0

ويترين فوتبال ايران خالي از زاگرس نشينان

 
sina_samand2002
sina_samand2002
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 125
محل سکونت : آذربایجان غربی

ويترين فوتبال ايران خالي از زاگرس نشينان

استان هاي غربي ايران که در سلسله کوهساران زاگرس ايران قرار دارند به عنوان استان هاي زاگرس نشين قلمداد مي شوند.


اين استان هاي غربي که در زيرسايه ساران کوهساران سلسله جبال زاگرس جا خوش کرده اند شامل استان هاي کردستان ،کرمانشاه ،همدان،ايلام ، لرستان، کهکيلويه و بويراحمد و چهارمحال وبختياري مي باشد.
استان هاي غربي ايران از دير باز در ورزش ايران هميشه سهمي به سزا داشته اند و در ورزشهاي انفرادي هميشه يکه تاز بوده اند به گونه اي که قهرماني پرتاب ديسک آسيا بي برو و برگرد در يک دهه اخير در اختيار استان هاي زاگرس نشين بوده است.
از جمله اين استان ها چهارمحال وبختياري است که سطح پيشرفت رشته ورزشي پرتاب ديسک ايران در اين استان تعيين کننده رکورد آسياست و هرگاه در اين استان رکورد شکني شود، رکورد حاصل شده به عنوان رکورد آسيا محسوب مي شود.
در رشته هاي انفرادي ورزشکاران استان هاي زاگرس نشين همواره جايگاه مهمي در ايران داشته اند به گونه اي که لرستاني ها در بوکس،جودو و کشتي، ايلامي ها در کاراته، کرمانشاهي ها در کشتي، همداني ها در کشتي، کردستاني ها در رشته ورزشي هاي رزمي ، ووشو و وزنه برداري، چهارمحال و بختياري در رشته هاي دووميداني و ووشو پرچم ايران را در رقابت هاي بين المللي و آسيايي برافراشتند.
اما در رشته پر طرفدار فوتبال با سقوط تيم پاس همدان به ليگ دسته يک، به صورت عملي استان هاي غربي و زاگرس نشين ايران ديگر نماينده اي در ليگ برتر فوتبال ايران به عنوان ويترين اين رشته ورزشي نخواهند داشت.
اگر چه در اين ليگ معتير آسيايي امسال نيز يدالله جهانبازي ،حسن زارع، بهنام باغباني از چهارمحال و بختياري و خداداد افشاريان از کهگيلويه و بريراحمد در ميدان قضاوت اين ويترين حضور خواهند داشت اما اين استان ها بدون نماينده در ليگ برتر خواهند بود.
طي دو سال اخير با حذف شيرين فراز کرمانشاه و پاس همدان از ليگ برتر،استان هاي غربي کشور از ويترين فوتبال ايران کنار رفتند تا وينرين فوتبال ايران يعني ليگ برتر در سال جاري به سه جنوب و شمال و مرکز تقسيم شود.
در دهه هاي چندان دور فوتبال ايران، افرادي نظير مرحوم محمد رنجبر مردي از سرزمين زاگرش نشيان ايران نام خود را از باشگاه استقلال پرآوازه کردند و نشان دادند که استانهاي غربي کشور سرشار از استعدادهاي ناشناخته فوتبال در ايران هستتد.
در ليگ فوتبال ايران در دهه 60 نيز لرستان هاي يکي از تيم هاي بسيار خوش ترکيب را در اختيار داشتند و تيم خيبر خرم آباد سال هاي سال سرخ پوشان علي پروين را با شکست هاي پياپي رهسپار تهران مي کرد.
اما با حضور اسپانسرهاي مالي و حمايت بي دريغ آنها از تيم هاي پرمايه، بسياري از اين استعدادها رهسپار تيم هاي صنعتي شدند و فوتبال سنتي در سرزمين خويش را بر فوتبال با نان اضافه ترجيح دادند.
در طي اين دهه ها، برخي از استانهاي همجوار استان هاي غربي، نيز دچار افت شديد در فوتبال شدند به گونه اي که خوزستاني ها به عنوان مهد فوتبال تکنيکي ايران با اين که چشم به داشته ها خود دوخته بود و با فراز و نشيب هايي همراه شد به گونه اي که اين استان در يک دوره با خطر بي تيمي در ويترين فوتبال ايران مواجه شد.
در آن سوي اين همسايه گي، استان فارس به عنوان يکي از مهدهاي مربي پرور فوتبال دچار اين افت شد و تيم هاي خود را در ليگ برتر از دست داد و نتوانست در يک دوره زماني در وينرين فوتبال ايران تيمي داشته باشد.
با اين حال در فوتبال ايران، اصفهان و تهران به عنوان همسايگان توانمند استان هاي زاگرس نشين اقدام به جذب استعدادهاي سرزمين زاگرس کردند و استان هاي زاگرس نشين تنها محلي براي قهرمان پروري تيم هاي اصفهان و تهراني شد.
يکي از ويژگي ها ورزشکاران استان هاي زاگرس نشين قدرت بدني آنها در فوتبال بوده است به گونه اي که هنوز برخي از مدافعان اين روزهاي استقلال ،پرسپوليس ، فولاد خوزستان، ذوب آهن و سپاهان از دل زاگرس برخواسته اند.
فوتبال قدرتي زاگرس نشنيان در برابر فوتبال تکنيکي جنوب همواره زبانزد بوده و به همين دليل بيشتر بازيکنان اين استانها در خط دفاعي يا هافبک دفاعي فعاليت دارند و در نهايت نيز برخي از اين ورزشکاران نگهبانان خط دروازه ها بوده اند.
به گزارش ايرنا، با حذف تيم پاس همدان از ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران از اين پس تيم هاي صنعتي فوتبال ايران ديگر سرماي طاقت فرساي زاگرس را نخواهند چشيد و فوتبال ايران در ليگ برتر بدون زاگرس نشينان دنبال خواهد شد.
 

یک شنبه 1 خرداد 1390  2:15 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها