0

فعاليت وزارت آموزش و پرورش در 70 محور براي تحول بنيادين در نظام آموزشي

 
labeik_ya_khameneei
labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1819
محل سکونت : آذربایجان غربی

فعاليت وزارت آموزش و پرورش در 70 محور براي تحول بنيادين در نظام آموزشي

نسخه چاپي ارسال به دوستان
معاون پارلماني وزير آموزش و پرورش با فارس مطرح كرد:
فعاليت وزارت آموزش و پرورش در 70 محور براي تحول بنيادين در نظام آموزشي

خبرگزاري فارس: معاون حقوقي و پارلماني وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه براي ايجاد زيرساخت‌هاي اجراي نقشه راه آموزش و پرورش، در سال گذشته اقدامات خوبي در 70 محور اصلي انجام شده است، فضاي آموزشي و تجهيزات، كتب درسي و محتواي درسي، دانش‌آموز و معلم را مهمترين محورهاي اين فعاليت‌ها عنوان كرد.

احمد حيدري معاون حقوقي و پارلماني وزير آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس با اشاره به ايجاد تحول بنيادي در وزارتخانه متبوعش گفت: تحول بنيادين در آموزش و پرورش از سال‌ها قبل كليد خورده و در اين سال‌ها هم ادامه داشته و در اين راستا طي 18 ماه گذشته و دوران وزارت حاجي‌بابايي، تحقق تحول بنيادين در آموزش و پرورش شتاب بيشتري گرفته است.

وي افزود: در عين حال مي‌توان گفت كه در دوره دولت‌هاي نهم و دهم شتاب ايجاد تحول بنيادين در آموزش و پرورش بيشتر شده و در حال حاضر در دو محور تحول بنيادين در حال وقوع است؛ آماده‌سازي اسناد بالادستي اولين محوري است كه در اين زمينه مشغول فعاليت براي تحقق آن هستيم.

معاون پارلماني وزير آموزش و پرورش با تأكيد بر اينكه براساس ‌اسناد بالادستي آموزش و پرورش‌ نقشه راه ايجاد تحول بنيادين در آموزش و پرورش ترسيم خواهد شد، تصريح كرد: اسناد بالادستي آموزش و پرورش سياست‌هاي كلي نظام آموزش و پرورش، سند ملي آموزش و پرورش كه حدود 5 سال كار مطالعاتي روي آن انجام شده و پس از انجام كار مطالعاتي روي آن در صحن شوراي عالي آموزش و پرورش بحث و بررسي شد را شامل مي‌شود.

"البته ما بيش از 30 جلسه در سال‌هاي 88 و 89 براي تهيه سند ملي آموزش و پرورش اختصاص داديم كه نهايتاً اين سند به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارسال شده و كميسيون‌هاي ذيربط آن شورا نيز به مدت 6 ماه روي آن كار كردند و هم‌اكنون نيز اين سند مدت 2 ماه است كه در صحن شوراي عالي انقلاب فرهنگي مطرح و اعضا مشغول بررسي آن هستند. "

حيدري ادامه داد: شوراي عالي انقلاب فرهنگي معمولاً هر دو هفته يك بار تشكيل جلسه مي‌داد اما با توجه به اهميت سند آموزش و پرورش كه جزو اسناد بالادستي هم هست، اين شورا هر هفته براي بررسي اين سند تشكيل جلسه داده و آن را بررسي مي‌كند.

وي خاطرنشان كرد: در قالب نقشه جامع علمي كشور هم كه در ماه‌هاي اخير رونمايي شد، بيش از 60 محور براي ايجاد تحول بنيادين در آموزش و پرورش مشخص شده بود كه اين مجموعه اين محورها هم جزو اسناد بالادستي تلقي مي‌شوند.

معاون پارلماني وزير آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: فلسفه تعليم و تربيت رسمي آموزش و پرورش نيز در شوراي‌عالي آموزش و پرورش نهايي و به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه شده است البته در مواد 19 و 22 برنامه پنجم توسعه كشور هم كه در مجلس به تصويب رسيد، موارد و الزامات مورد نياز در رابطه با ايجاد تحول بنيادين در آموزش و پرورش پيش‌بيني شده است.

حيدري اضافه كرد: مجموعه اين موارد جزو اسناد بالادستي آموزش و پرورش تلقي مي‌شوند و طبق همين اسناد نيز نقشه راهي تهيه شده كه براساس آن مشغول فعاليت هستيم البته در مورد زيرساخت‌هاي اجراي نقشه راه آموزش و پرورش در سال گذشته در بيش از 70 محور و در 4مقوله فضاي آموزشي و تجهيزات، كتب درسي و محتواي درسي، دانش‌آموز و معلم به عنوان كليدي‌ترين و محوري‌ترين اصل در آموزش و پرورش، فعاليت‌هاي خوبي كرده‌ايم.

وي در ادامه تأكيد كرد: ايجاد تحول در آموزش و پرورش تنها مربوط به اين وزارتخانه نيست بلكه دستگاه‌هاي ديگر نيز به كمك اين وزارتخانه آمده‌اند كه از اين جمله مي‌توان مجلس شوراي اسلامي و شوراي عالي انقلاب فرهنگي اشاره كرد.

معاون پارلماني وزير آموزش و پرورش در پايان گفت: مجموعه كمك‌ها به وزارت آموزش و پرورش باعث شده كه اين وزارتخانه اقدامات خوبي را براي ايجاد تحول بنيادين در نظام آموزش و پرورش انجام داده و در اين زمينه تلاش‌هاي شايان توجهي صورت دهد.
انتهاي پيام/م

حسین  منی و انا من حسین

شنبه 31 اردیبهشت 1390  3:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها