0

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop)

 
mahdihakimi
mahdihakimi
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1430
محل سکونت : خراسان رضوی

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop)


آه، سخت­دیسک­ها (هارددرایوها)، چه راه درازی را پیموده­اید. باورکردنی نیست که تنها ۳۰ سال پیش بالاترین توان قابل ذخیره شما ۵ مگابایت اطلاعات بود و یک کنترل­کننده کاملا جداگانه آن را اداره می­کرد! ولی، این تکنولوژی برای شماست. تکنولوژی به صورت خطی رشد نمی­کند، بلکه رشد آن تصاعدیست، و تماشای این رشد یکی از چیزهای مورد علاقه ماست. با در نظر داشتن چنین واقعیتی، ما روند تکامل حافظه رومیزی را، در قالب تصویری، به شما تقدیم می­کنیم. لذت ببرید!

تکامل حافظه کامپیوترهای شخصی

RAMAC 305 (1956): واضح است که این حافظه در یک کامپیوتر شخصی به کار نرفته بود، ولی عمدتا گفته می­شود که RAMAC 305 اولین هارددرایو جهان بود.

 

 

Shugart ST506  (۱۹۸۰): نخستین هارددرایوی که برای میکروکامپیوترها ساخته شد و حجم عظیم ۵مگابایتی را ذخیره می­کرد. سرعت چرخش آن ۳۶۰۰ دور بر دقیقه بود و زمان جستجوی آن در مدل دوصفحه­ای­­اش ۸۵ میلی­ثانیه بود. بر خلاف هارددرایوهای مدرن که کارت کنترل­کننده دیسک داشتند، کنترلرهای ST506 جدا بودند. پنج سال طول کشید تا این تلفیق انجام شود. Shugart که نام خود را از Al Shugart گرفته بود سرانجام به سی­گیت (Seagate) تبدیل شد.

 

 

حافظه ST412 کمپانی Shugart (1981): حافظه ۱۰مگابایتی ST412 درایو استاندارد در کامپیوتر شخصی XT کمپانی IBM بود که در سال ۱۹۸۳ عرضه شد. این حافظه مدل ارتقایافته­ای از حافظه ST506 اولیه بود. نرخ تبادل داده اسمی در ST412 برابر ۵mb/s و نرخ MTBF (زمان متوسط بین نقایص) در آن ۱۱۰۰۰ ساعت بود.

 

 

در سال ۱۹۸۳ حافظه Rodime با خلق نخستین هارددرایو سه و نیم اینچی عرضه شد.

 

 

هارددرایو Hardcard کمپانی کوانتوم (۱۹۸۵): رابط SCSI که به تازگی پا به عرصه وجود گذاشته بود بی­درنگ توسط بسیاری از کمپانی­های سازنده کامپیوتر به خدمت گرفته شد که کمپانی اَپل مشهورترین آنها بود.

 

 

(1986): کمپانی Conner یک درایو سه و نیم اینچی عرضه کرد که ارتفاع آن یک اینچ بود. احتمالا ضریب شکل (form factor) کامپیوترهای امروزی از آن الهام گرفته است.

 

(1986): رابط SCSI که به تازگی پا به عرصه وجود گذاشته بود بی­درنگ توسط بسیاری از کمپانی­های سازنده کامپیوتر به خدمت گرفته شد که کمپانی اَپل مشهورترین آنها بود.

 

هارددرایو WD1000JB کمپانی وسترن دیجیتال (۲۰۰۱): وسترن دیجیتال نبرد در حوزه حافظه­های میانی را با عرضه مدلهای “Jumbo Buffer” با حافظه پنهان (cache) 8مگابایتی  در هاردرایو ۱۰۰ گیگابایتی WD1000JB شعله­ور کرد. درایوهای مصرف­کننده معمول در آن زمان دارای حافظه پنهان ۲مگابایتی بودند.

 

ساتا (۲۰۰۲): در سال ۲۰۰۲، ساتا توانست بزرگترین تغییر در رابطهای درایو کامپیوترهای شخصی را در درازمدت عرضه کند. ساتا (ابتدائا با سرعت ۱۵۰ MB/s) با کنار زدن ATA100 (و ATA133) با موفقیت به رابط استاندارد برای کامپیوترهای شخصی تبدیل شد.

 

هارددرایو ۳۶۰گیگابایتی Raptor کمپانی وسترن دیجیتال (۲۰۰۳): وسترن دیجیتال با عرضه درایو ۱۰۰۰۰ دور بر دقیقه که مصرف­کنندگان را هدف قرار داده بود نخستین قدم را در جهت جلب رضایت علاقه­مندان برداشت. حافظه ۳۶۰گیگابایتی Raptor با استفاده از رابط ساتا به روند موفق و محبوب خود ادامه داد تا اینکه در سایه درایوهای مقرون به صرفه SSD قرار گرفت.

 

سیگیت ۷۵۰ (سال ۲۰۰۶): سیگیت سطح نبرد حافظه­ها را با ارائه نخستین هارددرایو ۷۵۰گیگابایتی یک پله دیگر بالاتر برد.

 

حافظه Deskstar 7K1000 کمپانی هیتاچی (۲۰۰۷): اعداد رُند محبوب هستند و شکستن سد ۱۰۰۰گیگاباتی نبرد حافظه­ها را در مرحله­ای متمایز از دیگر مراحل قرار داد.

 

حافظه Barracuda 7200.11 (2008): کمپانی سیگیت اولین هارددرایو یک و نیم ترابایتی را عرضه نمود.

 

حافظه Caviar Green 2 ترابایتی وسترن دیجیتال (۲۰۰۹): کمپانی وسترن دیجیتال نخستین هارددرایو ۲ ترابایتی را عرضه نمود.


حافظه Caviar Green 3ترابایتی وسترن دیجیتال (۲۰۱۰): نبرد حافظه­ها به سرعت از سد ۲ترابایت گذشت ولی فقط جدیدترین کامپوترهای دارای رابط میان افزار توسعه پذیر یکپارچه (UEFI) و سیستمهای عامل ۶۴بیتی قادر به کار با آنها بودند.

 

این حافظه نه اولین درایو دو و نیم اینچی ساتا در بازار بود و نه بالاترین سرعت نوشتن را داشت. ولی برای مدتها مناسبترین مدل SSD بود. این هارددرایو با سرعت خواندن ۲۲MB/s در عین سرعت نوشتن ۶۵MB/s هیچ یک از خصوصیات نامطلوب شایع در میان SSDهای اولیه را نداشت.

 

درایوهای دارای کنترلر Indilinx Barefoot در اواسط سال ۲۰۰۹ ظهور پیدا کردند که سرعت بیش از ۱۷۵MB/s، پشتیبانی از TRIM، و عملکردی باثبات را ارائه می­نمودند. درایوهای Barefoot مانند  Torqxکمپانی پاتریوت در بازار میدانداری می­کردند تا اینکه کنترلر SF-1200 سندفورس عرضه شد.

 

در سال ۲۰۱۰، کمپانی سندفورس حرکت مخفیانه را کنار گذاشت و کنترلر SF-1200 را عرضه نمود که قابل استفاده با همه حافظه­های NAND flash است، حافظه پنهان آنبورد خودش را دارد (بدون DRAM!) و سرعت خواندن و نوشتن آن ۲۰۰MB/s می­باشد که با سرعتهای تصادفی بالای ۴KB همراه شده است. اگرچه درایوهای Barefoot همچنان فروش بالایی دارند، ولی کنترلر نسل اول سندفورس تقریبا تجهیزکننده همه درایوهای بزرگ سال ۲۰۱۰ بود.

منبع: maximumpc

یک شنبه 1 خرداد 1390  11:35 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها