0

نقشه جامع علمي كشور بهترين ميزان سنجش پيشرفت علم است

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

نقشه جامع علمي كشور بهترين ميزان سنجش پيشرفت علم است

نسخه چاپي ارسال به دوستان
قاسمي در گفت‌وگو با فارس:
نقشه جامع علمي كشور بهترين ميزان سنجش پيشرفت علم است

خبرگزاري فارس: عضو كميسيون اقتصادي مجلس گفت: هر حركتي نيازمند آينده‌نگري و نگاه استراتژيك است و از اين رو نقشه جامع علمي كشور بهترين ميزان براي سنجش پيشرفت علم در چشم‌انداز آينده است.

يوسف قاسمي نماينده لاهيجان و عضو كميسيون اقتصادي مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاري فارس نقشه جامع علمي كشور را نيازي مبرم دانست و اظهار داشت: در هر حركتي نياز به آينده‌نگري داريم و نگاه به افق دور، نگاهي استراتژيك است كه بايد همواره وجود داشته باشد.

وي با بيان اينكه در دنياي امروز همه كشورها بر اساس برنامه حركت مي كنند، افزود: در كشور ما نيز يك برنامه پنج ساله توسعه و يك سند چشم‌انداز 20 ساله وجود دارد كه در اصطلاح به آن‌ها قوانين بالادستي مي‌گوييم كه آينده دور و نزديك را تعيين مي‌كنند اما براي اجراي قوانين مذكور به يك نقشه راه نياز داريم تا اهداف تعيين شده را زمان‌بندي كنيم.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: امروز ما از كشورهايي كه در عرصه علم و فناوري مسابقه داده و پله‌هاي ترقي را طي كرده‌اند عقب هستيم و بايد اين مسيرها را با سرعت طي كنيم تا نه تنها به آن‌ها برسيم، بلكه از آن‌ها عبور كنيم.

قاسمي با تأكيد بر اينكه تهيه نقشه علمي كافي نيست، گفت: بايد زمان‌بندي داشته باشيم و در قالب طرح جامع علمي، دوره‌هاي عبور از بحران‌ها و رسيدن به اهداف را مشخص كنيم تا بدانيم اكنون در چه مرحله‌اي از علم و تكنولوژي هستيم و چه اندازه بايد تلاش كنيم تا به نقطه مطلوب برسيم.

وي خاطر نشان كرد: اينكه بگوييم از توان علمي بالايي برخورداريم و به نقطه مطلوبي از علم رسيده‌ايم كفايت نمي‌كند، بلكه بايد ابزاري براي سنجش ميزان پيشرفت علمي و تكنولوژيكي و مقايسه وضعيت امروز و گذشته خودمان و قياس خود با ديگران باشد تا بتوانيم با آن توان خود را اندازه‌گيري كنيم.

نماينده لاهيجان در مجلس هشتم با ذكر اين نكته كه قرار است در قالب سند چشم‌انداز20 ساله، به بالاترين سطح علمي و اقتصادي در منطقه برسيم، گفت: اعلام جايگاه و توان علمي ايران از سوي مسئولان كافي نيست و اگر نقشه راه باشد، بهتر مي‌توان پي برد وضعيت علمي ما چگونه است و آنگاه مي‌توان بررسي كرد چرا به اهداف تعيين شده در طرح جامع علمي كشور نرسيده‌ايم و چگونه مي‌توانيم برسيم.

قاسمي با اشاره به عقب‌ماندگي برخي كشورهاي منطقه به دلايل مختلف، تصريح كرد: فرض كنيم كشوهاي منطقه درگير مسائلي چون جنگ و تنازعات داخلي نتوانستند در زمينه‌هاي علمي فعاليت كنند و ما هم در جا زده باشيم، در اين صورت نمي‌توان گفت جايگاه علمي ما در منطقه مطلوب است.

وي با تأكيد بر اينكه شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي يك نهاد مشورتي متشكل از نخبگان است، گفت: فرقي نمي‌كند چه نهادي چه اموري را در اختيار دارد بلكه اگر هدف تعالي كشور است، بحث مشورت همواره بايد ادامه داشته باشد و ديدگاه‌هاي اساتيد و صاحب‌نظران بدون توجه به سلايق مختلف، مورد ارزيابي و استفاده قرار گيرد.
انتهاي پيام/ع

 
 
یک شنبه 1 خرداد 1390  10:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها