0

تاملي در سفر نماينده ويژه آمريكا در آسياي جنوبي

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

تاملي در سفر نماينده ويژه آمريكا در آسياي جنوبي

گروه تحقيق و تفسير خبر- نماينده ويژه رييس جمهور آمريكا در امور افغانستان و پاكستان روز يكشنبه براي ديداري چهار روزه وارد منطقه آسياي جنوبي شد.

مارك گراسمن نماينده ويژه باراك اوباما در امور افغانستان و پاكستان در سفر آسيايي خود ابتدا وارد دهلي نو شد و سپس در كابل با مقامات افغانستان ديدار كرد. وي براي ديدار با 'كار گروه مذاكرات استراتژيك آمريكا و پاكستان' و ساير مقامات پاكستان به اسلام آباد رفت و چهارشنبه آنجا را به مقصد عربستان ترك مي كند.* مارك گراسمن كيست؟


----------------------------


مارك گراسمن نماينده ويژه باراك اوباما در امور افغانستان و پاكستان از ديپلمات هاي با تجربه وزارت خارجه آمريكاست كه پس از مرگ ريچارد هالبروك نماينده سابق اوباما در اين سمت، توسط هيلاري كلينتون وزير امور خارجه آمريكا معرفي شد. محدوده فعاليت هاي ديپلماتيك گراسمن عمدتاً اروپا بوده و همچنين وي براي يك دوره سفير آمريكا در تركيه بوده است. از نظر برخي كارشناسان خدمت گراسمن در محدوده اروپا سبب شده تا وي تجربه كافي را در امور افغانستان و پاكستان نداشته باشد.


نخستين وظيفه گراسمن در اين سمت ارايه مشاوره به وزير خارجه آمريكا درباره ديپلمات هايي است كه بايد به عنوان كاركنان سفارت اين كشور در افغانستان منصوب شوند. به عبارتي گرچه او تجربه كافي در امور افغانستان ندارد اما از آنجا كه يك فن سالار و بازنشسته وزارت خارجه است مي تواند در چينش ديپلمات ها نقش اساسي ايفا كند.** گراسمن در هند


---------------------


اولين مقصد سفر گراسمن به منطقه آسياي جنوبي كشور هند بود گراسمن عصر يكشنبه اولين سفر خود به هند را آغاز كرد و با مقامات رسمي دولت، نمايندگان مجلس و ديگر نمايندگان نهادهاي غير دولتي ديدار و گفتگو كرد. اولين مقصد گراسمن بر اهميت اين كشور دلالت داشته و تأييدي است بر سخنان چند روز پيش اوباما مبني بر آنكه 'هند تكيه گاه روابط آسيايي آمريكا است' .


هند به عنوان قويترين و محوري ترين كشور جنوب آسياست و بر اساس گزارش چهارسالانه ديپلماسي آمريكا كه حدود دو ماه پيش منتشر شد؛ اگر قرار باشد در هر منطقه يك كشور به عنوان مركز هماهنگ كننده ديپلماسي تعيين گردد، در جنوب آسيا هند اين شايستگي را خواهد داشت. اما اهميت هند تنها به اين موضوع نظري محدود نمي شود زيرا عواملي همچون اسناد ويكي ليكس كه اطلاعاتي مبني بر جاسوسي آمريكايي ها به دستور مستقيم خانم كلينتون در هند را افشا كرد در كنار لغو قرارداد نظامي هند و آمريكا از سوي دهلي نو از ديگر موانع ايجاد شده طي چند هفته گذشته است . به نظر مي رسد مهمترين رخداد در روابط هند و امريكا طي يك هفته گذشته استعفاي تيموتي روئمر سفير آمريكا در دهلي نو به دليل ناتواني در ارتقاي روابط است به عبارتي اكنون پست سفير آمريكا در هند خالي است.


اهميت استعفاي عجولانه روئمر در آن است كه 18 ماه تا مرحله نهايي انتخابات رياست جمهوري آمريكا در 2012 باقي نمانده است. و دوره خانم ميرا شانكار سفير هند در آمريكا، نيز رو به پايان است كه اين امر، وضعيت را وخيم تر مي كند. بنابراين سفر گراسمن مي تواند تا حدي اوضاع را بسامان سازد زيرا در اين سفر گراسمن مذاكرات هند و آمريكا را تجديد مي كند.


يك سري تحولات ديگر روابط دو كشور را بغرنج كرده است: فروش هواپيماي F-16 از سوي آمريكا به پاكستان در سال گذشته ، درنگ و تعلل آمريكا در پاسخ به درخواست هند براي دسترسي به ديويد هدلي (طراح و مغز متفكر حملات تروريستي مومباي يا بمبئي)، تداوم اختلاف ها بر سر افغانستان، برچسب امنيتي زدن به دانشجويان هند در آمريكا، تفتيش بدني تحقير آميز ميرا شانكار سفير هند در آمريكا و هارديپ پوري سفير هند در سازمان ملل ، سفراي هند در فرودگاه هاي آمريكا، نحوه برخورد دهلي نو با موضوع مسئوليت هسته اي، رأي ممتنع هند در خصوص ليبي و انتقادهاي بعدي دهلي نو از كاربرد زور توسط غرب در اين كشور.


نكته قابل توجه در سطح تحليل منطقه اي آن است كه گراسمن از هند، جهت گيري نسبت به پاكستان اتخاذ كرد كه با طبع هندي ها سازگار و به نوعي تكرار مواضع دهلي نو است . گراسمن اعلام كرد كه پاكستان را تشويق مي كنيم براي ثبات در افغانستان، با پناهگاه هاي امن تروريست ها مقابله كند. وي ضمن ديدار با نيرو پامارائو وزير خارجه هند، در مورد مسائل منطقه و پروژه هاي مشترك در افغانستان گفتگو و تبادل نظر كرد.*** گراسمن در پاكستان


----------------------------


به نظر مي رسد نماينده ويژه آمريكا در افغانستان و پاكستان از استراتژي اوباما در مورد ايجاد صلح در افغانستان پيروي مي كند زيرا با سفر به پاكستان نشان داد كه همانند اوباما، از نظر گراسمن پاكستان در ثبات افغانستان نقش اساسي ايفا مي كند. اين سفر به اين دليل ويژه محسوب مي شود كه گراسمن همزمان از اسلام آباد و دهلي نو ديدن مي كند. اقدام وي در پاكستان خيلي متفاوت از هند نيست زيرا بايستي نگرش مقامات اسلام آباد نسبت به آمريكا را تغيير دهد. قتل دو تبعه پاكستاني توسط ريمون ديويس از كارمندان سفارت آمريكا در اسلام آباد از عواملي است كه نگرش مقامات و مردم پاكستان نسبت به آمريكا را آشفته مي سازد. گراسمن تلاش كرد در اين سفر دوباره تعهد آمريكا به پاكستان را ابراز و تأييد نمايد. در حقيقت سفر گراسمن به پاكستان تأييد سخنان كلينتون در انجمن آسيايي نيويورك است مبني بر اينكه براي ثبات در افغانستان و پاكستان بايد تلاشهاي ديپلماتيك صورت گيرد.


گراسمن در اين سفر با 'كار گروه مذاكرات استراتژيك آمريكا و پاكستان' نيز ديدار كرد تا دستور كار مذاكرات آينده اين كار گروه را تعيين نمايد. علاوه بر آن مذاكرات سه جانبه آمريكا - افغانستان و پاكستان كه در روز سه شنبه در اسلام آباد برگزار شد جنبه ديگر سفر نماينده ويژه اوباما است . نكته قابل توجه همزمان شدن مرگ اسامه بن لادن در پاكستان با سفر گراسمن به اين كشور است اين امر سبب شد تا وي با مقامات پاكستان در مورد 'استراتژي ها و سناريوهاي پسا بن لادني' گفتگو كند.


از نظر برخي از كارشناسان بعد از اقدام ريمون ديويس، گراسمن بايد تلاش كند تا پاكستان را در اين دور از مذاكرات هدايت نمايد تا از چارچوب هاي تعيين شده خارج نگردند. گراسمن قبل از ورود به پاكستان ايده اي عجيب را تحت عنوان 'مشاركت جهاني هند و پاكستان' مطرح كرد كه نوعي از پيام مثبت و در عين حال مبهم بود زيرا مشاركت هند و پاكستان همواره چارچوب منطقه اي داشته است. گراسمن تلاش كرد تا نگراني هاي پاكستان را در خصوص ايجاد پايگاههاي نظامي آمريكا در افغانستان برطرف سازد زيرا واشنگتن بعد از سفر هياتي از اسلام آباد به كابل جهت ابراز نارضايتي از ايجاد اين پايگاهها و مشروط ساختن همكاري پاكستان در روند صلح افغانستان به نبود موافقت دولت كابل در ايجاد پايگاههاي دايمي مزبور، از نگراني هاي پاكستان آگاه است .


لذا گراسمن تأكيد كرد كه آمريكا در صدد ايجاد پايگاه نظامي در افغانستان نيست و اعلام كرد كه اين توافق در راستاي حذف نگراني كشورهاي همسايه اين كشور مورد بازنگري قرار خواهد گرفت. گراسمن پيامي ديپلماتيك براي مردم افغانستان ارسال كرد مبني بر اينكه توافق استراتژيك آمريكا و افغانستان براي تقويت نهادهاي سياسي اين كشور است و بدون رضايت مردم آن عملي نخواهد بود.


نكته اي كه در اظهارات گراسمن با ادعاهاي مقامات امريكايي انطباق ندارد آن است كه از نظر وي كشته شدن بن لادن توسط سه مليت امريكايي، افغاني و پاكستاني صورت گرفته است. اين ادعا در حالي مطرح مي شود كه پاكستاني ها تلاش كرده بودند با رفع اتهام از خود در مرگ اسامه، جلوي تهديدها و نا امني هاي احتمالي ناشي از تلاش گروه هاي طالبان و القاعده جهت انجام اقدامات تلافي جويانه را خنثي كنند.**** گراسمن در افغانستان


-------------------------------


نماينده ويژه آمريكا در امور افغانستان و پاكستان پس از دهلي عازم كابل شد و با مقامات اين كشور ملاقات كرد. در حقيقت محور مذاكرات آمريكا و افغانستان برنامه هاي واشنگتن براي كابل يا توافقنامه استراتژيك و ايجاد پايگاههاي نظامي است . نكته قابل توجه آن است كه قبل از آنكه مقامات آمريكا همانند رييس جمهور و يا وزير خارجه از انصراف اين كشور نسبت به ايجاد پايگاههاي نظامي در افغانستان سخني به ميان آورند، نماينده ويژه جهت رفع نگراني پاكستان، اين مطلب را بيان نمود. زيرا اهميت افغانستان براي رييس جمهور و وزير خارجه آمريكا تا جايي است كه همواره اين دو مقام بطور مستقيم در مسائل افغانستان وارد مي شوند.


گراسمن در سفر به كابل مقدمات مذاكرات سه جانبه آمريكا - پاكستان - افغانستان را كه سه شنبه در اسلام آباد برگزار شد، چينش كرد زيرا واشنگتن و كابل، مواضع مشخصي نسبت به پاكستان و ايجاد پناهگاههاي امن در اين كشور براي تروريست ها دارند. آمريكا همواره پاكستان را متهم به حمايت از تروريست ها مي كند و اين نكته در سخنراني مقامات افغانستان منعكس مي شود. حامد كرزاي پس از كشته شدن بن لادن در پاكستان اظهار داشت كه اين جنگ بر افغانستان تحميل شد و ريشه مشكلات را بايد در خارج از افغانستان جست.گراسمن در عربستان!


-------------------------


حلقه مفقوده در تحليل سفر نماينده ويژه آمريكا، عربستان است زيرا اين كشور در خارج از حوزه وظايف وي قرار مي گيرد. گرچه تحولات گسترده خاورميانه موج هاي خود را به عربستان رسانده اما گراسمن حوزه اي را نمايندگي مي كند كه اهميت بسيار ويژه اي دارد. از آنجا كه بر اساس برخي منابع، عربستان به عنوان حامي مالي راديكاليست ها در پاكستان است، ارتباط نماينده ويژه آمريكا در افغانستان و پاكستان با عربستان را بايد در امور مالي جست.


پدر بن لادن به عنوان پيمانكار حرمين شريفين در عربستان، از سرمايه داراني بوده است كه تزريق مالي القاعده را بر عهده گرفته و از آن طريق نيروهاي مستعد عمليات هاي انتحاري و نيروهاي مستعد پذيرش تفكر طالباني را از خاورميانه و آفريقا براي كسب مهارت هاي نظامي به پيشاور پاكستان مي فرستاد تا از آن طريق به افغانستان اعزام شوند. شايد هدف گراسمن متقاعد كردن آن دسته از عربستاني هايي است كه ارتباط نزديكي با اين ثروتمندان دارند تا در حمايت هاي مالي خود تجديد نظر كنند.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

جمعه 16 اردیبهشت 1390  4:45 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها