0

آنا:نخستين همايش منطقه اي توسعه منابع آب در ابرکوه برگزار شد.

 
labeik_ya_khameneei
labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1819
محل سکونت : آذربایجان غربی

آنا:نخستين همايش منطقه اي توسعه منابع آب در ابرکوه برگزار شد.

نخستين همايش منطقه اي توسعه منابع آب در ابرکوه

آنا:نخستين همايش منطقه اي توسعه منابع آب در ابرکوه برگزار شد.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد ابرکوه در مراسم افتتاح اين همايش، استقبال بسيار خوب از اين همايش را نشان دهنده توجه خاص پژوهشگران کشور به مسئله مهم آب دانست.
دکتر عباس علوي راد، با بيان اين مطلب که ارسال 250 مقاله به اين همايش و حضور پژوهشگراني از سراسر کشور، مايه دلگرمي مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي را فراهم کرده است، از ادارات و سازمان هائي که در اين مسير، اين واحد دانشگاهي را ياري نموده اند تقدير نمود.
در این مراسم حجت الاسلام سيد ابراهيم حسيني، امام جمعه ابرکوه نیز برگزاری این همایش توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابرکوه را علاوه بر يک کار علمي، کاري معنوي خواند و علت اين امر را، کار پژوهشي در مورد واژه اي عنوان نمود که بزرگترين واژه حيات و داراي اهميت در دين مبين اسلام است.
وي خاطر نشان ساخت :اهميت اين مايع حياتي، موقعي بروز مي کند که همراه با کمبود ها و کسري ها باشد.
حسيني ،به سياست گذاران بخش آب در استان يزد توصيه نمود که فرهنگ سازي در تمام زمينه هاي اين بخش را، در دستور کار خود قرار دهند.
وي يکي از اين زمينه ها را، فرهنگ صرفه جوئي و استفاده بهينه در مصرف آب ذکر نمود.
حسيني يادآور شد:اين امر نه تنها همت دولت ،بلکه همراهي مردمي را نيز مي طلبد.
وي فرهنگ سازي در امر مصرف را مقوله اي ذکر نمود که در جهت توسعه منابع آب نتيجه بخش خواهد بود.
فرماندار ابرکوه نيز در همايش توسعه منابع آب در واحد ابرکوه با برشمردن برخي از ويژگي هاي مختلف شهرستان و از جمله مسئله کم آبي، خواستار پرکردن خلأء هاي موجود با برگزاري اين گونه همايش ها شد.
محمد مهدي عادل اظهار داشت:در سطح ملي ، منطقه اي و جهاني يکي از چالش هاي هميشگي، بحران کم آبي بوده است که در ايران با توجه به شرائط خاص جغرافيائي و آب و هوائي، اين مشکل بيشتر نمايان است.
عادل افزود:سهم سرانه آب روز بروز و به دلائل مختلف رو به کاهش است و اين امر، لزوم توجه هر چه بيشتر به حفظ و توسعه منابع آب را گوشزد مي سازد.
وي تلاش در جهت دستيابي به آب را هميشگي خواند و افزود: برگزاري چنين همايش هائي که در اين راستا برگزار مي شود نقش ارزنده اي در اين حيطه ايفاء مي کند.
عادل با بيان اينکه تمدن ايران بر خلاف بسياري از کشورها در کنار رودخانه هاي بزرگ تشکيل نشده است افزود: تمدن ايران تنها با مديريت بر منابع آبي خود توانسته است به رشد و بالندگي دست يابد.
عادل ،ايران را را ابداع کننده قنات دانست که در جهان قدمتي 5 هزار ساله دارد و مي توان اين قنات ها را که گاهاً و به خصوص در شهرستان ابرکوه ،در دل سنگ ها نيز حفر شده، نشانه اي از سختکوشي ايرانيان در حفظ منابع آبي ذکر نمود.
کاظم فرهمند در همايش توسعه منابع آب در دانشگاه آزاد اسلامي ابرکوه، با برشمردن برخي از آمار و ارقام ها در مورد وضعيت آب در جهان، وضعيت اين مايع حياتي در جهان را بسيار اسفناک توصيف نمود.
نماينده مردم 5 شهرستان استان يزد با بيان اين مطلب که نيمي از مردم جهان، جهت رفع نياز آب کافي در اختيار ندارند و 78 ميليون نفر از کودکان جهان نيز از آب نا سالم استفاده مي کنند ، خواستار استفاده بهينه از آب هاي موجود شد.
نايب رئيس کميسيون کشاورزي مجلس افزود: مصرف آب هرروز يک انسان، 2 تا 3 ليتر است و اين در حالي است که جهت تأمين غذاي هر فرد روزانه نياز به 3000 ليتر آب است که يک آمار تکان دهنده است.
وي خاطر نشان ساخت :مطمئنأ جنگ آينده جنگ آب خواهد بود.
فرهمند خاطر نشان ساخت که با توجه به اينکه هيچ چيز جاي آب را در زندگي بشر نمي گيرد نشانه هاي بحران آب در جهان مشهود است.
فرهمند افزود: در مقابل هر 100 ميليمتر بارندگي در استان يزد، مواجه با 7000 ميليمتر تبخير هستيم که ضرورت برنامه ريزي در اين زمينه بيش از پيش احساس مي شود.
وي همچنين ميزان تبخير آب در ابرکوه را نيز حدود 70 برابر بارندگي ها ذکر نمود.
فرهمند خاطر نشان ساخت: بي برنامگي در کشورهاي جهان، منابع آب و هوا را با تهديد مواجه ساخته است.
وي عدم تغيير در الگوي کشت، عدم يکپارچه سازي اراضي و از دسترس خارج شدن سيلاب ها را ،بخشي از عوامل هدر رفت منابع آبي ذکر نمود.
فرهمند با انتقاد از کم لطفي برخي از متوليان بخش آب در استان يزد به جهت عدم شرکت در اين همايش که مي تواند راهکارهاي مناسبي را در اختيار آنان قرار دهد، خواستار توجه بيش از پيش آنان به نتائج اينگونه همايش ها، در جهت رفع مشکلات آبي استان شد.
وي با بيان اين مطلب که متأسفانه مجريان طرح ها ، دانشگاه ها را قبول نداشته و در اينگونه همايش ها شرکت نمي کنند، خواستار حضور مجريان سيستم هاي نوين آبياري و همچنين کشاورزان نمونه در اينگونه هايش ها شد.
وي همچنين از اين واحد دانشگاهي به جهت قرار دادن مهمترين چالش کشور در دستور کار برگزاري همايش هاي خود تقدير نمود.
گفتنی است : همايش توسعه منابع آب که به همت دانشگاه آزاد اسلامي واحد ابركوه و با همكاري برخي از ادارات و سازمان‌ها برگزار شد.
250 مقاله از 19 استان كشور به اين همايش ارسال شده است كه 50 مقاله در اين همايش مورد بررسي قرار گرفته و در مجموع 150 مقاله پذيرفته شده در قالب سخنراني، چاپ در مجموعه مقالات و پوستر ارائه شد و از سه مقاله و سه پوستر به عنوان برتر انتخاب كه با اهداي لوح و تنديس از آنها تقدير شد.

14:52:23 1390/02/31

 

حسین  منی و انا من حسین

شنبه 31 اردیبهشت 1390  3:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها