0

تبليغ و توزيع اصلي‌ترين مشكل كتاب‌هاي دفاع مقدس است

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

تبليغ و توزيع اصلي‌ترين مشكل كتاب‌هاي دفاع مقدس است

نسخه چاپي ارسال به دوستان
موسوي در گفت‌و‌گو با فارس:
تبليغ و توزيع اصلي‌ترين مشكل كتاب‌هاي دفاع مقدس است

خبرگزاري فارس: يك نويسنده با بيان اينكه تبليغ و توزيع يكي از مشكلات عرصه كتاب‌هاي دفاع مقدس است،‌ گفت: در كشور ما تبليغ و معرفي كتاب به درستي صورت نمي‌گيرد.

منيرالسادات موسوي، نويسنده در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبري فارس «توانا»، درباره ارتباط ميان ناشران و مؤلفان اظهار داشت:‌ نويسندگاني همانند بنده كه به نگارش آثار دفاع مقدس و انقلاب معتقدند، مشكلات بيشتري با ناشران دارند، چرا كه ناشران به هنگام مشاهده اينگونه آثار حتي درصورتي كه بهترين كار باشد، ارائه اين آثار را به بنياد حفظ آثار يا بنياد شهيد پيشنهاد مي‌كنند.

* آثار دفاع مقدس تبليغ مناسبي ندارند

وي ادامه داد: ارگان‌هاي اينچنيني به دليل اينكه اغلب كارهاي سفارشي انجام مي‌دهند، با نويسندگان مستقل كمتر كار مي‌كنند، بنابراين اكثر نويسندگان و افرادي مانند بنده، غير از آنهايي كه كارهاي سفارشي مي‌كنند، با ناشران مشكل دارند.

موسوي با بيان اينگه ناشران دوگونه فعاليت مي‌كنند، ابراز داشت: گروهي از آنها خود سرمايه‌گذاري مي‌كنند و اكثر حقوق و مزايا نصيب آنها مي‌شود، بخشي از اين حقوق را به نويسنده مي‌دهند كه نويسنده حق هيچ‌گونه اعتراضي را هم ندارد، بخش ديگري از ناشران با خود نويسنده قرارداد بسته و سرمايه‌گذاري براي چاپ اثر را برعهده نويسنده مي‌گذارند كه در صورت فروش هزينه صرف شده را به او برمي‌گردانند، در اين صورت نويسنده مدتها بايد براي دريافت هزينه خود صبر كند.

اين نويسنده با اشاره به اينكه ناشران پخش و فروش اثر را از مشكلات خود بيان مي‌كنند، خاطرنشان كرد: تبليغ يكي از مشكلات اين عرصه است و از ديگر مسائل آن است كه توزيع‌كنندگان نمي‌توانند با ناشران كنار بيايند، شايد اين نكته شايع شده كه آثار دفاع مقدس خوانده نمي‌شوند، زيرا سراسر جنگ بيان مشكلات است، بنابراين مردم به سوي آنها رغبت ندارند، در صورتي كه بنده به اين مسئله معتقد نيستم.

موسوي افزود: معتقدم اگر براي آثار دفاع مقدس همانند ديگر آثار تبليغ خوبي داشته باشند، قطعاً فروش خوبي خواهند داشت و از استقبال ويژه‌اي برخوردار مي‌شوند، به عنوان مثال نويسنده‌اي خارجي كه هيچ سابقه‌اي در ايران ندارد و نوشته‌هاي او با فرهنگ ما سنخيت نداشته و مبتذل است، با تبليغ بسيار اين آثار فرزندان ما در نمايشگاه كتاب تنها به دنبال اين آثار هستند.

به گفته موسوي، اين درصورتي است كه اثر نويسنده ايراني به ويژه نويسندگان خانم و آنهايي كه به لحاظ اخلاقي مقيد به خط قرمز‌ها بوده و به مسائل اخلاقي جامعه مقيد و خود نيز آنها را رعايت مي‌كنند، تبليغي براي انها صورت نمي گيرد، اما متأسفانه تبليغ كتاب در كشور ما كم است.

خالق اثر «نيلوفر و ماه» در اين راستا ادامه داد: حتي مراكزي كه وظيفه آنها تبليغ كتاب است در اين زمينه خيلي گذرا از كنار نقد‌هاي كتاب مي‌گذرند، شايد اين مسئله به دليل آن است كه اين مراكز ضوابط خاص خود را دارند و نمي‌توانند هر نوع اثري را تبليغ كنند، البته بنده نيز موافق تبليغ هر گونه اثري نيستم، اما كتابي كه مجوز از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را كسب كرده قابلت تبليغ و توزيع دارد.

* كتاب‌هاي خارجي در ويترين كتاب فروشي‌ها قرار دارند

موسوي با بيان اينكه ناشران خود نمي‌توانند تبليغ كنند بنابراين بايد ارگاني براي اين كار باشد، عنوان كرد: در كشور ما تبليغ و معرفي كتاب صورت نمي‌گيرد، كتاب‌هاي نويسندگاني همانند بنده كه به دفاع مقدس اختصاص دارد و جايزه‌هايي را هم از آن خود كرده‌اند، هيچ روزنامه‌اي به آنها نپرداخته و تبليغي براي صورت نگرفته است.

وي تصريح كرد: هم‌اكنون اگر ناشران مهارت بالايي داشته باشند تنها مي‌توانند بخشي از آثار خود را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دهند، مابقي آثار آنها بر روي دستشان مانده و به فروش نمي‌رسند، معمولاً كتاب‌هاي خارجي پشت ويترين كتاب‌فروشي‌ها قرار مي‌گيرد و تبليغ بسياري براي آنها صورت مي‌گيرد، بيشتر افراد جامعه اين آثار را مشاهده مي‌كنند و تهيه مي‌كنند، هيچ‌گاه بنده مشاهده نكردم كه كتاب‌هاي نويسندگان ايراني در ويترين كتابفروشي‌ها قرار گيرد كه افراد با مراجعه به كتاب‌فروشي‌ها با اين آثار آشنا شوند.

موسوي ابراز داشت: توزيع و تبليغ كتاب در درجه اول قرار دارد، ناشران نيز تا حدودي حق دارند كه با نشر آثار به ويژه دفاع مقدس مشكل داشته باشند، نشر اين آثار را به سختي قبول مي‌كنند، مگر اينكه بخواهند ليست كتاب‌هاي آنها تكميل شود و اينگونه اثار را از نويسندگان آشناي خود قبول مي‌كنند.

به گفته وي، ناشران در اولين برخورد و صحبت با نويسندگان سرمايه‌گذاري اثر را مي‌پرسند كه آيا خود نويسنده انجام مي‌دهد يا خير؟ اين در حالي است كه اكثر نويسندگان توان سرمايه‌گذاري براي چاپ اثر را ندارند، معتقدم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد ارگاني را براي تبليغ كتاب‌هايي داشته باشد كه خود مجوز نشر آنها را صادر مي‌كند.

وي در خاتمه سخنان خود با بيان اينكه تبليغ آثار فرهنگي در كشور ما بسيار كم است و با مشكل توزيع آثار مواجه هستيم، خاطرنشان كرد: معتقدم توزيع‌كنندگان، كتاب‌هايي را توزيع مي‌كنند كه گمان مي‌كنند فروش بالايي دارند يا با ناشر آن ارتباط خوبي دارند، بنده اين مسئله را از ناشران آثارم شنيدم كه با توزيع‌كنندگان مشكل دارند و توزيع كنندگان بيان مي‌كنند كه ابتدا تعدادي از اثر را بياور، درصورت فروش مابقي را خواهيم خريد، البته پس از گذشت يك سال آن تعداد اندك هم به فروش نرسيده است.
انتهاي پيام/و

 
 
جمعه 6 خرداد 1390  5:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها