را کنترل نمایید.
 
شما می توانید به پیشگیری از حمله قلبی کمک کنید ! شما باید فشار خونتان را کنترل کنید ، سیگار را قطع نمایید ، غذاهای سالم مصرف نمایید ، ورزش نمایید و علایم هشدار دهنده حمله قلبی را بیاموزید .

چه رژیم غذایی برای داشتن قلب سالم مناسب است؟
از مصرف غذاهایی که چربی‌های اشباع شده دارند، خودداری کنید یا مصرف اینگونه مواد را به حداقل برسانید. بیشتر غذاهایی بخورید که سرشار از فیبر هستند. میوه‌ها و سبزی‌ها، حبوبات و غلات حاوی مقادیر زیادی فیبر هستند. هرگز نباید از خوردن وعده‌های غذایی فرار کنید. کم بخورید اما تعداد وعده‌های غذایی خود را زیادتر کنید.

نقش ورزش در سلامت من چیست ؟
ورزش کردن به طور منظم خوب است اما بهتر است، قبل از شروع برنامه‌های ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. ورزش‌های هوازی به مدت ۳۰ دقیقه و پنج روز در هفته بسیار مفید است. پیاده‌ روی ، شنا ، دوچرخه ‌سواری از نمونه‌های ورزش‌های هوازی هستند. سعی کنید فشار خونتان کمتر از ۸۰/۱۳۰ باشد.

آیا کنترل فشار خون در سلامت من نقش دارد ؟
برای پیشگیری از این بیماری‌ها بهتر است که فشارخون به طور منظم اندازه‌گیری شود و در صورتی که بالاتر از حد طبیعی بود، داروهایی که از سوی پزشک تجویز می ‌شود باید به طور منظم مصرف شود و همچنین مصرف نمک در رژیم غذایی کمتر از ۲۴۰۰ میلی‌ گرم در هر روز باشد.

کنترل کلسترول چه تاثیری بر سلامت من دارد ؟
کلسترول کل باید کمتر از ۲۰۰، LDL یا کلسترول بد کمتر از ۷۰، HDL یا کلسترول خوب بیشتر از ۴۰، تری ‌گلسیرید کمتر از ۱۵۰ حفظ شود. انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی، کنترل سالانه کلسترول خون و مصرف داروهای توصیه شده از سوی پزشک نیز ضروری است.

آیا وزن بدن خطر ساز است ؟
بله  ، ورزش منظم و رعایت رژیم غذایی سالم موجب تعدیل وزن می ‌شود و این می ‌تواند مانع از بروز سکته و حمله قلبی شود.
 
چگونه من می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟
با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .
شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

آیا وقتی  قلب مان ناگهان تیر می‌ کشد و بلافاصله درد تمام می ‌شود نشانه حمله قلبی است ؟

خیر؛ دردهایی که فقط یکی دو ثانیه طول می‌ کشند و به قول خود بیمار: “قلبم فقط یک لحظه تیر می‌ کشد و بلافاصله درد تمام می ‌شود” معمولا قلبی نیستند.

درد ناشی از حمله قلبی معمولا چند دقیقه طول می ‌کشد. این حمله معمولا با احساس سنگینی در قفسه سینه، درد و فشار در این ناحیه و گه گاه با احساس سوزش در قفسه سینه همراه است.

البته علایم دیگری هم هستند که تشخیص حمله قلبی را در ذهن پزشک تایید می‌ کنند: تنگی نفس، حالت تهوع، احساس سرگیجه و عرق سرد.

حمله قلبی معمولا به دنبال یک فعالیت سنگین یا یک استرس شدید اتفاق می ‌افتد و در اغلب موارد، پس از چند دقیقه استراحت و استفاده از قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین از بین می ‌رود.
آیا  پس از دوبار حمله قلبی با  سکته قلبی سوم فرد می میرد ؟

این باور عامیانه، ریشه علمی ندارد. ریشه حمله قلبی این است که رسوبات چربی یا لخته ‌های خونی، جلوی خون رسانی به قلب را می ‌گیرند و اجازه نمی دهند غذا و اکسیژن کافی به عضله قلب برسد و این، منجر به بروز درد قلبی می ‌شود.

اگر چنین دردی یک حد و مرز قابل پیش ‌بینی داشته باشد، به آن می‌ گویند آنژین پایدار. به بیان دیگر، آنژین پایدار به این معنا است که شما خودتان بدانید که وقتی میزان فعالیت روزانه‌ تان از یک حد مشخصی بیشتر بشود، به درد قفسه سینه مبتلا می ‌شوید و این درد ممکن است بارها و بارها تکرار شود.

اما وقتی که دردتان غیرقابل پیش ‌بینی بشود یا این که در حال استراحت نیز به چنین دردی دچار شوید، آن‌ وقت به آن می ‌گویند آنژین ناپایدار؛ و شخصی که به آنژین ناپایدار دچار می ‌شود، باید خیلی زود در بخش اورژانس، مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد. بررسی وضعیت قلبی بیمار نیز اغلب با آنژیوگرافی و مطالعه میزان گرفتگی عروق کرونری صورت می ‌گیرد، نه با تعداد حملات قلبی.

 چه موقع بدنبال توصیه های پزشکی باشیم ؟

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  در هنگام حمله قلبی بسیاری از افراد دقایق با ارزش را هدر می دهند زیرا نمی توانند علائم ونشانه های مهم را شناسائی کرده و یا آنها را انکار می کنند. بسیاری از مردم نیز در کمک خواستن تأخیر می کنند زیرا می ترسند که علامت خطر را اشتباهی فهمیده باشند.

به هر حال، یکی از مهمترین چیزهائی که می توانید انجام دهید تا از حمله قلبی نجات یابد این است که تشخیص دهید چه چیزی در حال روی دادن است و فوراً واکنش دهید . از میان افرادی که در اثر حمله قلبی فوت شده اند بیشترین مرگ در ساعت اول پس از شهود علائم بوده است. وقت را از دست ندهید چرا که دقایق مهم هستند.

 اگر فکر می کنید شما یا شخص دیگری، ممکن است دچار حمله قلبی شده اید سریعاً بدنبال درمان پزشکی اورژانس باشید . کارکنان آمبولانس می توانند درمان را شروع کنند و هر چه شما سریعتر به بیمارستان برسید کار بیشتری برای کاهش آسیب به قلب می توان انجام داد،  حتی اگر شما دچار یک حمله قلبی بودید، عملکرد سریع می تواند زندگی شما را نجات دهد.

حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا  حتی اگر شما دچار حمله قلبی نشده باشید پزشکان می توانند با بررسی بیشتر علت علائم شما را پیدا کرده و درمان نمائید.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

جمعه 6 خرداد 1390  6:04 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها