0

استفاده از مهتابی در درمان «زردی» نوزادان توصیه نمی شود

 
A09195384934
A09195384934
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 4056

استفاده از مهتابی در درمان «زردی» نوزادان توصیه نمی شود

استفاده از فتوتراپی (نوردرمانی) در درمان زردی باید با طول موج مخصوصی صورت گیرد و به هیچ عنوان استفاده از این نوع لامپ ها به خانواده ها توصیه نمی شود.

دکتر سید محمد میلانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه زردی نوزادان اغلب یک بیماری شایع و کم خطر است، بیان کرد: نوزادان نارس و کم وزن بیشتر در معرض این بیماری هستند که با مراقبت های اولیه به تدریج بهبود می یابند.

وی در ادامه زردی را بر دو نوع فیزیولوژیک و پاتولوژیک تقسیم کرد و توضیح داد: در نوع فیزیولوژیک، زردی در طی هفته اول بعد از تولد دیده می شود و پس از گذشت چند روز بهبود پیدا می کند و اگر زردی از ۱۳ میلی گرم در دسی لیتر تجاوز کند زردی پاتولوژیک و درمان آن ضروری است.

عقب ماندگی ذهنی و جسمی از عواقب ابتلا به زردی شدید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران عوارض این بیماری را بسیار سنگین و خطرناک دانست و افزود: زردی ممکن است اثرات شدیدی بر سیستم عصبی گذاشته و بیمار را تا آخر عمر معلول و ناتوان کند و همچنین دیگر عوارض آن ناشنوایی است و اگر ناشنوایی کامل باشد عدم تکلم را به همراه خواهد داشت.

این متخصص کودکان بهترین راه تشخیص زردی را بیلی روبین غیر مسقیم خون دانست و بیان کرد: بیلی روبین ماده شیمیایی است که در اثر تخریب گلبول های قرمز در داخل بدن ایجاد می شود.

وی مصرف آب و مایعات دیگر را در کاهش زردی بی اثر دانست و تاکید کرد: تعداد دفعات زیاد تغذیه نوزاد از شیر مادر بهترین راه پیشگیری در زردی است.

دکتر میلانی در پایان خاطر نشان کرد: برخی از مردم با توجه به باورهای قدیمی خود فکر می کنند که تعویض خون باعث تغییر شخصیت می شود در حالی که خون دائم در حال تغییر است.

شنبه 31 اردیبهشت 1390  4:37 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها