0

برگزاری سخنرانی علمی با موضوع خیام شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر

 
ararar
ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی

برگزاری سخنرانی علمی با موضوع خیام شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر

 

 

برگزاری سخنرانی علمی با موضوع خیام شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر

 

آنا: به همت گروه زبان وادبیات فارسی دانشگاه آزاداسلامی شوشتر سخنرانی علمی با موضوع خیام شناسی در سالن آمفی تاتر این واحد دانشگاهی برگزارشد.
به گزارش آنا دراین نشست که جمعی از استادان و دانشجویان رشته زبان وادبیات فارسی ونیز دانشجویانی از سایر رشته ها حضور داشتند یکی از اعضای هیات علمی واحد شوشتر در سخنانی مبسوط به توصیف گوشه هاییی ازشخصیت و افکار و عقاید حکیم عمر خیام پرداخت و دراین باره سخن گفت.
سوسن شرحانی با اشاره به سبک خاص تفکرات و اندیشه های خیام نیشابوری گفت: حکیم غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری که در اردیبهشت ۴۲۷ خورشیدی در نیشابور دیده به جهان گشود و در آذر ۵۱۰ خورشیدی در درهمین شهر درگذشت به خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النیسابوری هم نامیده شده‌است، فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و شاعر بنام ایرانی در دورهٔ سلجوقی است. گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی او است و لقبش «حجةالحق» بوده‌است؛ولی آوازهٔ وی بیشتر به واسطهٔ نگارش رباعیات او است که شهرت جهانی دارد. افزون بر آنکه رباعیات خیام را به اغلب زبان‌های زنده ترجمه نموده‌اند،
وی با اشاره به اینکه یکی از برجسته‌ترین کارهای این منجم نامی اصلاح گاهشماری ایران در زمان وزارت خواجه نظام‌الملک بوده است ، خاطرنشان کرد خیام در ریاضیات، علوم ادبی، دینی و تاریخی استاد بودونقش وی در حل معادلات درجه سوم و مطالعاتش دربارهٔ اصل پنجم اقلیدس نام او را به عنوان ریاضی‌دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده‌است..
شرجانی اضافه کرد شماری از تذکره‌نویسان، خیام را شاگرد ابن سینا و شماری نیز وی را شاگرد امام موفق نیشابوری خوانده‌اند هر چند قول مبنی بر این که خیام شاگرد ابن سینا بوده‌است، بسیار بعید می‌نماید چراکه از لحاظ زمانی با هم تفاوت زیادی داشته‌اند اگرچه خیام در جایی ابن سینا را استاد خود می‌داند اما این استادی ابن سینا، جنبهٔ معنوی دارد./110

09:10:48 1390/03/04

 

 

چهارشنبه 4 خرداد 1390  9:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها