0

قرص های پیشگیری از بارداری و افزایش وزن

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

قرص های پیشگیری از بارداری و افزایش وزن

ایراندخت نیکبخت - کارشناس تغذیه
 
قرص های پیشگیری از بارداری و افزایش وزن

بسیاری افراد چنین می پندارند که قرص های ضد بارداری ممکن است موجب افزایش وزن گردند. بررسی تمام موضوعات مرتبط با وزن بدن در انسان  کار آسانی نیست و امروزه شواهد کافی برای نشان دادن تاثیر مصرف قرص های ضد بارداری بر کاهش یا افزایش وزن موجود نمی باشند. ولی بر طبق مطالعه ای جدید این فرضیه قدیمی که قرص های ضد بارداری خوراکی سبب افزایش وزن می گردند، صحیح نمی باشد.

در یک مطالعه اخیر دانشمندان گروهی از میمونها را در مرکز تحقیقاتی ایالت اورگون، در طی 1 سال مورد بررسی قرار دادند. این گروه از میمونها را بدین جهت برای مطالعه انتخاب نمودند که سیستم تولید مثلی آنها مشابه انسان است. در شروع مطالعه نیمی از میمونها دچار چاقی و نیمی دارای وزن نرمال بودند. در طی دوره درمانی 8 ماهه ، میمونها دوزهایی از داروی خوراکی ضد بارداری را دریافت نمودند (دوز داروها به تقلید از انسان بر حسب وزن میمونها تطابق یافت).  سپس محققین وضعیت؛ وزن، دریافت غذا، سطوح فعالیت بدنی ، چربی بدنی و  توده عضلانی  میمونها را در طول زمان مورد پیگیری و بازبینی قرار دادند.

در انتهای مطالعه گروهی که وزن نرمال داشتند وزنشان ثابت ماند در حالی که گروهی که اضافه وزن داشتند به علت افزایش متابولیسم بدنشان دچار کاهش وزن  (به میزان 5/8% ) و کاهش چربی بدنی (به میزان 12%) گشتند. هیچ تغییری در دریافت غذایی، فعالیت بدنی  و توده عضلانی در هیچ یک از دو گروه مشاهده نشد.

نتایج این مطالعه چنین پیشنهاد می نماید که نگرانی ها از بابت افزایش وزن با مصرف قرص های ضدبارداری بیشتر بر اساس توهم است تا واقعیت.  علاوه بر آن بسته به وزن اولیه افراد، افراد سنگین وزن تر که رژیم غذایی شان را ثابت و تحت کنترل نگه دارند ممکن است حتی  با مصرف این قرصها دچار کاهش وزن شوند. به احتمال زیاد علت  اعتقاد بر چاق کننده بودن داروهای ضد بارداری، آن است که افزایش وزن مرتبط با افزایش سن و یا اختلالات هورمونی به دارو نسبت داده می شود.

نکته عملی: خیلی از خانمهای چاق افزایش وزن خود را به مصرف قرصهای ضدبارداری نسبت می دهند. ولی یافته های کنونی حاکی از آنند که زنان نباید به مانند گذشته از بابت قرص های ضدبارداری نگران باشند و قرص ضدبارداری آنقدرها هم که تصور می شود نمی تواند بر افزایش وزن دخیل باشد.  اگر شما شیوه زندگی سالم به همراه فعالیت بدنی را داشته باشید قرصهای ضدبارداری نباید تغییر وزن بیش از اندازه را برای شما ایجاد نماید.  البته مسلما مطالعه بر روی پستاندارانی غیر از انسان(مثل موشها)، نمی تواند ارتباط بین مصرف قرص های ضدبارداری با افزایش وزن را در انسانها به طور کامل و قطعی رد کند.

منبع :  Human Reproduction, 2010;

جمعه 30 اردیبهشت 1390  9:42 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها