0

دومين نخل طلا در انتظار عباس كيارستمی

 
ayeneh
ayeneh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2761
محل سکونت : تهران

دومين نخل طلا در انتظار عباس كيارستمی

دومين نخل طلا در انتظار عباس كيارستمی
اگر كيارستمي بتواند نخل طلا را به دست بياورد نهمين فيلمسازي است كه توانسته اين جايزه را دو بار به دست بياورد.
به گزارش "فردا" به نقل از جام جم، فيلم «رونوشت برابر اصل» تازه‌ترين ساخته عباس كيارستمي برخلاف برنامه از پيش اعلام شده دوشنبه شب در جشنواره كن براي نمايندگان رسانه‌ها نمايش داده شد تا هواداران اين سينماگر برجسته ايراني در انتظار نقد و نظرات منتقدان و داوران باشند تا ببينند مي‌توانند دومين نخل با ارزش طلاي كن را به سينماي ايران بياورند يا نه.

اگر كيارستمي بتواند نخل طلا را به دست بياورد نهمين فيلمسازي است كه توانسته اين جايزه را دو بار به دست بياورد.

خبرگزاري فرانسه در گزارش خود از نمايش «رونوشت برابر اصل» احتمال داد فيلمساز ايراني براي دومين بار جايزه نخل طلاي كن را دريافت كند.

«اميركوستوريتسا» كارگردان بوسنيايي، «كن لوچ» فيلمساز بريتانيايي، ويم وندرس» كارگردان آلماني،‌ «ميشل هانكه» فيلمساز اتريشي،‌ «لوئيس بونوئل» كارگردان اسپانيايي، «گاس ون سنت» فيلمساز آمريكايي و «ژان پير و لوك داردن» برادران فيلمساز بلژيكي پيش از فيلمساز ايراني توانسته‌اند دوبار نخل طلا را براي كشورشان به ارمغان بياورند.

اما هر چقدر دل اهالي سينماي ايران به اكران فيلم عباس كيارستمي در كن خوش است، محمد اطبايي با انتقاد از بي‌برنامگي حضور سينماگران ايران در جشنواره‌ فيلم كن گفت: كاش با توجه به ‌بودجه‌اي كه صرف مي‌شود، برنامه‌ريزي بهتري هم وجود داشت. متاسفانه در بازار كن، سينماگران حتي اطلاعات اوليه را براي استفاده از بازار و جشنواره ندارند و اين روند بسيار تاسف‌ برانگيز است.

اين كارشناس امور بين‌الملل سينماي ايران با اشاره به غرفه‌ خانه سينما در بازار كن گفت: اميدوارم روزي مسوولان خانه سينما قانع شوند كه جايگاه آنها در بخش دهكده بين‌المللي در كنار پاويون‌هاي كشورهاي ديگر است نه در بازار كن.

اطبايي افزود: در جشنواره‌ كن فضايي هست كه هر كشوري براي خود يك غرفه براي عرضه اطلاعات سينمايي آن كشور دارد و سينماگران كشورها مي‌توانند آنجا باشند و قرارهايشان را در آن مكان بگذارند اما متأسفانه ايران غرفه‌اي ندارد و وقتي اسم كشورهايي چون غنا، آلباني و قطر و... را در بخش پاويون‌ها مي‌بينم، كشورهايي كه تا سال‌ها هم سينمايي نخواهند داشت، تأسف مي‌خورم كه ما با اين صنعت سينما نتوانسته‌ايم غرفه‌اي در كنار ساير كشورها داشته باشيم و در حال فرصت‌سوزي هستيم.

برنده بدون پيشداوري

تيم برتون، كارگردان فيلم «آليس در سرزمين عجايب» و البته رئيس هيات داوران كن كه خود به خوبي با حس قضاوت‌شدن آشنايي دارد و فيلم‌هاي او تاكنون چندين بار در جشنواره‌هاي مختلف شركت كرده و مورد قضاوت داوران و منتقدان قرار گرفته است، گفت: در جشنواره امسال جاي كارگردانان معروف بسيار خالي است اما من و باقي داوران بدون هيچ تصور قبلي و پيشداوري برنده نخل طلاي كن را انتخاب مي‌كنيم.

او روز گذشته در جشنواره فيلم كن اعلام كرد داوران به دور از هرگونه جانبداري و طرفداري از فيلمي خاص، فيلم‌هاي حاضر را قضاوت خواهند كرد. به گفته تيم برتون در جشنواره امسال نسبت به سال‌هاي پيش فيلم‌هاي كمتري كه ساخته خود فرانسه باشند، حضور يافته‌اند و فيلم‌ها از كشورهاي مختلف آسيايي، اروپايي، آفريقايي و آمريكايي شركت دارند. با وجود اين اولين فيلم به نمايش درآمده در جشنواره امسال فيلم هاليوودي «رابين هود» ساخته ريدلي اسكات بود.

برتون هدف اصلي هيات داوران را فهميدن كامل فيلم‌ها و نقد و بررسي آنها با ذهني باز عنوان كرد. برنده نخل طلاي جشنواره فيلم كن امسال 23 ماه مي (دوم خرداد) معرفي خواهد شد.

شانس‌هاي بربادرفته ايناريتو

اما نمايش تازه‌ترين ساخته الخاندرو گونزالس ايناريتو يعني فيلم «زيبا» هم مخالفان بسياري داشت و هم موافقان بي‌شماري. اين فيلم كه پيش‌بيني مي‌شد به عنوان يك شاهكار تغزلي در سينما مورد توجه مخاطبان واقع شود به نظر مي‌رسد از گردونه رقابت براي كسب جايزه‌ نخل طلاي كن خارج شده است.

زيبا با 140 دقيقه زمان، مانند ديگر فيلم‌هاي ايناريتو، يك اثر طولاني است كه اگر به خوش ساختي ديگر آثار بود مي‌توانست به مذاق تماشاگران و منتقدان خوش بيايد.

ايناريتو كه امسال فيلم اسپانيولي‌زبان «زيبا» را در كن 2010 دارد، در سال 2002 با «عشق سگي» جايزه‌ بافتا بهترين فيلم غيرانگليسي را گرفت، در سال 2002 جايزه‌ يونسكو را از جشنواره‌ ونيز دريافت كرد و در سال 2000 جايزه بهترين كارگرداني و جايزه بزرگ جشنواره توكيو را كسب كرد. ايناريتو كارگردان 47‌ ساله مكزيكي، در سال 2000 براي فيلم «عشق سگي» جايزه جنبي جشنواره كن و در سال 2006 براي‌فيلم بابل جايزه بهترين كارگردان و جايزه ويژه هيأت داوران را از آن خود كرد.

اعتراض به شاعر خشونت

منتقدان و تماشاگران فيلم جديد تاكشي كيتانو نسبت به خشونت فيلم جديد او معترض شدند.

به گزارش مهر فيلم «ياغي» جديد ترين ساخته تاكشي كيتانو فيلمساز نامدار ژاپني ديروز در جشنواره كن به نمايش در آمد و فوران خشونت و داستان تراژيك آن واكنش‌هاي متفاوتي ميان تماشاگران برانگيخت. «ياغي» كه به داستان نبرد‌هاي درون گروهي تبهكاران ژاپني موسوم به ياكوزا مي‌پردازد با حجم فراواني از خشونت بصري همچون درگيري‌هاي فيزيكي، شكنجه و... فرياد تماشاگران خود را در آورد.

كيتانو كه در سينماي ژاپن به شاعر خشونت شهرت يافته در نشست مطبوعاتي فيلم خود گفت: اين فيلم ميان خط باريكي از خشونت تا طنز در نوسان است.

اما منتقدان حاضر در نمايش فيلم، «ياغي» را فيلمي زياده از حد خشن و گاه تهوع آور ارزيابي كرده‌اند.
نظرات کاربران

اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389  11:45 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها