0

تركيبات ويتامين «سي» و «روي» در درمان سرماخوردگي كودكان موثرنيستند ويتامين «آ» در بهبود سرماخوردگي و

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

تركيبات ويتامين «سي» و «روي» در درمان سرماخوردگي كودكان موثرنيستند ويتامين «آ» در بهبود سرماخوردگي و

يك فوق تخصص عفوني اطفال عنوان كرد: تركيبات داراي ويتامين سي و روي در درمان سرماخوردگي كودكان جايي ندارند و استفاده از شربت‌هاي سينه آنتي هيستامين براي بهبود اين عارضه در كودكان توصيه نمي‌شوند.

دكتر پرويز طباطبايي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، درباره داروهايي كه در درمان سرماخوردگي و اسهال نبايد مورد استفاده قرار گيرند، اظهار كرد: اغلب داروهايي كه در بازار موجود است و خانواده‌ها تمايل دارند آنها را دريافت كنند تا فرزندشان هرچه سريعتر بهبود يابد، مضر هستند. مانند تركيباتي كه حركات روده را كم مي‌كنند و در ظاهر اسهال زودتر بهبود مي‌يابد اما گفته مي‌شود كه مصرف اين داروها بويژه در كودكان با عوارضي همراه است.

وي اضافه كرد: حتي ديده شده داروهايي كه داراي تركيبات اوپيوم هستند منجر به مرگ در كودكان شده‌اند. داروهاي ديگري نيز براي درمان اسهال استفاده مي‌شوند كه ترشح معده را كاهش مي‌دهند، اما ماست داراي تركيبات پروبيوتيك است كه براي درمان اسهال مفيد است. پروبيوتيك‌ها، ميكروب‌هايي هستند كه از طريق رقابتي مانع رشد ميكروب‌هاي مضر در بدن مي‌شوند.

دكتر طباطبايي با تاكيد بر لزوم تغذيه با شير مادر در كاهش ابتلا به اسهال، عنوان كرد: نوزادي كه مبتلا به اين عارضه شده كمي كه بهتر شد بايد به تغذيه با شير مادر بازگردد. استفاده از تركيبات ORS دار نيز توصيه مي‌شود. يك پاكت ORS را بايد در چهار ليوان آب حل كرد و به كودك خورانيد. تغذيه با شيرمادر باعث مي‌شود كودك كمتر به اسهال مبتلا شود.

وي درباره تجويز آنتي بيوتيك در اين مورد گفت: تا آنجايي كه ممكن است آنتي بيوتيك در اين بيماري تجويز نمي‌شود چرا كه باعث ايجاد ميكروب‌هاي مقاوم مي‌شود.

اين متخصص كودكان درباره داروهاي سرماخوردگي در كودكان عنوان كرد: سرماخوردگي در بيشتر اوقات به دارو احتياج ندارد. استفاده از داروهاي مسكن مانند استامينوفن بدون اشكال هستند اما تركيبات آسپيرين در سالهاي اخير بويژه در كودكان به اين علت كه در ايجاد سندرم نقش دارد، تجويز نمي‌شوند.

وي همچنين درباره ارتباط شيرمادر با سرماخوردگي اظهار كرد: شير مادر، داراي آنتي بادي است و از كودك در برابر سرماخوردگي محافظت مي‌كند. اكثر قريب به اتفاق سرماخورگي‌ها منشا ويروسي دارند. اما در اين موارد داروهاي ضد ويروسي بسيار گرانقيمت هستند و تجويز نمي‌شوند.

دكترطباطبايي راه درمان مناسب براي بهبود سرماخوردگي را بخار آب و قطره كلريدسديم عنوان كرد و گفت: سرماخوردگي با استراحت بهبود مي‌يابد و آنتي بيوتيك هم جايي در درمان آن ندارد.

وي اضافه كرد: در سالهاي اخير مشاهده شده است كه تركيبات روي و تركيبات حاوي ويتامين سي در كودكان استفاده مي‌شود اما بايد گفت كه اين تركيبات تاثيري در بهبود اين بيماري ندارند. قابل ذكر است تركيبات حاوي روي در درمان اسهال موثر هستند.

دكتر طباطبايي ويتامين «آ» را در بهبود سرماخوردگي و اسهال مفيد دانست و عنوان كرد: قطع شيرمادر و خورانيدن شير بدون لاكتوز به نوزاد در ابتلا به اسهال توصيه نمي‌شود. شير بدون لاكتوز معمولا در زماني استفاده مي‌شود كه بيماري طولاني شده باشد.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

جمعه 6 خرداد 1390  5:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها