0

قديمي: 22 شاخص براي بازنگري متون و منابع درسي دانشگاهي مدنظر است

 
labeik_ya_khameneei
labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1819
محل سکونت : آذربایجان غربی

قديمي: 22 شاخص براي بازنگري متون و منابع درسي دانشگاهي مدنظر است

نسخه چاپي ارسال به دوستان
چهل و يكمين همايش معاونان آموزشي دانشگاه‌هاي كشور؛
قديمي: 22 شاخص براي بازنگري متون و منابع درسي دانشگاهي مدنظر است

خبرگزاري فارس: مديركل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش عالي وزارت علوم خاطرنشان كرد: حدود 22 شاخص براي بازنگري متون و منابع درسي دانشگاهي مدنظر داريم كه از جمله آنها به روزرساني، غني‌سازي و ... است.


 

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس اعزامي به استان مازندران، سعيد قديمي مديركل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در چهل و يكمين همايش معاونان آموزشي دانشگاه‌هاي كشور كه در بابلسر برگزار شد، گفت: در حال حاضر دانشجويان 18 تا 24 سال 30 درصد پوشش جمعيت دانشجويي كشور را تشكيل مي‌دهند كه در پايان برنامه پنجم توسعه كشور اين رقم بايد به 40 درصد افزايش پيدا كند و اگر بتوانيم جمعيت دانشجويي را در 38.4 درصد ثابت نگاه داريم مي‌توانيم به اين مهم برسيم.

وي افزود: يكي از مباحث مهم در رشد علم و فناوري، بازنگري محتوا و متون دانشگاهي است و تدوين شاخص‌ها و به خصوص شاخص‌هاي دروس علوم‌انساني را بايد مدنظر قرار دهيم.

قديمي خاطرنشان كرد: تدوين طرح نيازسنجي آموزشي از ديگر تكاليف اصلي آموزش عالي كشور است و از 6 ماه گذشته سعي داشتيم متون مصوب درسي را بازنگري و به تصويب برسانيم.

مديركل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش عالي وزارت علوم در ادامه تصريح كرد:‌ در ابتداي ارديبهشت‌ماه از رؤساي دانشگاه‌ها درخواست كرديم، گزارشات خود را ارائه دهند تا بتوانيم تمام دروس و منابعي كه در طي 5 سال بازنگري نشده‌اند، بازنگري و به تصويب برسانيم.

وي تاكيد كرد: حدود 22 شاخص براي بازنگري متون و منابع درسي دانشگاهي مدنظر داريم كه از جمله آنها به روزرساني، غني‌سازي و ... است.

قديمي اظهار داشت: در بحث بازنگري متون و منابع درسي، تمامي آئين‌نامه‌ها، ابلاغيه‌ها، مكاتبات و دستورالعمل‌ها را جمع‌آوري كرده و اسناد پشتيبان را شكل داديم.

مديركل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش عالي وزارت علوم با اشاره به اينكه در غني‌سازي منابع درسي دانشگاه‌ها، زيرگروه‌هايي را در نظر گرفتيم كه يكي از آنها نظريه‌پردازي است، گفت: در بحث بازنگري منابع دانشگاهي به بحث بومي‌سازي نيز توجه ويژه‌اي داشتيم و اين امر يكي از شاخص‌هاي مهم و مدنظر وزارت علوم است.

وي در ادامه گفت: شاخص ارزش‌مداري يكي ديگر از مسائل مهم در بحث بازنگري منابع درسي است و اين شاخص نيز زيرگروه‌هايي دارد كه از آن جمله مي‌توان به شناخت تمدن اسلامي و ايراني، نگاه به كتب موجود، توجه به ديدگاه‌هاي مخالف و نگاه تربيتي اشاره كرد.

قديمي با بيان اينكه ساختار و روند بازنگري به منابع و دروس دانشگاهي در اختيار اساتيد قرار خواهيم داد، گفت: تا امروز سه همايش علمي در كشور تحت عنوان بازنگري منابع درسي دانشگاهي برگزار شده است و در حوزه علوم‌انساني نيز سعي داشته‌ايم فرمايشات مقام معظم رهبري و آنچه كه قانون اساسي در اين خصوص تاكيد داشته، گردآوري و جمع‌بندي كنيم.

مديركل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش عالي وزارت علوم تاكيد كرد: به همت مجموعه ستادي وزارت علوم و دانشگاه‌هاي كشور آئين‌نامه بازنگري با 7 ماه كار كارشناسي تنظيم شد و اين آئين‌نامه در بحث استعدادهاي درخشان نيز به نتيجه رسيده و در خرداد ماه سال جاري ابلاغ خواهد شد.
انتهاي پيام/ع

حسین  منی و انا من حسین

جمعه 30 اردیبهشت 1390  2:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها