0

استفاده از داروهاي نيروزا مي‌تواند موجب بروز سرطان پروستات شود

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

استفاده از داروهاي نيروزا مي‌تواند موجب بروز سرطان پروستات شود

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز گفت: استفاده خودسرانه از هورمون‌هاي استروئيدي در باشگاه‌هاي بدن‌سازي اگرچه در كوتاه‌مدت موجب افزايش حجم عضلات مي‌شود، ولي عوارض جبران ناپذيري ايجاد مي‌كند.

دكتر بهمن قادريان اظهار كرد: متاسفانه در برخي باشگاه‌هاي بدن‌سازي و با هدف افزايش حجم عضلات، مواد نيروزا و هورمون‌هاي استروئيدي استفاده مي‌شود كه مي‌تواند بسيار آسيب‌رسان باشد.

وي افزود: هورمون‌هاي استروئيدي به صورت طبيعي در بدن افراد وجود دارد و تنها در صورتي كه ميزان اين هورمون در بدن كمتر از ميزان طبيعي باشد، بايد زير نظر پزشك از داروهاي خاص استفاده شود. حال اگر فردي با مشكل كمبود هورمون‌ استروئيدي در بدن مواجه نباشد و بدون تجويز پزشك از داروهاي استروئيدي استفاده كند، عوارض جانبي خطرناكي در انتظار او خواهد بود.

قادريان تصريح كرد: استفاده بيش از حد از داروهاي استروئيدي خطر ابتلا به بيماري‌هاي كبدي را در پي دارد و استفاده بيش از حد از هورمون‌هاي رشد نيز موجب افزايش قند خون مي‌شود. استفاده خودسرانه از داروهاي استروئيدي خطر ابتلا به سرطان پروستات را به دنبال دارد.

اين متخصص غدد خاطرنشان كرد: برخي ورزشكاران به صورت خودسرانه و تنها با هدف افزايش حجم عضلات از انسولين استفاده مي‌كنند. در چنين شرايطي احتمال اينكه فرد ورزشكار با افت قند خون و كاهش سطح هوشياري مواجه شود بسيار زياد است. متاسفانه بسياري از افرادي كه در باشگاه‌هاي بدن‌سازي از روش‌هايي مانند مصرف دارو براي افزايش حجم عضلات استفاده مي‌كنند به آثار سوء ناشي از اين كار آشنا نيستند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز عنوان كرد: استفاده از هورمون‌ها و داروهاي نيروزا در افرادي كه در سن رشد قرار دارند اختلالات جبران‌ناپذيري ايجاد مي‌كند. افزايش هورمون‌ تستسترون يا هورمون مردانه در بدن موجب بروز اختلالات پوستي و ايجاد جوش در ناحيه صورت مي‌شود. گاهي مصرف اين هورمون‌ها بر خلق و خوي افراد هم تأثيرگذار است و موجب بروز افسردگي در فرد مصرف ‌كننده مي‌شود.

نور

دوشنبه 2 خرداد 1390  3:24 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها