0

بازي‌هاي يارانه‌اي موجب تنبل شدن ذهن مي‌شود

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

بازي‌هاي يارانه‌اي موجب تنبل شدن ذهن مي‌شود

به دليل خيره شدن مداوم به صفحه نمايش رايانه، چشم‌ها به شدت تحت فشار نور قرار مي‌گيرد و فرد دچار عارضه چشمي مي‌‌شود و به دليل اينكه نوجوانان در يك وضعيت ثابت تا ساعت‌ها مي‌نشيند، ستون فقرات و استخوان‌بنديش دچار اشكال شده و ممكن است، مبتلا به آرتروز شود.

سلامت نیوز: يك كارشناس بهداشت گفت: بازي‌هاي يارانه‌اي موجب تنبل شدن ذهن،هيجان‌هاي شديد عصبي و التهاب استخوان‌ها و مفاصل مي‌شود.

 رايانه‌ها كه امروز در زندگي بيشتر انسان‌ها راه يافته‌‌اند، مانند ديگر ساخته‌هاي دست بشر، 2 روي سكه دارند كه يك روي آن، بهره‌گيري درست و مفيد براي سرعت‌بخشي، دقت و در كارها و كمك به پيشرفت امور است و روي ديگر آن، استفاده‌هاي نادرست و نابجا است كه گاه، آسيب‌هاي فراوان را در پي دارد.

نسيمه نجفي، كارشناس بهداشت استان گلستان در گفت‌و‌گوي تفصيلي با فارس درباره محاسن و مضرات رايانه‌ها مي‌گويد: در دنياي رايانه، آنچه بيشتر نوجوانان را شيفته خود مي‌كند، همان چيزي است كه به آن «بازي‌هاي رايانه‌اي» مي‌گويند.

فارس: محاسن بازي‌هاي رايانه‌اي چه چيز‌هايي است؟

نجفي: فرآيند يادگيري را آسان و توجه نوجوان را جلب مي‌كند، با رايانه فراگير، هر چند بار كه بخواهد، مي‌تواند موضوعي را ببيند، بخواند و مرور كند، برخي از برنامه‌هاي آموزشي، به نوجوانان كمك مي‌كند تا بسياري از مهارت‌هاي زندگي را با خود تمرين كنند. برنامه‌هاي رايانه‌اي در وقت و هزينه، صرفه‌جويي‌هاي بسياري را به همراه دارند، بازي‌هاي يارانه‌اي آموزشي همچنين به كودكان و نوجوانان مبتلا به بيماري‌هايي چون «فلج مغزي» و «معلولان ذهني» كمك مي‌كند.

فارس: معايب بازي‌هاي يارانه‌اي چه چيز‌هايي است؟

نجفي: از جمله معايب بازي‌هاي يارانه‌اي مي‌توان به آسيب‌هاي جسماني، آسيب‌هاي رواني - تربيتي و تنبل شدن ذهن اشاره كرد.

فارس: مشكلات جسمي بازي‌هاي يارانه‌اي چيست؟

نجفي: به دليل خيره شدن مداوم به صفحه نمايش رايانه، چشم‌ها به شدت تحت فشار نور قرار مي‌گيرد و فرد دچار عارضه چشمي مي‌‌شود و به دليل اينكه نوجوانان در يك وضعيت ثابت تا ساعت‌ها مي‌نشيند، ستون فقرات و استخوان‌بنديش دچار اشكال شده و ممكن است، مبتلا به آرتروز شود.

همچنين احساس سوزش و سفت شدن گردن، كتف‌ها و مچ دست ‌از ديگر عوارض كار ثابت و طولاني مدت بازي با رايانه است. هيجان هميشگي هنگام بازي، بر روي بدن فرد تأثير مي‌گذارد و پي‌آمدهاي منفي نظير فشار خون بالا و مشكلات گوارشي برجا مي‌گذارد.

فقدان تحرك جسمي و ورزش در كودكاني كه ساعت‌هاي زيادي صرف بازي‌هاي يارانه‌ و تلويزيون مي‌كنند، مي‌تواند به عنوان عامل مهمي در ابتلاي افراد به چاقي، بيماري مزمن شريان‌هاي قلبي، افزايش فشار خون، ديابت و بيماري التهاب استخوان‌ها و مفاصل باشد.

همچنين پوست فرد، در معرض پرتوهايي قرار مي‌گيرد كه از صفحه رايانه پخش مي‌شود و ممكن است باعث عارضه‌هاي پوستي در فرد شود، ايجاد تهوع و سرگيجه،‌ به ويژه در كودكان و نوجواناني كه زمينه صرع دارند، از ديگر عوارض اين بازي است.

به نظر برخي از متخصصان اعصاب و روان، بازي‌هاي پرهيجان رايانه‌اي موجب بروز هيجان‌هاي شديد عصبي در نوجواني مي‌شود كه از نظر عصبي ضعيف هستند و براي ابتلا به صرع، آمادگي دارند.

فارس: بازي‌هاي يارانه‌اي چه آسيب‌هاي رواني - تربيتي برجا مي‌گذارد؟

نجفي: تقويت حس پرخاشگري، انزواطلبي از عوارض آسيب‌هاي رواني - تربيتي بازي‌هاي يارانه‌اي است. نوجواناني كه هميشه با بازي‌هاي رايانه‌اي درگيرند، به انزوا و درون‌گرايي متمايل شده و در برقراري ارتباط اجتماعي پويا با ديگران ناتوان خواهند بود.

فارس: بازي‌هاي رايانه‌اي چگونه موجب تنبل شدن ذهن مي‌شود؟

نجفي: در اين بازي‌ها، به دليل اينكه بيشتر، كودك و نوجوان با ساخته‌ها و برنامه‌هاي ديگران رو به روست و كمتر قدرت دخالت و تصرف در آن‌ها را پيدا مي‌كند، حالت انفعال گرفته و اعتماد به نفس او در برابر ساخته‌ها و پيشرفت ديگران، متزلزل مي‌شود. پي‌آمد منفي ديگر ‌آن اخلال در روابط خانوادگي و افت تحصيلي است.

فارس: پيشنهاد شما براي كساني از بازي‌هاي يارانه‌اي استفاده مي‌كنند، چيست؟

نجفي: زمان بازي‌هاي كامپيوتري و تماشاي تلويزيون در كودكان بايد محدود شود، بازي‌هاي تصويري خلاق كه به وسيله آن‌ها، معماهايي حل مي‌شود، بيش از بازي‌هاي ديگر مورد توجه قرار گيرد. بازي‌هاي جمعي، كمتر مسئله‌ساز است، بين بازي‌ با رايانه، به طور منظم از كودكمان بخواهيم كه استراحت كند، صفحه نمايشگر رايانه، اندكي پايين‌تر از چشم‌ها قرار داده شود تا چشم‌ها مسلط به صفحه رايانه باشد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

پنج شنبه 29 اردیبهشت 1390  4:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها