0

خبر های داغ رییس اتاق بازرگانی ایران

 
ALI_ALI0934
ALI_ALI0934
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 6676
محل سکونت : فارس شیراز

خبر های داغ رییس اتاق بازرگانی ایران

قتصاد > بازرگانی  - رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، در دومین جلسه هیات نمایندگان پارلمان بخش خصوصی تهران حامل خبرهای مهمی برای فعالان اقتصادی بود.

 محمد نهاوندیان با سه خبر به دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران آمده بود . او با موضوع «شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی» آغاز کرد:« دومین جلسه شورای گفت وگو به عنوان دستاورد مهم نهاد سازی در اقتصاد که در برنامه پنجم توسعه مورد تاکید قرار گرفته است، روز دوشنبه برگزار شد و در همین جلسه بود که تکلیف شد این جلسات، دست کم دوبار در ماه برگزار شود.»

او با اشاره با اینکه «نخستین جلسه این شورا در نیمه دوم فروردین ماه برگزار شده است» افزود:« در ادامه مباحث جلسه گذشته، دستورالعمل نحوه تشکیل جلسات ،ترکیب اعضا و برنامه کار این شورا به تصویب رسید که البته ادامه تصمیم گیری ها به جلسه ای در هفته آینده موکول شد.»

نهاوندیان گفت که وزرای اقتصاد و بازرگانی در دو جلسه نخست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی حضور داشته اند و سایر وزرای دولت نیز نمایندگان خود را به این جلسه فرستاده بودند؛ اما براساس دستور العملی که در دومین جلسه این شورا به تصویب رسیده است،جلسات از این پس، با اعضای اصلی شورا رسمیت خواهد یافت تا فرصتی برای تعامل فعالان بخش خصوصی و نمایندگان دولت فراهم شود.

موضوع دیگری که رییس اتاق ایران روزگذشته برآن دست گذاشت، روند تصویب قانون بودجه در مجلس شورای اسلامی بود:« باتوجه به بررسی قانون بودجه سال 90 در بخش هدفمندسازی یارانه ها ، منابع حاصل از آزاد سازی قیمت حامل های انرژی و نحوه تخصیص منابع به حوزه تولید از اهمیت ویژه ای برای اتاق برخوردار است.»

نهاوندیان البته قصد نداشت که تنها به اهمیت «تخصیص بهینه منابع» اشاره کند؛ او از بروز برخی نگرانی ها در فرآیند تصویب قانون بودجه نیز سخن گفت :«درکمیسیون تلفیق، پیشنهادی مبنی برکاهش سهم 30 درصدی تولید از منابع حاصل از آزاد سازی قیمت حامل های انرژی به 20 درصد مطرح بود که خوشبختانه این پیشنهاد با پیگیری وزارت صنایع، منتفی اعلام شد.»

اما او در ادامه گفت که به دنبال تصمیم کمیسیون تلفیق قانون بودجه 90 سقف افزایش قیمت حامل های انرژی 20 درصد خواهد بود و تعیین 4 ردیف منابع درآمدی هدفمند سازی یارانه ها که یک ردیف آن درآمدی و 3 ردیف آن هزینه ای است در جلسه امشب(شب سه شنبه) کمیسیون مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نهاوندیان با اشاره به مواردی که کمیسیون تلفیق در دست بررسی دارد این نکته را شایسته تاکید دانست که « هدف از اصلاح ساختار یارانه ها ،تخصیص بهینه منابع در اقتصاد است .» رییس اتاق ایران در ادامه گفت که گرایش تولید محور باید در اجرای قانون مورد توجه قرار گیرد و سهم تولید به بیش از 30 درصد افزایش یابد.او این اطمینان را به فعالان اقتصادی داد که اتاق در جلسات کمیسیون حضور موثر و مستمر دارد و موضوع تخصیص بهینه منابع را نیز دنبال می کند.

گردهمایی اتاق های بازرگانی در مکزیکوسیتی

 


«برگزاری کنگره اتاق های جهان» خبر دیگری بود که رییس اتاق ایران برای اعضای هیات نمایندگان اتاق به همراه داشت.او گفت که کنگره اتاق های جهان قرار است 18 تا 23خرداد ماه در مکزیکوسیتی برگزار شود . به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، بیش از دو هزارو 500 اتاق بازرگانی سراسر جهان که عضو مجمع جهانی اتاق های بازرگانیWCFهستند هردو سال یکبار با حضور دراین گردهمایی، مجالی برای گفت و گو خواهند داشت. بدین ترتیب او از اعضای هیات نمایندگان خواست که چنانچه نسبت به حضور در این کنگره تمایل دارند، آمادگی خود را به کمیته ICC اتاق ایران اعلام کنند. نهاوندیان این نکته را هم یادآوری کرد که این نخسین باری است که ایران به عنوان عضو شورای عمومی مجمع WFC در این کنگره شرکت خواهد کرد.

انتخابات هیأت رییسه اتاق ایران در 25 خردادماه


نهاوندیان همچنین از برگزاری نخستین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران در روز 25 خرداد ماه نیز خبر داد تا به تمام گمانه زنی ها در باره ی زمان برگزاری این نشست سرنوشت ساز پایان دهد.او ابراز امیدواری کرد که تا فرارسیدن موعد برگزاری این نشست، اعضای منتخب اتاق های شهرستان های کشور نیز مشخص شده باشند.

/39

پنج شنبه 15 اردیبهشت 1390  9:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها